Günümüzde tarayıcı tabanlı oyunların yeri başkadır. Ardı arkası kesilmeyen bir hız ile bu oyunlar internette hep yerini almakta gecikmemişlerdir. Bilyoruz ki oynayanı çok bir oyun, daha çok gelişmek ister. Bunlara birçok örnek verilebilir. İnternette tarayıcı tabanlı oyunların kol gezmesi aslında bir bakıma güzel bir durum. Çünkü; insanlar günün stresini atabilmek için bu oyunlara yöneliyorlar. Çoğunlukla da, strateji ve şehir kurma oyunları olunca, kaçınılmaz bir fırsat olarak görülüyor bu oyunlar. Ama birçoğunun stres atmak yerine, stresin daha fazlasını getirenleri de var. İsimlerini vermeyelim ama bu tür oyunları oynayanlar çok iyi biliyorlardır. Benim oynadığım birçok tarayıcı tabanlı oyun oldu. Hâlâ da birçoğunu oynamaktayım. Bazısından işlerimi bitirdiğimde bir diğerine geçiyorum, onda işim bittiğinde bir diğerine geçiyorum. Bu oyun tarzlarının geneli böyledir.

Bahsettiğim tarzda bir tane daha oyun var. Oyunun adı Emret. Emret ekolay.net üzerinden oynan bir oyun. ekolay.net'in sonm zamanlarda online oyunlara verdiği destek, oyunların gelişmesine ve oyuncu kazanmasına da yardımcı oluyor.

Emret'i sizlere tanıtmak istiyorum ve birkez olsun, oyunu oynamanızı da tavsiye ediyorum...

Oyunda klasik bir işleyiş var. Şehir kur, ordu eğit, saldır ve ele geçir. Bu düzende ilerleyiş her tarayıcı oyununda hatta platfor oyundna vardır. Ama buradaki anlam biraz farklı gibi. Çünkü; oyundaki hava birazcıkta olsa III. Dünya Savaşı'nı yansıttı bana. Dünya Savaşları birçok ülkeyi zengin etmiştir belki ama bir o kadar da masum insanın canına maâl olmuştu. İşte yeni bir dünya savaşı ile karşı karşıya olan topraklarınızı korumak için oyundaki muhtemel her ipucuna dikkat ederek ülkenizi yüceltmek ve onu kormuak sizin ellerinizde olacak. Emret'te ki oynanış aslında çok kolay görünse de o kadar kolay değil. Birşeyler üretebilmek veya eğitebilmek ya da inşa edebilmek için, her seferinde ihtiyacı olabilecek araştırmaları veya binaları yaratmanız gerekiyor. Tıpkı, savaşmak ve ülke fethetmek için askerlere ihtiyacı olduğu gibi düşünün bunu.

Finansal yapılanma oyundaki en önemli etkendir. Emret'teki ana hammaddeler, altın, demir, petrol, buğdaydır. Oyundaki önemli bir ihtiyaçta enerjidir. Enerji ihtiyacı geliştireceğiniz ülkenin önemli unsurlarındandır. Günümüzde bile elektriksiz geçirdiğimiz birgünün olumsuzluğunu görememek mümkün değildir. İşte bunu sanala ülkeniz için de düşünmeniz gerekiyor. Hammaddelerinizi arttırmak için doğal olarak, madenlerinizi daha fazla geliştirmeniz gerekiyor. Ama dikkat etmeniz gereken önemli bir durum da var. Geliştirilen madenler çok hammadde sağlayabilir ve doğal olarak hammaddeler bir yere kadar biriktiğinde saklamak için inşa edilen depolar dolunca, hammadde üretimide duruyor. Bundan dolayıdır ki, her maden gelişimini dikkate alaraka bu düzeyde de depo geliştirmeniz gerekiyor.

Bir ülkenin gelişimi için eğitim önemlidir. Oyundaki eğitim sistemi ülkenizin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Ve her geliştirdiğiniz kademe size büyük avantajlar sağlayabiliyor. Eğitim ve Araştırmaya vereceğiniz önem ülkenizin gelişmesine yardımcı olacağı gibi askeri gücünüzde etkileyebilecektir. Askeri gücünüzü geliştirmeniz, yapacağınız savaşalrda kazanma şansınızı arttıracaktır.

Askeri gücünüz, ülkenizi koruyan önemli bir etkendir. Askeri gücünüzü düzeyli oranda geliştirmek ülkenizin gelişimine ve büyümesine, aynı zamanda savunulmasına da büyük derecede yardımcı oluyor. Çünkü, askeriye de yapacağınız düzenlemeler, savaşlarda ve ülke savunmasında en iyi dostunuz olacaktır. Askeri araştırmalara önem vermek, ülkenizdeki savunma olanaklarını ve saldırı olanaklarını arttıracağı gibi sizin, düşmanlarınızda uyandırdığı korkuy da görmenizi sağlayacaktır.

Oyunda aynı zamanda gücünüzü birleştirip, düşmanlarınıza birlik ve beraberlik ile meydan okuyabileceğiniz ittifak sistemi bulunuyor. Bu sayede üstesinden gelemediğiniz savaşalrda ittifağınızdan yardım isteyip, bu savaşları kazanmanız olasıdır.

Kısacası oyunu anlatmak gerekirse, bir tarayaıcı oyununda arayacağınız çoğu şey bu oyunda da mevcut. Oynanış, sistem, gelişim gibi daha birçok özelliği düşünen ekip bunu yaratarak online oyun sektörüne yeni oyunlar katması başta beni sevindiriyor. Hele ki bu ekip Türk ise sonsuz dileklerimi de iletmekten kaçınmıyorum.

Son olarak yazıyı Emret oyunun sloganı ile bitirmek istiyorum;

ZAFERE ULAŞMAK İÇİN EMRET!!!
Emret'in internet sayfasına ulaşmak için tıklayınız.