83 yaşında hayatını kaybeden ünlü besteci ve yazar İlhan Mimaroğlu ABD'nin New York kentinde düzenlenen törenin ardından defnedildi
Caz ve modern klasik müzik alanında verdiği eserlerle tanınan ünlü besteci, prodüktör ve yazar İlhan Mimaroğlu, önceki gün sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. ABD'nin en kalabalık şehri New York'un Manhattan'da bulunan Riverside Memorial Şapeli'nde yapılan anma törenine New York Başkonsolosu Levent Bilgen'in yanı sıra, ünlü müzik adamının uzun yıllar birlikte çalıştığı dostları, 6 yıl önce kaybettiğimiz ünlü müzik adamı Arif Mardin'in eşi Latife Mardin ve New York'ta yaşayan Türkler katıldı.

BİLGEN DE KATILDI
Cumhuriyet döneminin önemli simalarından Mimar Kemaleddin Bey'in oğlu olan İlhan Mimaroğlu'nun bestelerinin piyanist Meral Güneyman tarafından çalındığı anma töreninde, ilk konuşmayı New York Başkonsolosu Levent Bilgen yaptı. 83 yaşında vefat eden Mimaroğlu'nun değerli bir müzik adamı olduğunun altını çizen Bilgen, Mimaroğlu'nun eşi Güngör Hanım'a Türkiye Cumhuriyeti ve kendi adına derin üzüntülerini sundu. Törende yer alan konuşmacılardan uzun yıllar Atlantic Records'da çalışan Ahmet Tahir, Mimaroğlu'nun bir müzik dehası olmasının yanı sıra New York'a müzik okumaya gelen Türk öğrencilere kapısının her zaman açık biri olduğunun altını çizerek, yardım ettiği pek çok ismin müzik piyasasında önemli yerlerde olduğunu söyledi. İlhan Mimaroğlu'nun gözyaşlarını zor tutan 51 yıllık eşi Güngör Mimaroğlu ise duygularını ise şöyle anlattı: "Onunla ilgili duygularımı içimde saklıyorum. İlhan Bey benim adıma çok büyük bir kayıp ama yaptığı muhteşem işler sayesinde her zaman hatırlanacaktır." Mimaroğlu, törenin ardından Manhattan'da pek çok ünlü müzisyenin yattığı mezarlıkta toprağa verildi.

İlhan Mimaroğlu kimdir?
Atlantic Records'da 26 yıl caz prodüktörü olarak görev alan İlhan Mimaroğlu; Charles Mingus, Modern Jazz Quartet, John Coltrane and Freddie Hubbard gibi ünlü isimlerle çalıştı. Kurduğu ve başında bulunduğu Finnader Records, klasik ve modern müzik alanında Milton Babbitt, Herbie Mann, John Cage and Karlheinz Stockhausen gibi sanatçıların da olduğu 35 albüme prodüktör olarak imza attı. Mimaroğlu'nun Türkiye'de yayınlanan ilk caz kitabı özelliğini taşıyan bir de kitabı bulunuyor. 2010'da Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde Ömürboyu Başarı Ödülü'nü alan ünlü müzik adamı, 1958'den bu yana New York'ta yaşıyordu.