İstanbul'da yarın vereceği konser öncesi konuştuğumuz Fransız müzisyen Zaz, internette yayımladığı videolardan sonra pek çok konser talebi geldiğini söyledi
Video paylaşım sitesi YouTube'da yayımladığı videolarla tüm dünyada bir anda tanınır hale gelen Fransız müzisyen Zaz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'de konserler verecek.
Zaz'ın İstanbul konseri yarın Maçka Küçükçiftlik Park'ta düzenlenecek. Zaz İstanbul konserinin ardından da İzmir ve Ankara'ya uğrayacak. Sanatçı, Türkiye'ye gelmeden önce SABAH'ın sorularını yanıtladı. İnternet sayesinde bir anda popüler olduktan sonra sadece Türkiye'den değil dünyanın her yerinden konser daveti aldığını söyleyen Zaz, bu taleplerin tamamına yanıt veremediği için üzgün olduğunu söylüyor.

Türkiye'de bir anda çok popüler oldunuz. Peki diğer ülkelerde durum nasıl?
Gerçekten inanılmaz. Pek çok konser talebi geldi. Japonya'dan, Kanada'dan, Doğu Avrupa ülkelerinden... Üzücü olan ise Arjantin, Meksika gibi Güney Amerika ülkelerinden de talep gelmeye başladı ve gitmeyi çok isterim ama ne zaman gidebiliriz gerçekten bilmiyorum.

İnternette sokakta şarkı söylerken çekilmiş birçok videonuz var. Sahnede şarkı söylemektense sokakta söylemeyi tercih eder misiniz?
Benim için önemli olan şarkı söylemek. Tabii ikisinin verdiği hisler farklı. Dinleyicilerle iletişim içinde olmayı çok seviyorum ve sokaklar ya da küçük barlar bunun için ideal. Öte yandan Rusya'da Samara şehrinde 200 bin kişinin önünde çaldık, inanılmazdı.

Uzakdoğu sporlarına ilgi duyuyorsunuz. Felsefeleri mi ilginizi çekiyor?
Bilmiyorum, sanırım bir şey üzerine yoğunlaşmak ve bunun getirdiği enerji için Uzakdoğu sporlarıyla ilgileniyorum.

Yeni projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Her sanatçı farklı ve yeni şeyler yapmak ister. Esas zor olan, başarı getiren ve bu yüzden bir kenara atılmaması gereken şeylerle, sıkıcı olmamak için yeni şeyler denemek arasındaki hassas dengeyi tutturmaktır.

Sosyal sorumluluk projelerine de katılıyorsunuz. Sizce dünyadaki en rahatsız edici sorun nedir?
Maalesef modern dünyada pek çok rahatsız edici ve kaygılandırıcı şey var. Hangi konuda mücadele vereceğiniz hassas bir seçim. Eğitim hakkı, bazı toplumlarda kadınların özgürlüğü ve işsizlik gibi daha birçok konuyu mücadele vermeye değer buluyorum.