Gripin'in hikayesi devam ediyor
Son dönemin en sevilen gruplarından Gripin'in üyeleri, ilk albümden bu yana çok yol aldıklarını ama kendi hikayelerini anlatmaya da devam ettiklerini söylüyor.

Türk Rock Müziği'nin sevilen gruplarından Gripin, son albümleri 'M.S. 05 03 2010'u, cover yapacakları parçaları nasıl seçtiklerini ve gelecek için projelerini müzik portalı www.kavun.com'a anlattı.

İlk olarak neden albümünüzün adı 'M.S. 05 03 2010'?
Burada müzikal bir miladı kastetmedik. Ama hayatın o döneminde, hemen o albüm öncesinde verdiğimiz kararlar, şirket değişikliği, grup yapısında yaptığımız değişiklikler ve hayata dair kararlar yaşamımızda bir 'milat' oluşturdu. Biz de bunu dile getirmeye çalıştık.

BİZİM İÇİN 'MİLAT'TI
Neden milat olarak görüyorsunuz bu tarihi?
Bu albümden önce köklü değişiklikler oldu Gripin'in hayatında. Müzikten başka işlerimiz de vardı. Bunları bırakıp sadece müzikle ilgilenmeye karar verdik. Evren, işleri dolayısıyla bizim kadar zaman ayıramayacağını söyleyerek gruptan ayrıldı. Altı sene çalıştığımız plak şirketinden ayrıldık ve Avrupa Müzik'e geçtik. Bu yüzden bu albümü 'milat' olarak değerlendirdik.

'Hikayeler Anlatıldı' albümünden beri nasıl bir gelişim süreci geçirdiniz?
Aslında Gripin, hikayesini anlatmaya devam ediyor. İlk albümden bu yana deneyimimiz çok arttı. Bunun yanında Türkiye'yi şehir şehir gezip oldukça fazla sayıda konser verdik. Bu ülkenin kültür çeşitliliğinin daha da bilincine vardık ve bu, müziğimizi olumlu anlamda şekillendirdi.

Çok başarılı cover'lar yapıyorsunuz. Cover yapacağınız şarkıyı nasıl seçiyorsunuz?
Hepsi bir vesile ile ortaya çıkıyor. Katıldığımız bir törende gençlerin Türk Sanat Müziği'ne ilgisizliğinden yakınılıyordu ve teklif üzerine Dalgalandım da Duruldum'u yeniden düzenledik. Katıldığımız bir TV programının konseptinden dolayı 'Yolcu Yolunda Gerek'i yaptık, gelen dizi müziği tekliflerini değerlendirip 'Komşu Kızı' ve 'Küstüm Çiçeği' parçalarını yorumladık.

HARBİYE HAYALİMİZDİ
Bu sene Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde ilk konserinizi verdiniz. Nasıl bir duyguydu?
En büyük hayallerimizden biriydi o sahneye çıkmak. İlk albümü yaptığımız günlerde bir kağıda 'Harbiye'de çalınacak' yazıp monitörün üstüne asmıştık. Ses kontrolü için ilk sahneye çıktığımızda, sahneden boş sandalyelere akmak bile tüylerimizi diken diken etti.

AKUSTİK BİR ALBÜM GELECEK
Bir sonraki klip hangi şarkıya gelecek?
'Beş' ve 'Gidenin Dostu Olmaz' arasında kararsız kalmış durumdayız. Ama sanırım 'Beş' biraz daha önde gidiyor.

'Hikayeler Anlatıldı' albümünün akustik versiyonunu da yapmıştınız. Yine bir akustik albüm gelecek mi?
Parçalarımızı akustik olarak çalmak her zaman çok keyif veriyor. Öncelikle akustik bir konser düşünüyoruz. Daha sonrasında albüm de gelebilir.
Ama önümüzdeki albümden sonra bir akustik albüm daha olası gözüküyor.

TELİF HAKKI ÖNEMLİ
Bir de Babylon'da akustik bir konser vermiştiniz. Var mı bu şekilde değişik projeleriniz?
Demin de dediğimiz gibi çok seviyoruz akustik konsepti. Babylon konseri bizim de hâlâ aklımızda. Zaten bir akustik konser yaparsak yine o tatta Türk enstrümanlarıyla beraber yaparız.

Müziğin hızla yayıldığı dijital platformlar hakkında siz neler düşünüyorsunuz?
Daha hızlı ve yaygın paylaşımın gerçekleştiği bu platformlarda yer almak bizim için de çok önemli. Ancak her platformda olduğu gibi internet ortamında da telif haklarının korunması çok hassas bir konu. Buradan sağlanan telifler sayesinde müzisyenler üretimlerine devam edebiliyorlar.