Wow dünyasının priestleri, var oldukları tüm zamanlarda içinde bulundukları topluma inanç aşılamış, onları korumuş ve iyileştirmişlerdir. Kırılgan yapılarına rağmen, son derece güçlü koruma ve iyileştirme güçlerine sahiptirler ve gölgelerin gücünü yönetebilirler. Gölge güçleri onlara; birebir savaşabilme kabiliyeti kazandırır ki, bu da, yalnız kaldıkları zamanlarda yada yalnızlığı seçtiklerinde, kendilerine güvenerek hareket edebilmeleri anl----- gelir. Priest sınıfının her bir üyesi, bir grup, bir topluluk içindeyken, en az kendinin ki kadar yandaşlarının hayatını da düşünür, zira bilir ki; Priest�in özverisi karşısında, yandaşları da onu, grubun çok değerli bir parçası olarak görür ve onu yaşatmaya, korumaya çalışırlar. Priest; dostlarının ve orduların dayanma gücünü yükseltir. Nitekim Priestler, dünyanın Burning Legion saldırılarından korunmasında da önemli roller üstlenmişlerdir.
BÖLÜM I : PRIEST SINIFI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1. PRIEST SINIFININ WOW İÇERİSİNDEKİ YERİ

Toplumlarında üstlendikleri rolle hem sevilen hem de aranan bir sınıf olan priestler aynı zamanda zor durumlarda diğer sınıfların yardımlarını beklerler. Tek başına da güçlü olan priestler; öfkelendirildiklerinde kutsal sırların ve özellikle gölgelerin gücünü doğalarından kaynaklanan bir disiplinle kullanır ve diğer tarafın düşman classları için önemli bir tehlike teşkil ederler, buna rağmen asıl güçleri, fiziksel olarak daha güçlü sınıfların koruması altındayken ortaya koyarlar. Bir priesti tehlikelerden uzak tutan sınıflar, bunun karşılında Priestten, gücü yettiğince kesintisiz koruma ve hayat gücü alacaklarından, normalen sahip oldukları dayanma gücünün katlarcası ile savaşabileceklerdir. Bu da hem kendilerini hem de priesti hayatta tutar.

Shaman, paladin ve özellikle druidler, kendi sağlıklarını yerine getirmede ve bir yere kadar diğer sınıfları desteklemede yetenekli olmalarına rağmen, diğer iyileştirici sınıflar, priest kadar yüksek ölçekte sağlığı yerine getiremez ve koruma sunamaz. Özellikle Büyük güç ve birlik gerektiren zindanlarda, priestler, hayatta kalma oranlarını çok yükseklere taşırlar. Tabii ki bununda savaş gücünüzü arttıracağı aşikardır. Ancak dediğimiz gibi, özellikle çok agro alan güçlerinizi kullandığınızda, moblar; � hmm, biz vuruyoruz, bu iyileştiriyor, vurduğumuz işe yaramıyo, öldürelim şunu� diyeceklerinden priest tehlikededir. Priestin bu durumdan kendini korumak için özel güçleri ve talentleri vardır. Ancak bunlar bile bir yere kadar yeterli olduğundan priestin yandaşlarınca korunmalıdır. Parti içinde olmak ve hayat vermek priestlerin doğasında vardır, ancak göreceğimiz gibi, gölge güçlerini de kullanabilen WoW priestleri bu sınırlar içine sıkışıp kalmamışlardır.


2. TEMEL BİLGİLER


Özelliği: Primary Healer, Healing Master
Standart Tarzı: Health/Mana
Irklar: Night Elf, Undead, Human, Dwarf, Trol
Kullanabildiği giysiler: Cloth
Kullanabildiği silahlar: One hand maces, daggers (10s), wands, staves (10s)
Talent grupları: Discipline, Holy, Shadow


3. PRIEST SINIFINI ANLATIRKEN YADA INSTANCELERDE ANLAŞIRKEN SIKLIKLA KULLANMAK DURUMUNDA KALACAĞIMIZ KELİMELER, KISATMALAR.


