Dünyaca tanınmış ritim ustaları yarın İstanbul'da çalıyor. Okay Temiz'in organize ettiği konserin yıldızı olan dünyaca ünlü Porto Rikolu müzisyen Giovanni Hidalgo, ilk konserine 11 yaşında çıktığını söylüyor

Okay Temiz; dünyaca ünlü ritim ustalarını, yarın saat 20.00'de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor... Bu ustaların arasında, gelmiş geçmiş en iyi conga çalan müzisyen olarak gösterilen Giovanni Hidalgo da var. 1963'te doğan, yer aldığı albümlerle birçok defa Grammy ödülü kazanan usta müzisyen ile Türkiye ziyareti öncesi konuştuk. Latin, caz ve folklorik tarzları eşsiz tekniğiyle harmanlayan Hidalgo, dördüncü kez Türkiye'ye gelecek olmaktan çok mutlu...

BEN BÖYLE DOĞDUM
Müzisyen olmaya nasıl karar verdiniz?
Aslına bakarsanız müzisyen olmayı seçmedim, müzisyen olarak doğdum ben! Babam, ülkemde son derece tanınan bir müzisyendi zaten. Babam da büyükbabam da perküsyon çalıyordu, dönemlerinin en bilinen conga müzisyenleriydiler. Henüz 8 yaşındayken babam bana ilk congamı hediye etti. Çocukluğum bu aleti en güzel şekilde çalmayı başarmaya çalışarak geçti.
Kariyerinize nasıl başladığınızı anlatabilir misiniz?
İlk profesyonel konserimi henüz 11 yaşındayken Eric Palmieri ile birlikte verdim. Kendi ülkemde, ailemdeki müzisyenler sayesinde zaten çok küçük yaşta tanınmaya başlamıştım. Ama ilk ciddi uluslararası başarım; arkadaşım Jose Luis Quintana ile Küba'da Batacumbele grubuna girerek çalmaya başlamamızdı diyebilirim.
Konservatuvar eğitimi aldınız mı? Puerto Rico Konservatuvarı'nı bitirdim. Kısa süre önce de 'Berklee College of Music'ten doktoramı aldım. 1992'de dört yıl boyunca Boston'da öğretmenlik yaptım. Öğretmenlik yaptığım dönemde öğrencilerim sayesinde çok şey öğrendim.