36723 - İnsan onuruna ters düşen her şeyle kavgalıyım

Kendi adını taşıyan ilk albümüyle müzikseverlerin dikkatini çeken Mabel Matiz, hikayesine ‘Yaşım Çocuk’ ile devam ediyor. Farklı yorumu kadar yazdığı şarkı sözleriyle de adından bahsettiren sanatçının isminin önüne çoktan ‘genç kent ozanı’ sıfatı getirildi. Ama o kendini şair değil, ‘şarkı yazarı’ olarak görüyor.

İkinci albümünü çıkaran Mabel Matiz, bir ara ‘şarkı yazamıyorum’ hissine kapılmış. Sıkıntıdan hastaneye bile düşen şarkıcı, “Allah’ım ben ikinci albümü nasıl çıkaracağım?” diye dertlenirken albüm yapmaya başladığında iki albümlük şarkısı olduğunu söylüyor.

Alternatif bir müzik ve sıra dışı sözlerle çıktınız karşımıza. Müziğinizi alternatif pop olarak tanımlıyordunuz. Müziğinizin bu kadar çok sevileceğini tahmin ediyor muydunuz?

Hayalini kurduğum pek çok şey vardı ama bu şarkıları yazdığım zamanları düşündüğümde bu kadarını hayal etmiyordum. İlk albümdeki şarkılarımı alternatif pop, pop-rock türü olarak tarif ediyordum. Ama uzun vadede aslında bunun hikâyeyi tam da karşılamadığını fark ettim. Çünkü alternatif dediğinizde, canla başla yapıp ortaya koyduğunuz bir şeyi kendi ellerinizle sıkıştırmış oluyorsunuz. Bir de kime ve neye göre alternatif? Ana akım müzik kanallarında dönen şarkıların büyük çoğunluğuna baktığımızda müzik ve sözler bakımından çok kötü şeyler görüyor ve duyuyoruz. Dolayısıyla uzunca bir süredir kendi yazdığım sözleri onlara alternatif olarak tabir etmemeliyim diye düşünmeye başladım.

Belki bu olumlu tepki de yaptığınız müziğin alternatif olmadığını gösterdi size.


Evet. Dinleyiciyle hep birlikte geçirdiğimiz süreç beni buraya getirdi. Bu hal de ikinci albüme yansıdı. İkinci albüm ‘Yaşım Çocuk’ bir pop-rock-folk albümü. Hâlâ türlere inanmıyorum ve müziğimi herhangi bir tanıma sınırlamaktan hoşlanmıyorum. Ama Yaşım Çocuk, bu müzik türlerine daha yakın ve bu üçünü çok temiz bir şekilde barındıran bir albüm.

35594 - İnsan onuruna ters düşen her şeyle kavgalıyım

Albümünüzdeki şarkıları hangi ruh hali içinde yazdınız?

İlk albümden bu yana hayatım bir nebze değişti. Müziği kalabalıklara sunduğunuzda pek çok şeye açık hale geliyorsunuz. Sahneye, televizyona, şarkılarımı ve müziğimi anlatmaya alıştım. Aslında duruş olarak çok fark yok. Yine ben gerek kendi içimden, gerek karşımdakinin yerine geçerek anlatıyorum. Hem çok kişisel hikâyelerden hem de toplum olarak geçirdiğimiz ortak süreçlerden ve o süreçlerin bize getirdiği birtakım hallerden bahsediyorum. Yine yer yer protest bir his var.

Toplum demişken, Krallar ve Alaimisema’da baskın görüş ve iktidar eleştirisi yapıyorsunuz. Krallarla ne alıp veremediğiniz var?