Google Page Ranking, pri, prst: Priest. Genellikle holy pri, shadow pri gibi, gelişim yönlerine göre söylenirler. Tam bir shadow pri ile holy pri arasında ciddi stil farkı vardır.
Hl: Heal, heallemek, sağlık vermek. Azalan yeşil sağlık barındaki miktarı arttırmak.
Shi: Shield, shield çekmek, güçlü bir zarar absorbe etme büyüsüdür. Hedefi büyü kalkanına almak.
Res: Reslemek, hedefi hayata döndürmek, hedefi otomatik resurrecti yada koşmasını beklemeden hayata döndürmek.
Sta buff: Stalamak, st-----, dayanma gücü puanını arttıran bufu yapmak. Genellikle birinin prieste buff demesi, o kişinin st----- bufu istemesidir.
Spi buff: Spilemek, spirit, yenilenme gücü puanını arttıran bufu yapmak. Bu bufu yapabilenlere, divine pri de denir.
Resist Buff: Resistlemek, hedefin shadow resist puanınını arttıran bufu yapmak.


Bunlar dışında da biçok kısaltma kullanılır ancak, bir Priest genellikle, heal, shi, buff kelimelerine muhatap olur. Ancak bir prieste her gerektiğinde heal denmesi priesti rahatsız edebilir; zira priest zaten bu hatırlatmalara gerek bırakmamaya çalışır, ancak manasını efektif kullanmalıdır, bu sebeple kendi planı ile sizin düşünceleriniz uyuşmayabilir. İyi bir priest bunların zamanlamalarını bileceğinden, tekrarlamak, priest tarafından �sen işini bilmiyorsun� anlamında anlaşılabilir.

Yazının geri kalan kısımlarında bu kısaltmalar kullanılabilir.


4. PRIEST SINIFINDAN BİR KARAKTERİ CANLANDIRMAK SİZE UYGUN MU? PRIESTIN ARTI VE EKSİLERİ
4.1 Artılar


�Eğer büyülerle savaşmayı, iyileştirici güçleri seviyorsanız, güçlü bufflara ve hayata döndürme gücüne sahip olmayı istiyorsanız, diğer classların özellikle sevdiği bir karakteri canlandırayım diyorsanız, yüksek sorumluluk ve risk altında kalmayı kabulleniyorsanız, yakın dövüş sizin için önemli değilse, zor ortamlarda arkada kalmayı kabul ediyorsanız, yüksek dayanma ve zırha sahip olmak gibi bir isteğiniz yoksa, �büyülerim var benim, silah yelpazem geniş olmasa da olur diyorsanız� priest tam size göre!�


� + � Priest en güçlü iyileştiricidir.
Priest, daha önce de belirtildiği gibi, en güçlü healerdir ve parti üyelerini hayatta tutma kabiliyeti yüksektir. Tüm partiye aynı anda ve önemli miktarda sağlık verebilir, yada, 1 kişinin sağlığını çok büyük miktarda yükseltebilirler. Zamana yayılı iyileştirme
gücüne de sahiptirler. Hassas casterleri flash heal sayrsinde destekleyebilirler. Cast time ın çok önemli olduğu zamanlarda shield sayesinde zaman kazanabilir.


� + � Priest yandaşlarını hayata döndürebilir.
Priest, bekleme süresi olmadan, herhangi bir kısıta maruz kalmadan ve herhangi bir item kullanmadan yandaşlarını resleyebilir yani hayata döndürebilirler.


� + � Priestler diğer sınıflar tarafından sevilirler. Ayrıca, WoW priestleri özellikle pvp ve soloda, diğer oyunlardaki priestlerin aksine kendini hayatta tutmak konusunda da aciz değildir, iyi agro kontrol spellerine sahiptirler, nispeten kolay grup bulurlar.
Partiler ve Raidler (2�liden den 40�lıya) bünyelerinde en az bir prieste yer vermek isterler. Eğer partide healer yoksa ve bir healer class gerekli ise priest 1. tercih olacaktır. Yüksek level zindanlarda ise birlikte priest olması, neredeyse gereklilikten öte bir zorunluluktur. Priestler, güçlü agro kontrol ve korunma büyüleri ile kendilerini savunabilirler. Hasar verme konusunda ise (özellikle shadow priler PvP de) yeterlidirler.4.2 Eksiler


