Adele'in tahtı Lana'ya


gs - Adele'in tahtı Lana'ya

Müzik şirketleri, satışların azaldığı bu dönemde sürekli yeni kurtarıcılar arıyor. Adele, geçen yılki albümüyle endüstriyi tek başına sırtlamıştı. Görünen o ki, 2012'de bu görev Lana Del Rey'e düşecek. Bu yıl onun şarkılarına kayıtsız kalmanız imkansız
Yeni düzende müzik şirketleri için işlerin yolunda gitmediğinin birçoğumuz farkındayız. Fiziksel albüm satışları son 10 senede aşırı derecede düştü. Online satışlarsa bu düşüşe oranla beklenildiği düzeyde artmadı. Endüstriye para kazandıran ve devamlılığı sürdüren en önemli gelir konserlerden geliyor; ama o da bir yere kadar. Zira sponsorsuz bu işlere -tüm dünyadagirişmek pek akıl kârı değil. Bu yüzden plak şirketlerinin kendilerini kurtacak isimlere ihtiyacı var. Bu neden biz müzikseverleri ilgilendiriyor? İlgilendiriyor, çünkü sistemin bir işleyişi var. Özellikle büyük müzik şirketleri yatırım yaptığı 100 sanatçının masrafını, tutan tek bir isimle çıkartabiliyor. Bir anlamda, bu kadar çok sanatçıya yatırım yapmalarının sebebi de bu. Elbette bağımsız plak şirketleri için durum daha farklı işliyor. Ama eğer çok hoşunuza giden, albümü de hiç satmayan bir müzisyenin şarkılarını dinleyebiliyorsanız, hiç hoşunuza gitmeyen ve çok satan bir sanatçının da bunda payı çok.

COBAIN'E VE SINATRA'YA HAYRAN
Geçen sene müzik endüstrisini kurtaran en önemli isim Adele'di. Dile kolay YouTube'da sadece tek bir şarkısı, Rolling into Deep, 200 milyonun üzerinde dinlendi. Sadece buradan gelen telifle bile, misal Türkiye'deki 50 rock grubuna albüm yaparsınız. Elbette plak şirketlerini cesaretlendiren, bu tip teliflerden gelen gelir değil. Onlar zaten daha çok, sanatçının hakkı; şirketlerin değil. Asıl mevzu Adele'in geçen sene rekor sayıda, milyonlarca satan albümü 21'di. Öyle ki albüm 25'in üzerinde ülkede haftalarca bir numarada kaldı. Garip olan, Adele'in albümünün aslında eleştirmenlerden çok yüksek notlar almamış olmasıydı. Yani, albümün neden fenomenal bir şekilde tuttuğunu açıklamak hem kolay hem de zor. Kolay, çünkü genel beğeniye hitap eden, güçlü bir sese sahipti. Zor, çünkü bu rekorlar kırması için yeterli değil. Bu, 2011'de müzik piyasasını her açından etkileyen bir isme dair kısa bir özetti. Peki, 2012'de onun yerini kim alacak? Müzik endüstrisi bu yılın planlarını aslında çok önceden yaptı. Kişisel olarak, aşırı derecede abartıldığını düşünsem de Lana Del Rey, bu yılın kurtarıcı adayları arasında en güçlüsü. O; çok konuşulan, Brigitte Bardot'vari dudaklarından fazlasına da sahip. Müziğinde 'ticari' anlamda başarıya ulaşma potansiyeli yüksek bir dinamik var. 26 yaşındaki New York'lu müzisyen, etkilendiği isimler arasında Nancy Sinatra'yı ve Kurt Cobain'i sayıyor ama müziğinin onlarla pek de alakası yok. Daha çok, karanlık ve depresif sularda geziniyor. Del Rey'in şarkıları şimdiden YouTube'da 50 milyon kere dinlendi. Yeni albümü Born to Die ise ay sonunda piyasada olacak. Bu sene ona kayıtsız kalmanız imkansız. Büyük ihtimalle 2012'nin tüm ödüllerinde onun adını da göreceğiz. Hazırlıklı olun.