Q dergisi son 25 yılın en iyi 30 albümü listesi yayımlarken, Gorillaz da iPad'de kaydedilen ilk albüm The Fall'u internette bedava paylaştı

2010'u yedik bitirdik. Müzik hakkında yıl sonu değerlendirmeleri de havalarda uçuşuyor. Bunlardan biri de indie ve rock müziğe verdiği ağırlıkla tanınan ünlü Q dergisinden geldi. Dergi, son 25 yılda yayınlanan ve bir kısmıyla kasetleriyle tanıştığımız en iyi 30 albüm listesi yayımladı. Tam da aynı sıralarda yıl içinde çıkan albümlerin arasında yapılış tarzıyla en ilginç olanı da iPad'de kaydedilerek internetten (http://thefall.gorillaz.com/ adresinden) bedava dinlenebilen bir formatta yayınlandı. Blur'dan tanıdığımız ve son yılların en üretken müzisyenlerinden Damon Albarn'ın önderliğindeki Gorillaz topluluğu, Plastic Beach'ten sonra, yaz aylarında ABD turneleri sırasında yaptıkları parçalardan oluşan The Fall ile iPad'de kaydedilen ilk albümü çıkarmış oldu. Albümdeki gitarlar, synthsesizer'lar ve Albarn'ın huzur veren sesi bir araya gelince harika bir sound yakalanmış. 15 adet techno-funk türde diyebileceğimiz şarkı, küçük bir otel odasında kaydedise bile maksat gerçekten güzel müzik yapmak olunca, sonuç elde edilebileceğini kanıtlıyor adeta. Albümdeki Revolving Doors, Little Pink Plastic Bag, The Parish of Space Dust, The Snake in Dallas şarkıları, türünün tadına doyulmayacak örnekleri.

KEŞFEDİN YA DA HATIRLAYIN
Q dergisinin listesi ise yıllar önce kasetleriyle tanıştığımız topluluklardan bugüne kadar uzanan iz bırakmış albümlerden oluşuyor. 2010'un şu son günlerinde geçmişe bakıp binlerce albümün arasından kaybolmadan kaliteli işleri ayıklamak için güzel bir rehber niteliğinde. 30 albümlük listede Radiohead dört albümü The Bends, OK Computer, Kid A, In Rainbows'la yer alarak dikkat çekiyor. Radiohead'i listede üç albümü Origin Of Symmetry, Absolution, Black Holes and Revelations ile yer alan Muse, iki albümü The Joshua Tree ve Achtung Baby ile U2 ve yine iki albümü Definitely Maybe, (What's the Story) Morning Glory? ile Oasis takip ediyor. Damon Albarn ise hem esas topluluğu Blur'un Parklife hem de Gorillaz'ın Demon Days albümleriyle de kendine yer bulmuş durumda. Yine listede yer alan Nirvana'nın Nevermind, Guns N' Roses'ın Appetite for Destruction, R.E.M.'in Automatic for The People, Coldplay'in A Rush of Blood to the Head albümlerini de hâlâ dinlemediyseniz, ya da uzun süredir kulak kabartmadıysanız mutlaka edinin.