� � � Priest eğer, içinde bulunduğu ortama göre çok güçlü değilse, ön saflarda savaşmaya uygun bir sınıf değildir. Zor bir ortamda koruma altında değilse, uzun süre hayatta kalamaz, genellikle PvP de ilk hedef olurlar.
Bahsetmiş olduğumuz gibi Priest tüm alanlarda ( Rp, PvE, PvP, Instance ) iyi bir class olmasına rağmen, aslen parti, raid gibi birliklerin sınıfıdır. Hatta en az kendini düşündüğü kadar, içinde bulunduğu birliği de düşünmek ve kendini gereksiz tehlikelerden uzak tutmak zorundadır. Genellikle partilerin, Priestin zarar verme gücünden daha fazla healleme, buff ve shield güçlerine ihtiyaçları vardır. Bu nedenle priest ileriye çıkmaz, ön saflarda savaşanların arkasında onları korurlar. Zira güçlerini kullanmak için meele classlar gibi ön planda olmak zorunlulukları ve gereklilikleri yoktur. (Bir partide birden fazla pri varsa ve bunlardan biri shadow pri ise o zaman bu durum değişebilir, prilerden biri saldırıya destek verirken diğeri tüm partiyi korur. Genellikle bir priest bir 5�li parti için yeterlidir ve ikinci bir prieste gereksiniz duyulmaz.) Asli sınıfsal niteliklerinize ihtiyaç duyulan zor ortamlarda, damage dealerlık yaparak mananızı başka sınıfların işi olan bu görev için ayırmanız, hem onlara haksızlık olur, hemde sizin zor bir anda mana yetmezliği ve diğer classları (özellikle tank) ayakta tutamamanız nedenleri ile çok hızlı bir ölümü devet edebilirsiniz. PvP raidlerde genellikle ilk hedef siz olursunuz.


Priestler sadece kumaş yani cloth sınıfı giysi giyebilirler, armor seviyeleri oldukça düşüktür. Bazı spelleri son derece yüksek agro alır.
WoW daki denge ve RP açılarından genellikle primary caster diye tabir edilen sınıflar (uzaktan savaşan güçlü büyü kullanıcıları, priest, mage, warlock) cloth yani kumaş giysiler giyerler. Doğal olarak bu giyeceklerin saldırıdan koruma puanları yani armorları düşüktür. Bu da priestin ön saflarda savaşmasını son derece riskli hale getiren nedenlerden biridir. Yüksek agro alırsınız ve bu cloth giyenler için tehlikedir.


1. Sınıf bir zarar verici değildir, oldukça kısıtlı bir silah kullanım yeteneğine sahiptirler.
Sadece dagger, staff wand ve one hand mace kullanabilirler. Wand, tek ranged silahlarıdır ancak endişe etmeye gerek yok, wand son derece efektifdir. Stafflar da genellikle çok yüksek stat pointler ve ek özellikler taşıyan silahlardır. Daggerler de iyi �Held in Of Hand� itemlerle desteklendiklerinde oldukça iyi bir seçenek olabilirler. Ancak yinede silah yelpazeleri ve kullanım yetenekleri oldukça zayıftır. Zaten asıl gücü hayat ve büyü olan bir sınıfın, silah kullanımı konusunda da iyi olması diğer sınıflara biraz haksızlık olurdu. (Spell Caster olarak mage, mele olarak Rogue, Ranged Olarak Hunter primary damage dealerdir. Warlock primary debuffer, Warrior primary tank, Paladın, Shaman, Druid ise hybrid �karma� sınıflardır. WoW daki sınıflar, ana amaçlarının dışında başka nitelikler taşıyor da olsalar, ana özellikle onları birbirinden farklı ve birbirine bağlı kılar.)


1. Yiyecek ve içeceklerini hazırlayamazlar, bunları para iie almak yada arkadaşlarından istemek zorundadırlar.
Warlock gibi yada mage gibi conjure yiyecek su health stone yapamazlar.5. PRIEST INIZLE MACERAYA BAŞLARKEN


