Amerika Birleşik Devletleri'nin Boston kentinde New England Oda Müziği Vakfı tarafından düzenlenen 2010 Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması ICMEC birincisi Borusan Quartet, 2011 yılının ilk konserini 7 Şubat Pazartesi günü saat 20.00'de Süreyya Operası'nda verecek.

20. yüzyılın en önemli senfonilerini yazan Rus besteci Dmitri Sostakoviç'in eserlerine yer verilecek olan "Sostakoviç Akşamı" adlı konsere, piyanist Toros Can konuk solist olarak katılacak.

Borusan Quartet konseri, Sostakoviç'in en sevdiği yaylı çalgılar topluluğu olarak anılan Beethoven Dörtlüsü'nün 1943'te ilk kez seslendirdiği opus 73 sayılı Fa Majör 3. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile başlayacak. Sostakoviç'in 9. Senfonisi'nin Sovyet görevlilerce sansürlenmesinin hemen ardından bestelediği ve savaş sonrası dönemin en dikkat çeken oda müziği yapıtı olarak gösterilen Dörtlü, dinleyicileri büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

Sostakoviç'in en sevilen oda müziği yapıtlarından biri olan opus 57 sayılı Sol minör Piyanolu Beşli'yi ise Borusan Quartet piyanoda Toros Can eşliğinde seslendirecek. İlk kez 1940'ta piyanoda Sostakoviç'in sunumuyla seslendirilen Piyanolu Beşli, içerdiği 20. yüzyıl müzikal nüansları ve dinamik ritmik yapısıyla oda müziği repertuarındaki vazgeçilmez yerini koruyor.

Le Figaro gazetesinin "Kontrollü bir tutku, orantılı bir şiirsellik, hatasız bir ustalık. Ama her şeyden önce bir müzisyen..." olarak övdüğü Toros Can, yurtdışında da performansları ve kayıtlarıyla hayranlık uyandıran bir müzisyen. Diapason d'Or, "Choc", "Coup de Coeur" gibi saygın ödülleri bulunan sanatçı, 20. yüzyıl müzisyenlerinin yapıtlarına getirdiği ustaca, zeki ve derinlikli yorumlarıyla tanınıyor.

Biletler www.biletix.com 'dan satılmaktadır.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 2010-2011 Ocak Konserleri

31 Ocak Pazartesi 20.00 Suna KAN – Cana GÜRMEN (biletler tükenmiştir)
keman - piyano

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 2010-2011 Şubat Konserleri

07 Şubat Pazartesi 20.00 BORUSAN QUARTET "Şostakoviç Akşamı" (biletler www.biletix.com 'dan satılmaktadır.)
Konuk Solist: Toros CAN, piyano

14 Şubat Pazartesi 20.00 "SEVGİLİLER GÜNÜ KONSERİ" (biletler satışa çıkmıştır)
Burçin BÜKE, piyano

21 Şubat Pazartesi 20.00 "BEETHOVEN PİYANOLU KUARTETLER" Ensemble Kheops (biletler 31 Ocak'ta satışa sunulacaktır)
Graf MOURJA, keman
Vladimir MENDELSOHN, viyola
Marie HALLYNCK, viyolonsel
Muhiddin DÜRRÜOĞLU, piyano

"KBSO - Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası" artık Facebook ve Twitter'da…

www.sureyyaoperasi.org