Gün geçtikçe MMO piyasası daha da fazla canlanıyor. Her seferinde bir yenisi eklenen bu kafileyi takip etmek pek kolay olmuyor tabii ki ama, benim gibi bir MMO hayranı için bu çokta zor değil. Bu piyasanın çok büyük bir alana sahip olduğunu pek tabii ki hepimiz çok iyi biliyoruz. Zaten bunu, sürekli bir yenisinin çıktığı MMO oyunlarından anlamak mümkün. Herkesin bir pay elde etmek istediği bu alanda yeni oyunlar büyük bir hızla eski oyunların düzeyine yükselir oluyorlar. Zaten, içeriğinin geniş ve anlaşılır olması da büyük bir artı sağlıyor. İşte bu çalkantılı piyasada kendine yer edinmek isteyen harikulâde bir oyun daha var; Europe 1400.
Europe 1400 bana başta zor gibi görünüyordu. Oyunu karşınıza alıp şöyle ilk baktığınızda karman çorman bir oyun gibi gözüküyor. Ama oyunun öğretici dersini takip ettiğinizde, oyunun aslında ne kadar rahata anlaşılır ve kolay olduğunu görmeniz mümkün. Dilerseniz şimdi oyunu sizlere detaylarıyla anlatmak istiyorum…
Europe 1400 adından da anlaşılacağı üzere, Orta Çağ’ın 1400’lü yıllarında geçiyor. Oyuna diğer MMO’lardan farklı bir biçimde başlıyoruz. Bir Atölye sahibi köylü olarak başladığımız oyunda, atölyemizde ürettiğimiz malları satıp, gelir elde edebiliyoruz. Farklı türden mallar üretmek ve daha fazla üretim yapmak için de atölye miktarını dörde katlayabiliyoruz. Yetenek geliştirip, arkadaş elde edince ise işimiz kolaylaşıyor ve daha fazla çeşit üretimin yanında bir de yüksek makamlara yükselerek şöhretli bir kişi olarak ülkede söz sahibi olabiliyorsunuz…
Oyundaki ekonomik faaliyetler bir hayli detaylı…
Oyundaki ekonomik sistem basit ve zevkli. Bir şeyler üretip, bu ürettiğiniz malları pazarlarda gelir elde edebiliyorsunuz. Ürettiğiniz mallar pazarda satıldıkça kasanıza para giriyor ve bu yolla yeni hammaddeler alıp, bunları işleyebiliyorsunuz. İşledikten sonra da yine satıp gelir elde edebiliyorsunuz. Oyuna ilk önce herhangi bir atölye sahibi olarak başladığımızı söylemiştim. Örnek vermek gerekirse, bir marangoz olarak başlıyorsanız, inşaat malzemesi ve kereste üretip satıyorsunuz en başta. Ama atölyenizi ne kadar geliştirirseniz, yeni mallar üretilmesinide sağlayabilirsiniz.
Oturtulmuş bir makam sistemi, şehirde sözünüzün geçmesine yardımcı olabilir…
Oyunda düzenli bir gelire sahip olmak ve itibarınız yükseltmek için gerekli makamlar mevcuttur. Bu makamlara ulaştığınızda makam ile iligli birçok avantaja da sahip oluyorsunuz. Oyundaki makam sistemiz, karakterinizi bir şeyleri elde ettiğinde gerçekleşir ve bu makama erişmek için cûzî bir miktar ile makama oturabilirsiniz.
İtibar sistemide oyunda önemli faktörlerden biri. Seçim ve davalarda itibranızı kullanabilmek oyunda size verilen bir özellik olarak oturmuş. İtibarın gelişimi için hanenizi geliştirmeniz ve ünvan elde etmeniz gelişimi için etkilidir. Eğer yüksek bir itibara sahip biriyseniz seçim ve davalarda büyük oranda işine yaracağını da unutmayın.
Europe 1400’ün en sevdiğim özelliklerinden birine geçmek istiyorum şimdide. Karakterimizin bir yaş sınırı var ve bu yaş sınırına ulaştığında ölüm gerçekleşiyor. Ama oyun henüz sizin için bitmiş olmuyor. Çünkü, yeni bir varis seçerek oyununuza bu varis ile devam edebilirsiniz. Karakterinizin öldüğünü anlamak ise çokta zor değil. Karakter resminizin o ihtişamlı görüntüsünde, bir ceset yer alacak ve haneniz mezarlığa dönüşecektir. Bu mezara tıklayarak ise yeni bir karakter yaratabilirsiniz. Bu olduöça basit bir işlem. İlk kayıt olduğunuzda bir karakter yaratıyormuş gibi bir seçim yapıp ismini ve portresini seçiyorsunuz ve böylece karakteriniz yaratılmış oluyor. Bundan sonra birçok şeyiniz aynı kalıyor ama, altın %10 oranında düşüyor. Çünkü, veraset işlemlerine haracanan payı ödemiş oluyorsunuz. Bundan bir diğer önceki karakteriniz hernagi bir makama ulaştıysa bu makamı otomatikmen siliniyor ve sizin için yeni bir yol izlemeniz bekleniyor. Yani kısacası birçok bakımdan oyuna yeni başlamış olarak devam etmeniz öngörülüyor. Bu sistemin oyunda bulunması gerçekten hoş bir şey. Çünkü, diğerlerinde ki gibi sonsuza kadar aynı karakter ile hüküm sürmek biraz tuhaf oluyordu.

Üyelik için: http://tr.europe1400.com