Besteleriyle Pulitzer de dahil olmak üzere birçok ödül kazanan ABD'li müzisyen David Del Tredici, bugün İstanbul'da, kendi eseri Grand Trio'nun Türkiye Google Page Rankingömiyerine onur konuğu olarak katılacak

Lewis Carroll'ın klasikleşen yapıtı Alice Harikalar Diyarında'dan etkilenerek bestelediği Yaz Günü Anısına eseriyle 1980 yılında Pulitzer Ödülü'ne layık görülen Amerikalı besteci David Del Tredici İstanbul'a geldi. Del Tredici, bugün Caddebostan Kültür Merkezi'nde (CKM), öğrencisi olan piyanist besteci Emir Gamsızoğlu tarafından kurulan İstanbul Trio'nun seslendireceği Grand Trio adlı eserinin Türkiye Google Page Rankingömiyerine katılacak. Edebiyattan beslenen müzisyenin 2006'da Google Page Rankingömiyer yapan Grand Trio adlı eseri şimdiye kadar çok az kez seslendirildi. Emir Gamsızoğlu (piyano), Cem Çetinkaya (çello) ve Deniz Toygür'den (keman) oluşan İstanbul Trio'nun Grand Trio adlı eseri seslendireceği konser; bugün saat 20.00'de Caddebostan Kültür Merkezi'nde (CKM) gerçekleştirilecek. Konserden önce Del Tredici ile konuşma fırsatı yakaladık.
- Piyanoyla tanışıp, bir bestekara evrildiğiniz süreci anlatabilir misiniz? - Evimizde müzik dinlenmezdi pek. Ben 10 yaşında piyano derslerine başladım. Hızlı bir gelişim gösterdim ve 17 yaşındayken San Francisco Senfoni Orkestrası'nda konçerto solisti olarak resitaller çalıyordum. 21 yaşındayken ünlü bir piyanistle çalışmak için bir müzik festivaline gittim. Fakat adam bütün piyano çalma hevesimi aldı! Zaman öldürmek için altı haftam vardı. Ben de şansımı bestecilikte denemeye karar verdim ve Fantasy for Piano adlı ilk yapıtımı besteledim. Bir seminerde Fantasy for Piano' yu ünlü Fransız müzisyen Darius Milhaud için çalma fırsatı buldum. Milhaud bana 'sen kesinlikle bir bestekarsın' dedi. Bu muzzam onayı aldıktan sonra Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de müziğim üzerine çalışmaya devam ettim.
- Kimlerden etkilendiniz peki? - İlk piyano hocam Bernhard Abramowitsch'den oldukça etkilenmiştim. Abramowitsch, Arthur Schnabel ekolünden geliyor. Bana uzun parçaları nasıl besteleyeceğimi öğretti. Etkilendiğim bir diğer isim de piyanist/bestekar arkadaşım Robert Helps. Benim için Helps çok önemli olmuştur çünkü uzun bir zaman boyunca tanıdığım tek piyanist/bestekardı. Etkilendiğim diğer bir isim de ABD'li ünlü bestekar Aaron Copland. Copland bana müzikal iç güdülerime güvenmemi öğretmişti.
- Alis Harikalar Diyarında'nın sizin için ayrı bir önemi var. 1980'de Alis Harikalar Diyarında'dan ilhamını aldığınız Yaz Günü Anısına ile Pulitzer kazandınız. - Lewis Carrol'ın ünlü eseri Alis Harikalar Diyarında'dan ilhamını aldığım Yaz Günü Anısına adlı eserimi besteleyeli neredeyse 30 yıl oldu. Nedenini bilmiyorum ama şiirden hep etkilenmişimdir. İlk önce James Joyce'a ilgi duyardım. Joyce'un sorunlu hayatının benimkine benzediğine inanıyorum. Bana Alis Harikalar Diyarı'nı bir arkadaşım önermişti. İlk okuduğumda kendime göre bir şey bulamadım. Ama bir süre sonra Martin Gardner'ın The Annotated Alice kitabını keşfettim; Lewis Carroll'ın parodize ettiği Victorian şarkıları ve şiirleri de yer alır bu kitapta. Bu kitapla birlikte Alice Harikalar Diyarında hakkındaki düşüncelerim bir anda değişti. Sanki yeni bir boyut eklendi. Artık hem orijinal kitabı kullanarak hem de parodisiyle orijinalini sentezleyerek beste yapabilirdim.
- Orkestraların tüm kaynaklarını kullanan biri olarak tanınıyorsunuz. Peki yerel enstrümanlarla neler yaptınız? - Alis Harikalar Diyarında'yı müziğe uyarlarken, bazı etnik öğelere ihtiyacım olduğunu hissettim. İki tane soprano saksafon, mandolin, banco ve akordiyon kullandım. Senfoni orkestralarıyla karşılaştırırsanız bunlar gayet yerel enstrümanlar olarak kalır. Senfoni orkestralarının ses dünyasına bu enstrümanların renk kattığını düşünüyorum.
- İstanbul Trio, sizin bir eseriniz olan The Grand Trio'yu yorumlayacak... - İstanbul Trio'nun yorumlayacağı The Grand Trio'nun epik bir orantıya sahip olduğunu söyleyebilirim. 30 dakika süren hiper romantik bir eser. Oldukça da zor. Sadece virtüözler için yazıldı denebilir.
- İstanbul Trio ile nasıl tanıştınız? - Emir Gamsızoğlu, The City College of New York'ta verdiği komposizyon derslerini takip eden öğrencilerimden biriydi. Aslında hâlâ öyle! Kendisini çok yetenekli bir piyanist olarak kanıtlamıştı. Şimdi de bir bestekar olarak kanıtlıyor. Benim gibi iki disiplinde de sivrildiğini söyleyebilirim. İstanbul Trio'yu ilk olarak Emir'in bir bestesini yorumladıkları bir CD'den dinlemiştim. İlk dinlediğimde bu parlak müzikten etkilendiğimi söyleyebilirim.
- Tanıdığınız Türkiyeli bestekarlar var mıdır? - Türkiye'den sadece Kamran İnce'yi tanıyorum. Kendisiyle yıllar önce bir festivalde tanışmıştım. Son zamanlarda yerel enstrümanları kullandığı yeni bir eserini dinledim ve çok beğendim. FIRAT KARADENİZ