İnsana, insan onur ve değerine ters düşen herşeyle kavgalıyım. Hepimiz etten kemikten varlıklarız. Birtakım kimlik bilgileri, cinsiyet, inançlarımız, yönelişlerimiz… Bu gibi farklılıklarımız bizi birbirimizden daha değerli ya da daha değersiz kılmıyor. Bunun aksini söyleyen birtakım tavır ve uygulamalar gördüğümde de bir dünya vatandaşı olarak inciniyorum. Bunun hiçbir vicdana ve inanca yakın olduğunu düşünmüyorum. Çünkü özünde değerli olan insandır, kimliklerimiz değil. Bu iki şarkıda bunun eleştirisi var. Ama kimseyi karşıma alarak bağırıp çağırmıyorum. Bu şarkıların dilinde barışma ümidiyle edilmiş birtakım isyanlar mevcut.

İlk albümden sonra sizin için bir ‘Kent Ozanı’ tanımlaması yapıldı. Kendinizi bu tanıma yakın buluyor musunuz?

Buna layık olabilmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Şarkı yazarlığı çok önemli. Kaleminizden düşen dünyaya saldığınız bir cümle, dünyaya karıştığında başka başka hayatlara ve hikâyelere dokunuyor. Tek bir sözünüzle dolaylı yoldan pek çok şeyi değiştirebilirsiniz. Yalan söylememeye gayret ediyorum. Doğru şeyler yazmaya, olabildiğince herkesi kucaklamaya çalışıyorum.

Sanırım çok fazla şiir okuyorsunuz…

Şarkı yazarken şiire çok fazla öykünüyorum ve beni bu anlamda en çok besleyen şiir. Şiir olmasa ben şarkı yazamam. Kendimi şairim diye tanımlayamam. Çok fazla şiir okuyorum. Orhan Veli’yi çok seviyorum. Edip Cansever, Turgut Uyar, Birhan Keskin, Ece Ayhan, Murathan Mungan’ı da. Yeni kuşaktan Sinem Sal, Fırat Demir, Emre Varışlı, Rahman Yıldız var.

Kerem Gibi ve Ah Bu Sefer çok duygusal. Bu anlamda bu albümde ilkinden daha baskın bir durum var sanki?

Kerem Gibi genel hal olarak albümün tamamına göre radikal bir şarkı. Çünkü alaturka. Çok kişisel bir hikayeden bahsediyor. Bir kendine itiraf aslında. Beni mutsuz eden bir şarkı. Çünkü en çıplak durduğum bestelerimden biri. Ona rastlamak ve söylemek bazen beni üzüyor.

43675 - İnsan onuruna ters düşen her şeyle kavgalıyım

Şarkı yazamadım diye hastaneye düştüm

İlk albümden sonra çok fazla konser verdiniz. Üretim sürecini aynı anda devam ettirmek zor olmadı mı?


Zor oldu. Geçen kış bir ara ‘Allah’ım şarkı yazamıyorum ikinci albümü nasıl yapacağım?’ hissine kapıldım bir-iki ay. Sonra hastaneye düştüm zaten. (Gülüyor) Bu hal sanırım üreten bütün insanlarda var. Hiçbir şey yazmadığım ama belli ki bir yerlerden dolduğum dönemler oluyor, oldu. Ama garip bir şekilde, albümü yapmaya başladığımda elimde neredeyse iki albümlük şarkı vardı.

Şarkılarda hem neşeli hem duygusal hem kafa tutan, isyan eden bir Mabel var. Peki yaşayan Mabel karakter olarak nasıl biri?

Aslında yaşayan Mabel de öyle. Kendimi şarkılarda anlattığım ve kurduğum hallerden hiç farklı bulmuyorum. Zaman zaman çok farklı ve zıt olabiliyorlar ama hepsini içimde barındırıyorum. Zaten şarkılar da bunların farklı zamanlarda tezahür etmesiyle ortaya çıkıyor. Ruh halim çok çabuk değişebiliyor. Çok mutlu bir anımda okuduğum bir haber, ülkedeki olaylar ya da kişisel olarak yaşadığım bir şey beni çok çabuk üzebiliyor. O da şarkılara yansıyor.

Roboski dünya için ağır bir yük

Apolitik biri değilsiniz. Ülkemizde ve dünyada en çok neler sizi rahatsız ediyor?


