Kartvizit niyetine albüm!

İnternetle birlikte dijital müziğin yaygınlaşması albüm satışlarının düşmesine neden oluyor. Sanatçılara göre albümler artık bir tür kartvizit görevi görüyor, konser vermenin önünü açıyor
Müzik endüstrisi, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte kabuk değiştirmeye başladı. Şarkılar artık Mp3 formatında yayınlanıyor. Müzikseverler, sevdikleri müzisyenlerin eserlerine dijital olarak, internet üzerinden erişiyor. Tüm bu gelişmeler de CD formatında hazırlanan albümlerin satışlarını olumsuz yönde etkiliyor. Müzik sektörünü etkisi altına alan bu olumsuz havaya rağmen müzisyenler, yeni şarkılarını CD formatında da yayınlama çabasında. Albümleri diğer albümlere oranla daha fazla satan ünlü müzisyen Bülent Ortaçgil, bu çabayı "Böylesine bir ortamda albüm bir tür kartvizit olarak üretiliyor. Albümler yapılıyor çünkü sanatçılar, hala yeni şarkılar ürettiğini göstermek istiyor" sözleriyle yorumluyor. Ortaçgil'e göre müzik endüstrisi, buna benzer sıkıntıları, 45'lik plaklardan 33'lüklere, kasetten CD'ye geçtiği dönemde de yaşamıştı. Ortaçgil, her değişimin sektörde sarsıntılara neden olduğunu kabul ediyor. "Ama," diyor: "Bu sarsıntı dünyada dört birim olarak etki ediyorsa, Türkiye'de 14 birim olarak etki ediyor. Daha dramatik sonuçlar doğutuyor. Sektörü yok olma noktasına getiriyor." Bülent Ortaçgil, Türkiye'nin dijital müziğe henüz hazır olmadığını da iddia ediyor. "Türkiye'de dijital müziğin hukuku yok. Dijital telif hakları ve suçları belli değil," diyen müzisyen, bu nedenle dijital formata yönelen müzisyenlerin sektörden gerektiği kadar pay alamadığını vurguluyor. Ortaçgil'in görüşlerine, kuruşunun 20. yılını Doğdum Ben Memlekette adlı bir albümle kutlayan Kesmeşeker'in solisti Cenk Taner'de destek veriyor. "Bülent Ortaçgil, çok doğru bir tespit yapmış. Albümler gerçekten de bir kartvizit halini aldı" diyen Taner, albüm yayınlamanın, 'üretimimiz devam ediyor, yeni şarkılarımızı var' anlamına geldiğini, üretkenliğin bir kanıtı olduğunu söylüyor.

KALİTELİ MÜZİK İÇİN

Taner'e göre CD formatında albüm yayınlamak biraz jenarasyonla biraz da arşivcilikle alakalı. Taner, "Biz eski alışkanlıklarla, sevdiğimiz müzisyenlerin albümlerini elimizde tutumak, arşivimize katmak istiyoruz. Ayrıca, internet ortamındaki müzikler, CD'nin tadını vermiyor. Sonuçta MP3 sıkıştırılmış bir format," diyor. Taner, CD formatındaki albümlerin kalıcı olduğu için de tercih edildiğini vurguluyor. Çok kısa bir zaman önce yeni albümleri Renk Körü'nü yayınlayan Yüksek Sadakat'in görüşleri de Cenk Taner'in fikirleriyle paralel. Yüksek Sadakat yaptığı açıklamada, "CD ve DVD çalarlar üretildiği müddetçe albümler CD olarak da basılmaya devam edecek. Ayrıca CD, çözünürlüğü MP3'ten daha yüksek olduğu için hassas müzikseverler için değişilmez bir medya. Müzisyenler içinse konuyu farklı bir açıdan ele almak lazım. Ürettiğiniz bir eseri elinizde bir varlık olarak hissetmek de bizler için önemli" diyor.

KONSERE GİDEN YOL
Üst üst dört konser vermek için ülkemize gelen ve Türkiyeli müzisyenlerle yeni bir albüm hazırladıklarını söyleyen İngiliz müzik topluluğu Oi Va Voi'un esas adamlarından Nik Ammar'ın da bu konuda söyleyecekleri var. Ammar, müzik gruplarının gündemde olmak için yeni albümlere ihtiyacını olduğunu düşünüyor. "Albümün satması ya da size para kazandırması önemli değil. Sanatçı olmak yeni şeyler üretmeyi gerektirir. Yeni şarkılar üretmeniz de konserlere çıkmanızı sağlar" diyen Ammar, müziğinen önemli yanının canlı performanslar olduğunu, konserlere davet edilmeniz için de albüm yapmak, yeni şarkıları dinleyicilerinizle paylaşmak zorunda olduğunuzu söylüyor.