Dünyanın en ünlü 100’ü aşkın müzisyeni ve pop müzik grubu, iklim değişikliğinin oluşturduğu tehdide dikkat çekmek amacıyla bu yaz 7 Temmuz’da dünya çapında konserler vermeyi planlıyor.

LONDRA - Bon Jovi, Red Hot Chili Peppers, Keane, Duran Duran, Snoop Dogg, Lenny Kravitz, Black Eyed Peas, Kelly Clarkson, Sheryl Crow, Faith Hill, Tim McGraw ve Foo Fighters, “Live Earth”e katılacaklarını açıklayan grup ve sanatçılardan yalnızca bir kaçı.
Dünya genelinde sekiz dev konser verileceği haberini, küresel ısınmanın ele alındığı ve iki dalda Oscar adayı “An Inconvenient Truth - Uygunsuz Gerçek” filminin yapımcısı, eski ABD Başkan adaylarından Al Gore ilan etti.

Gore’a düzenlediği basın toplantısı sırasında oyuncu Cameron Diaz ve bu konserlere katılacak olan rap yıldızı Pharrel Williams eşlik etti.

Al Gore konuşmasında durumun ne kadar acil olduğu mesajını dünyaya yaymaları gerektiğini, küresel ısınmanın ancak sürdürülebilir küresel bir hareket sonucu durdurulabileceğini belirtti.

Bu konserlerin verileceği şehirler arasında Johannesburg, Londra, Şangay ve Sidney var. Konserlerin, ABD, Brezilya ve Japonya’da hangi şehirlerde yapılacağı kesinlik kazanmadı. Bir konserin de Antarktika’da verilmesi planlanıyor.

Brit Ödülü sahibi Muse da Londra’daki şova katılmayı umuyor, ancak grubun aynı tarihte İrlanda’da konseri olduğundan program değişikliğine gitmesi gerekiyor.

Londra’daki konser Wembley Stadyumu’nda verilecek.

Konser, Londra’da ulaşım sistemini hedef alan ve 52 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının ikinci yıldönümüne rastlıyor.

Şovun sözcülerinden Yusuf Robb, BBC radyosuna o tarihte Londralıların kalbini umutla doldurmak istediklerini anlattı.

Her bir konser dört ila sekiz saat süreceek. Büyük isimlerin yanında genç yeteneklere de yer verilecek.

“Live Earth” ün organizatörleri, benzeri konserlere örnek oluşturmayı amaçladıklarını belirtiyor.