71'lik Erkin baba: Hâlâ isyanlardayım

ABD'de piyasaya çıkan albümüyle dünya rock müziğinin devleriyle kıyaslanan 71 yaşındaki Koray, bitmeyen enerjisinin kaynağını SABAH'a bu sözlerle anlattı

Türk rock'ının efsanevi müzisyeni Erkin Koray'ı biraz geç de olsa sonunda ABD'de keşfetti. ABD'de yayımlanan "Meçhul" adlı albümüyle uluslararası alanda dikkat çeken Koray, şimdilerde Amerikalı müzik eleştirmenleri tarafından Jimi Hendrix, Elvis Presley gibi müzisyenlerle kıyaslanıyor. Ama "Meçhul" albümü 71 yaşındaki Erkin Koray'ın uluslararası alandaki çalışmalarının başlangıçı. Diğer projeler de yolda. Önceki gün, İstanbul Ghetto'da uzun zaman sonra Türk hayranlarıyla buluşan Erkin 'Baba', ABD macerasını ve yoldaki projelerini SABAH'a anlattı. İki yıl önce ABD'den bir albüm çalışması için davet aldığını söyleyen Koray "Zaten bu işler beş dakikada olmuyor. Üzerinde epey çalıştık. İki yıldır ABD'ye gidip geliyorum. Albüm de geçen günlerde çıktı. Benim çok da ortalarda dolaşmayan şarkılarımdan bir seçki yaptılar. Bu seçki hoşuma da gitti. Albüm 1965-1970'lerde yaptığım şarkılardan oluşuyor. O dönem, Türkiye'de bu tür bir müzik yapılmış olması, yabancılara çok ilginç geldi. Çünkü o dönem neredeyse zamanının ötesinde işler yapmışız. Bu müzik, onların ilgisini çekiyor tabii" diyor.

YABANA ATMAYINIZ...

Koray, yıllar sonra ABD'de farkedilmesini ise "Şimdi bir müzisyen dünya çapında lanse ediliyorsa sesini duyurduğu içindir. Bizim buralardan sesimizi duyurmamız zor oluyor. Ama biz de yabana atılacak adamlar değiliz. Zamanında çok güzel şeyler yaptık. Yoksa bizim yabancılardan bir farkımız yok, yer yer fazlalığımız bile var."

TURNE VE İNGİLİZCE ALBÜM
"Meçhul" albümünün ABD'de yoğun ilgi gördüğünü anlatan Koray, radyolarda sürekli albümde yer alan parçaların çaldığını söylüyor. "Meçhul'ün okyanusun ötesinde ilgiyle karşılanması birçok yeni projenin de kapılarını aralamışa benziyor. Albümünden sonra sırada bir ABD turnesi bir de İngilizce şarkılardan oluşan yeni bir albüm var sırada. Koray, "ABD turnesi için yeni grup kuruldu. ABD'ye yine gideceğim. Provalar yapacağız. Aslında buradaki grubumun onlardan aşağı kalır yanı yok. Sadece mesafe uzak olduğu için böyle bir oluşuma gidildi " diyor.

"BENDEN YENİLİK ÇIKAR"
Koray ilerleyen yaşına rağmen yeni projeleri için bulduğu enerjiyi "Ben hala isyanlardayım" diyerek açıklıyor. "Dünyada rock müzik adına yeni bir şey çıkar mı bilemem. Ama benden çıkar" demesi de Koray'ın bize yeni sürprizler yapacağının bir başka göstergesi. Tabii tüm bu sessiz sedasız olup bitenler aslında Erkin Koray'ı gururlandırıyor. Gururu ise bireysel başarısından dolayı değil. Koray "Türkiye'nin sesini ABD'de duyurduğumum için gururluyum" diyerek son noktayı koyuyor.