İçinden İstanbul geçen en güzel 10 şarkı

İstanbul birçok müzisyen için en büyük ilham kaynağı olmuştur. Kimi İstanbul'un dişiliğinden etkilenirken, kimileri uçarılığına ve eğlenceli dünyasına vuruluyor. Touch İstanbul dergisinden Defne Akman, İstanbul'u anlatan ve hafızalarda yer eden şarkıları derledi...

BU SABAH YAĞMUR VAR İSTANBUL'DA

Bu sabah yağmur var İstanbul'da, Gözlerim dolu dolu oluyor bilinmezliğe... Anne sözü dinler gibi masum Ağladım bu sabah...
Mazhar-Fuat-Özkan'ın 1984 tarihli 'Ele Güne Karşı Yapayalnız' albümünün en dokunaklı şarkılarından biri. Sabahın erken saatlerinde İstanbul'dan çok uzaktayken dinlediğinizde, gözlerinizin dolması işten bile değil. Şarkı, İstanbul'un simgesi martılardan da bahsediyor.

EMİNÖNÜ LALELİ
Sandalyeye oturmak için bu ağacı kesmek zorunda mıyım? Bu aç kalbimi doyurmak için seni yok etmek zorundayım?
Fergan Mirkelam ile üyelerinin çoğunluğu Caddebostanlı olan Kargo, bu şarkıda büyüdükleri kente sahip çıkıyorlar. Mirkelam, önceki albümlerinde çoğu kez İstanbul temalı şarkılar yaptı. Bu şarkıda açgözlülük ve kibir neticesinde nelerin yitirilebileceği konusuna dikkat çekiliyor.

YARİM İSTANBUL

Kadın gibi, kısrak gibi, Sarılayım gel ince beline... Yarim İstanbul gel öpeyim gerdanından
Sözü ve müziği Sezen Aksu'ya ait olan şarkı, Levent Yüksel'in 1993 tarihli 'Med-Cezir' albümünde yer alıyor. Şarkının düzenlemesi Uzay Heparı'ya ait.

DUT AĞACI

Dünü bilmeden bugünü yaşamanın bedeli öylesine ağırdı ki... Yarını bugünden kurtarmak için hayatımda İkinci kez söz verdim. Birinciyi tutamamıştım ama İkinci sözümü tutacağıma söz verdim.

BEYOĞLU'NA GÖTÜR BENİ

Beyoğlu'na götür beni Kitaplara bakalım, Sokaklarda gitar çalalım, Tatil için para yapalım, Oturalım bir yerde
Bu şarkı, Nazan Öncel'in 'Yan Yana Fotoğraf Çektirelim' albümünde yer almaktaydı. İzmir doğumlu olan sanatçı, şarkıda sevgiliyle geçirilen bir Beyoğlu gününü anlatıyor.

İSTANBUL'DA SONBAHAR

İstanbul bugün yorgun Üzgün ve yaşlanmış, Biraz kilo almış, Ağlamış yine, rimelleri akıyor
Belli bir kuşak için Cihangir, Emek Sineması ve Galata KöGoogle Page Rankingüsü bu şehrin temel taşlarından biridir. Bu şarkıda Teoman İstanbul'u; bir kadın olarak gözlemleyip anlatmasıyla dikkat çekiyor.

MODA YOLUNDA

Bir kız vardı hatırla kolunda Ciklet çiğniyordun sen ağzında Kırmızı ceket ve pantolonla Rastlaştık biz Moda yolunda
Sözleri Fecri Ebcioğlu'na ait, Marc Aryan tarafından bestelenen bu şarkının Ajda Pekkan yorumu, bizi müzisyenin 1960'ların Caddebostan'da kiraladığı kabinlerden çıkıp, Moda civarlarında Semiramis Pekkan'la birlikte gezdiği zamanlara götürüyor. Zamanın piyasasını ve flört dünyasını anlatan bir şarkı.


BULUTSUZLUK ÖZLEMİ

İstanbul,İstanbul, İstanbul rutubet Sızım sızım sızlasa eklem yerlerim; Yapış yapış ıslanmış olsam da Yine de seni severim
Haydarpaşa Lisesi'nde okurken müzik yapmaya başlayan Nejat Yavaşoğulları, çoğu şarkısında İstanbul'dan bahseder. Birçok İstanbullu gibi bu şehri hem büyüleyici, hem de yorucu bulmaktadır. İstanbul'un yaz gecelerini anlatan en güzel şarkı sözlerinden biridir.

HAYAT BU İŞTE

Bazen ben de terk edip gidebilsem keşke diyorum İçimde bir İstanbul var Ondan vazgeçemiyorum
Manga da İstanbul'un büyüsüne kapılmış topluluklardan biri. Manga'nın 'Şehr-i Hüzün' albümünde yer alan bu şarkı, İstanbul'un nasıl kolay bırakılamadığını ve kanımıza nasıl işlediğini anlatıyor. Tuluyhan Uğurlu'nun 'İstanbul Kanatlarımın Altında' filmi için bestelediği müzikten örnekler alınması ise şarkıya derinlik kazandırıyor.

ESKİ KÖGoogle Page RankingÜNÜN ALTINDA

Hadi gel buluşalım Eski köGoogle Page Rankingünün altında Mehtaba karşı uzanalım Kimseler duymasın
Kaan Tangöze, Ari Barokas ve Batu Mutlugil'den oluşan Duman, ilk albümlerine 'Eski KöGoogle Page Rankingünün Altında' adını vererek altında Kemancı ve Gitar'ın bulunduğu eski Galata köGoogle Page Rankingüsünü yad ettiler.