TRT'den Kürtçe albüm!

TRT ve Diyarbakır Valiliği tarafından hazırlanan Diyarbakır türkülerinden oluşan Kürtçe albüm bir konserle tanıtıldı.
Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi´ndeki konsere Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve çok sayıda Diyarbakırlı katıldı. Konserde Türkçe ve Kürtçe ezgiler seslendirildi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin TRT´nin ilk kez Kürtçe bir albüm hazırladığını söyledi. İbrahim Şahin, "Anlamadım, ama emin olun çok şey anladım, yüreğim kabardı, çok keyif aldım, bunu dinlediğinizde siz de çok şey alacaksınız. Aslında derdimiz şu burda yapılandan zerre kadar katkım varsa TRT´6´nın kurulmasında özellikle Kürtçe programların yapılmasında ve bu CD´yle beraber bu konserin yapılmasında, kardeşliğe dostluğa ve birliğe beraberliğe emin olun kendimi çok bahtiyar hissedeceğim." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, farklı dillerde türkülerin zenginlik olduğunu belirtti. Arınç, "Diyarbakır´ın kültürü elbetteki kimliği önemli ama folklörü de müziği de sazı da sesi de fevkalede kıymetli. Ben Celal Güzelses´in belki de bana 8-10 sene önce verilmiş kasetin arabamda çok dinlediğimi bilirim." diye konuştu. Kürtçe albüm TRT marketlerden temin edilebilecek.