İnsan hak ve özgürlüklerine ters düşen her tutum beni çok yaralıyor. Birçok şey sayabilirim. Kadına şiddet, çocuk gelinler… Roboski'nin üstünden bir yıl geçti. Bu bile başlı başına hepimizin üzerinde büyük bir ağırlık. Otuz dört insanın katledilişi ve bir yıldır buna dair bir şeyin yapılamamış olması sadece ülkemiz için değil dünya için büyük bir yük. Bunun gibi pek çok şey var ülkemizde ve dünyada. Bütün bunlar bir tarafımı çürütüyor. Belki yazarak bir nebze olsun hafiflediğimi düşünüyorum.

Albümde bir Mete Özgencil şarkısı var. Size ilk albümde de çok destek verdi. Bu dostluk nasıl başladı?

Çocukluğumdan beri onun eserleri ve duruşuyla çok ilgiliyim. Tanışmamız ilk albümden sonra oldu. Albümümü götürdüm ve büyük bir alçakgönüllülük ve sevgiyle müziğimi kucakladı. Birlikte zaman geçirmeye ve müzik paylaşmaya başladık, şarkılar yazdık. Çok farklı bir enerjisi var. Galiba uyum sağlayacak insanı bekliyor. O kişi olmadığı zaman, büyük sabır ve suskunlukla bekliyor. Kafa olarak ve müzikal söylem olarak çok yakınız. Birlikte birden fazla şarkı yazdık. Bunları farklı isimlere vermeyi düşündük ama daha sonra o şarkıları kendim söylemeye karar verdim.

Sezen Aksu ile şarkı yazmak istiyorum


İlk albümde ‘neden cover yok?’ demiştik. Siz de ‘Yeni bir isim ilk önce kendi ürettikleriyle var olmalı. Zamanı gelince olur.’ demiştiniz...

İki sene önceki kendime katılıyorum. (Gülüyor) Evet, zamanı geldi. İki yıldır konserlerde söylediğimiz ‘Aşk Yok Olmaktır’ adlı Yıldız Tilbe şarkısını bu albümde coverladık. Yıldız, şarkıyı hediye etti. Albümün içinde çok güzel bir renk oldu. O da dinledi ve çok beğendiğini söyledi.

Hayranlarınızdan bazıları ‘Sadece bizim için şarkı yaz.’ diyor. Bu istekler sizi kısıtlıyor mu?

Müziğimi ortaya koyarken sadece ünlü olmak ve bu şarkıları popüler yapmak değildi amacım. Daha büyük bir şeyden bahsettim hep. Bir şeyleri değiştirmek. Oturmuş bazı zihniyetleri, şarkı yazarlığı halini, piyasadaki ana akım şarkıcılığı ve şarkı yazarlığını. Bu da bir köşeye geçip kendi başına gitar çalmakla olacak gibi değil. Kapılarınızı ne kadar çok açarsanız ve anlattıklarınızı yüksek bir sesle söylerseniz o kadar çok insana ulaşıyorsunuz.

Herkesin şikâyetçi olduğu bu tekdüzeliğin değişeceği konusunda gerçekten ümitli misiniz?

İlk albümdeki günlerimden daha fazla inanıyorum. Bu hem kendi hikâyemin yol almasıyla hem de etrafımdaki çok değerli genç kuşak arkadaşımın aldığı yollarla ilgili. Çok güzel bir şekilde güçleniyoruz. Giderek daha fazla farklı ses çıkmaya, daha çeşitli şarkı yazarlığı çıkmaya ve daha fazla yeni sözler söylenmeye başlandı. Bu da bir şeyin değişmesi için en önemli anahtar.

Mabel Matiz'in ileriye dönük hayalleri neler?


Sezen Aksu ile şarkı yazmayı hayal ediyorum. Ortak bir şarkımız olsun istiyorum. Bütün bir yazı kendisini dinleyerek geçirdiğim Buika ile ortak bir şeyler yapmak isterim. Ona beste verme hayalim var. En büyük hayalim de tüm dünyaya dinletebileceğim bir beste yapmak.