Müzisyen keşfetmek bu festivalin işi

İstanbul yeni bir müzik festivaline kavuşuyor. Babylon'da düzenlenecek, Newcomers Festival'in amacı müzikte yerli ve yabancı yeni gruplar keşfetmek
İstanbullu müzikseverler bu yıl festival mevsimini, geçtiğimiz yıllara oranla daha erken karşılıyor. Hem de yepyeni bir festivalle. 27 Mart Salı günü, Babylon'da yeni bir festival başlayacak. Babylon Newcomers Festival adını taşıyan festivalin amacı, yabancı ya da yerli ayrımı yapmadan, kaliteli müzikleri ile dikkat çeken yeni grupları dinleyicilerle buluşturmak. Keşif yönü ağır basan Babylon Newcomers Festival, 31 Mart Cumartesi günü sona erecek. Festival boyunca indie, rock, dubstep, post-punk ve elektronik müzik gibi birçok farklı türden gruplar Babylon sahnesine çıkacak. Festival başlamadan önce, Babylon ile Pozitif'te görev alan ve Radyo Eksen'de Fresh adlı bir program yapan Murat Abbas (Mabbas) Babylon Newcomers Festival'in nasıl ortaya çıktığını ilk ağızdan anlatıyor: "Hem Babylon hem de Pozitif olarak misyonlarımızdan bir tanesi genç müzisyenleri dinleyicilerle buluşturmak. Bu mantıkla, Asmalı Showcase diye adlandırdığımız bir konser serisine başlamıştık. Bu seride Babylon'a daha önceden çıkma şansı yakalayamamış gruplara sahne alma şansı veriyorduk. Daha sonra bu seriyi bir festivale dönüştürmeye karar verdik." Murat Abbas'a göre, tanınmayan isimleri Türkiye'ye getirmek biraz riskli. Abbas, Türk dinleyicilerin yeni müzik keşfetmeye pek meraklı olmadığını, aşina oldukları, bildikleri isimleri dinlemeyi tercih ettiklerini söylüyor: "Bu nedenle biz bir konsept yarattık. Birbirleriyle yakın soundlara sahip isimleri aynı gün içerisinde Babylon sahnesinde buluşturacağız."

'İSTANBUL PARLIYOR'

Murat Abbas'a göre, İstanbul müzik dünyasının parlayan yıldızlarından biri. "Yurt dışında. Teksas'da dahil, İstanbul'dan geldiğimizi duyan ajans ve gruplardan ilk önce bir 'vaaav' tepkisi alıyoruz" diyen Abbas, İstanbul'a karşı büyük bir ilginin varlığından bahsediyor: "Sadece genç gruplar değil kendini ispat etmiş grupların da ilgisi var. Bence bunun meyvalarını birkaç yıl içinde daha da iyi toplayacağız."