Hak etmeyene şarkı yok

Romantik şarkılarıyla tanınan Onur Mete, ikinci albümü 'Ben Onur Mete'yi geçtiğimiz ay çıkardı. Ünlü isimlere besteler de yapan Mete, müziği sırf para kazanmak için yapanlara şarkı vermediğini söylüyor: Şarkılarımı mücadele edene veririm!

lkm  - Hak etmeyene şarkı yok

Bundan 17 yıl önce çıkardığı albümde yer alan romantik şarkılarıyla büyük beğeni toplayan Onur Mete, 14 yıl önce sanat camiasından geri çekilmişti. 2012'de yeniden müzik sektörüne dönmeye karar veren başarılı müzisyen, dokuz şarkıdan oluşan yeni albümü 'Ben Onur Mete'yi ve piyasadan uzakta kaldığı sürede neler yaptığını anlattı...

Albümün adı neden 'Ben Onur Mete'? Kendimi hatırlatmak istedim. 14 yıl ortalıkta olmamama rağmen beni takip eden kemikleşmiş bir dinleyicim var. Hiç vazgeçmediler benden, albüm yapmam için baskı yaptılar. Magazinsel bir adam olmadığım için müziği bırakmış gibi görüldüm, oysa ben müzikseverlerle hep beraberdim.

Müzik sektöründe artık daha çok gruplar patlıyor. Sizce neden? Çünkü onların şarkı sözleri daha gerçek ve daha kaliteli. Para kazanma amaçlı müzik yapılmadığı belli. Genç ve yetenekli insanlar var. Pop müzikte de o kaliteye doğru gidiliyor gibi geliyor bana. Artık piyasa şarkıları pek yapılmıyor bence.

ARTIK PARA SAHNEDE
Son zamanlarda yapılan müzikleri nasıl buluyorsunuz? Üreten insanların değişimden korkmaması gerekiyor. Müzisyenin, bir yerden rant sağlayıp oradan iyi para geliyor diye sürekli kendini tekrarlaması yanlış.

Sizce sadece beste yapıp söz yazanlar neden bir anda sahne önünde olmak istiyorlar? Telifler ve albüm satışları düştüğü, sahnede de iyi para olduğu için onlar da oraya yöneldi sanırım. Fettah Can bunların içinden ayrılıyor ama. Çünkü hem beste yapıyor, hem de iyi bir sese sahip. Sadece popülerliği arttı. Artık kocaman bir kitlesi oluştu.

Birine şarkı verirken parasına mı bakıyorsunuz, yoksa kim olduğuna mı? Şarkımı söyleyemeyeceğine inandığım birisi ise asla parasına bakmam. Şarkı söylemek için elinden geleni yapıyorsa, mücadele ediyorsa; o zaman işler değişir. Bu işi sırf para kazanmak için yapıyorsa; milyon dolarlar karşılığında bile şarkımı vermem.