Neydi 90’lar Nerede o şarkılar

Popüler kültürün temelleri, 90’ların başında, özel televizyonların kurulmasıyla atıldı. Pop müzik de, popüler kültür içersinde yerini böylece almış oldu. Özel televizyonlar sayesinde çok daha rahat ve özgür bir ortamda icra edilebildi ve daha geniş kitlelere ulaştı. İlk parlayan isim de, “Hadi bakalım kolay gelsin, bir acayip zor yarış” diyen Sezen Aksu oldu. Ardından ilginç dans figürleriyle Yonca Evcimik “Aboneyim” diyerek bir fenomen haline geldi.


Neydi 90’lar Nerede o şarkılar

Klip çekimlerine daha çok özen gösterilmeye başlandı. Dolayısıyla ciddi klip endüstrisi ortaya çıktı; yönetmenler daha değerli hale geldi. Şu anda 300 bin satan albümler için “süper” deniyor, o yıllarda 1 milyon satış rakamına ulaşan albümler vardı!

Neydi 90’lar Nerede o şarkılar


Dönemin genç ve başarılı isimleri, okumuş görmüş çocuklardı. Çoğu okul çağlarındayken bu işe başlamışlardı. Televizyonlarda bu kadar sık yer almamaları, onları daha da ulaşılmaz hale getiriyordu. Oysa şimdi internetten, ne yaptıklarına, nerelere takıldıklarına hatta nerede oturduklarına dair pek çok bilgi bulmak ve onların izlerini sürmek mümkün!


Neydi 90’lar Nerede o şarkılar


Sanatçıların her yaptıkları olay, her yedikleri ve giydikleri de moda olurdu. Tarkan, uzunca bir süre fular taktı mesela. Kenan Doğulu’nun “güneş kolyesi”, Mirkelam’ın “Her Gece” klibinde giydiği “beach pantolon”u, en popüler sanatçı aksesuarları arasındaydı.


Neydi 90’lar Nerede o şarkılar


Hala dinlemekten bıkmadığımız, pop müzik tarihine altın harflerle kazınan pek çok aşk şarkısı da bu zamanda ortaya çıktı. Levent Yüksel’in “Med-Cezir”i, Sertab Erener’in “Sevdam Ağlıyor”u, Demet’in “Arnavut Kaldırım”ı, Aşkın Nur Yengi’nin “Serserim Benim”i ’90’ların hit’leri arasında.


Tarkan


Tarkan, “Kıl Oldum Abi” klibinde, ayrık dişleriyle gülümserken (o zamanlar ön dişleri birbirinden epey uzaktı), siyah deri montu, sarı kareli pantolonuyla da değişik dans figürleri sergiledi. Ve bir anda, 90’ların pop ilahı haline geldi. Sonuçta, Tarkan o kadar yol aldı ki, bizim de dünya çapında bir starımız oldu.

Kenan Doğulu

Bir başka ilginç klip de Kenan Doğulu’nun “Sımsıkı”sıydı. Uzun saçlı, balıketli bu genç, Mısır’da çekilen klibinde oyunculuk kabiliyetinin sınırlarını zorlamış, klip değil,ama şarkıyla başarılı olmuştur.


Demet

“Elleri kolları kınalı bebek” diyerek, hayatımıza dahil olan sanatçı, başarılı şarkıları kadar mütevazı tavırlarıyla da gönlümüzü fethetmeyi başarmıştı.


Oya&Bora

Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu’nun ilk çıkış parçası “Ara Beni”, maçlarda dahi slogan olmuştu. Hele bir de “Sevmek Zamanı” isimli bir şarkıları var ki… Şimdilerde hiç ortada görünmeyen grup, birden parladı ve söndü.


Serdar Ortaç

Veee Micky’li pantolonuyla huzurlarınızda Serdar Ortaç Serdar’ın, uzun küt saçları ve yaptığı dans figürleri hala zihnimizde kazılıdır. İlknur Soydaş’ın göbeğinden yediği zeytinle tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı.Tayfun


Onu unutmamız mümkün mü? Hele hele o gerdan kırdığı klibini bir izleyen bir daha iflah olmamıştır. 1992 yılında siyah deri montu, beyaz atleti, Elvis Presley tarzı saçlarıyla “Hadi Yine İyisin” dedi, böylece öpücüklü şarkılarımızın ilki de ortaya çıkmış oldu!Burak Kut

O bizim “Bebeto”muzdu. “Benimle Oynama” ve “Bebeğim” parçasıyla, özellikle kızların sevgilisi haline geldi. Ama sonra, bir türlü o eski şaşalı günlerine geri dönemedi. Ne Sarah Brightman’la ve Sakis Rouvas’la yaptığı düetler ne de Sezen Aksu’dan aldığı besteler onu kurtarmaya yetmedi. Ta ki, geçen sene kendini “Komple” yenileyene kadar!