5.1 Genel bir gereklilik: Karakterinizi sevin


Bu gereklilik tüm sınıflar için geçerlidir, tabii ki priest için de� Bir kısım oyuncular, priestin party bulma konusunda bir miktar avantajlı olmasından yada içinde bulunduğu toplumun ihtiyaçlarından dolayı priest karakterini canlandırırlar. (Bu da genel olarak priest sayısının artmasında önemli bir etken) İster bu sebeplerle, isterseniz en baştan kendi isteğinizle priest seçmiş olun, WoW dünyasındayken, (diğer sınıflarda da olduğu gibi) priest karakteri ile bütünleşip, rolünü severek ve isteyerek canlandıranlar genellikle daha iyi oyuncular olurlar. Daha önce de söylediğimiz gibi, eğer darbe almaya dayanıklı olmak, ön saflarda çatışmak, yada zarar verici güçlerle donanmak yada geniş silah ve giyim yelpazesine sahip olmak istiyorsanız, priest karakteri size pek de uygun değildir. Bu da oldukça uzun zaman alan karakter gelişimi ve zindanlarda oyundan beklentiniz kadar zevk almamanız sebep olabilir. Tarzınız, karakterinizle bütünleşmeniz, onu sevmeniz ve yolunuz, WoW dünyasının sunduğu eylenceden büyük bir parça almak için oldukça önemli etmenlerdir.

5.2 İlerleyeceğiniz yolu seçin


Oyun tarzınız priestinizi yetiştirme ve geliştimede önemlidir. Shadow ve Holy talent grupları (tree) birbirinden gerçek anlamda farklı bir karakter tarzı sunarlar. (Hatta gölge güçlerinin en ileri aşaması olan shadow form gücünü alıp gölgeye dönüştüğünüzde, gölgelerden aldığınız güçler oldukça iyi bir oranda yükselir, fakat bu durumda, formdan çıkana kadar, kutsal güçleri kullanamazsınız.) Asıl sınıfsal özelliğiniz olan primary yani birincil healerlik holy ağacı ile geliştirilir, ancak holy olsanızda olmasanızda, iyi bir karakter gelişim ve yönetimi ile, tüm classlar içinde en iyi healer her zaman siz olacaksınız. Holy ağacı bu niteliğinizi geliştirmeye ve shodow ağacı ile size oldukça iyi pvp güçleri kazandırmaya yarar. Discipline ağacı ise her iki sitilin oyuncularınca da sevilir. Genellikle ikincil tree olarak tercih edilen discipline ağacını, birincil olarak seçilip holy ağacı ile desteklenerek de gayet iyi yetenek dağıtım tabloları (talent template) hazırlayabilirsiniz. Hem PvP hem de PvE açısından iyi olduğu için shadow templateleri genellikle daha çok tercih edilir ve bu tree yine genellikle 55 ve öncesi için gayet yeterlidir. Ancak 56 (56 dahil ve özellikle 60 da) ve sonrasında holy priestler healing master olarak iyice güçlendikleri ve yüksek level zindanlarda (instance yada dungeon da denir) normalden çok daha güçlü healing e ihtiyaç duyulduğu için, 56 ve sonrasında raidler ve partilerce holy priestler daha fazla tercih edilirler. (Bu nedenle birçok oyuncu, yüksek levellere kadar shadow kalmakta, son levellerinde respect yaparak ise holy e dönmektedir) Şu da vardır ki; her durumda PvP savaşlarını birinci planda tutan oyuncular, shadowda kalmaya devam ederler, zira honor sistemi sayesinde, solo da oynayabilirsiniz, instancelere girmek kaçınılmaz değildir. Bu durumda shadow treede kalmanız iyi bir tercih olabilir. Hangi yolu seçerseniz seçin, seçtiğiniz yol (yani talent dağıtımınız) geri dönülemez değildir. Her sınıfta olduğu gibi, bir talent templateyi, class train masterinize gidip sıfırlattırabilirsiz, ancak oynamak istediğiniz yolu baştan belirlemeniz, o yola kendinizi alıştırmanızı, o treenin spellerini ve kullanım yöntemlerini daha iyi öğrenmenizi sağlayabilir.


5.3 Priest açısından; güven kazanmak, stres yönetimi, partilerde etkin rol oynamak ve parti yönetimi


WoW içerisindeki en stresli, en çok sorumluluk taşıyan ve güven kazanması en önemli olan sınıflardandır priest� İçinde bulunduğunuz partiler, priestin zamanında kendilerini shieldleyeceği, zamanında healleyeceği, gereğinde zamana dayalı sağlık büyüleri ile kendilerini destekleyeceği, buf zaman ve yerlerini kollayacağı konularında prieste güvenmek isterler. Çünkü genellikle eğer bir diğer sınıf yada party normal güçlerini aştığını bildikleri bir düşmana saldırıyorlarsa (özellikle instancelerde) genellikle müttefikleri olan prieste güveniyorlardır. Özellikle Kazzak gibi bazı bosslarda, müttefiklerinizden birinin dahi ölümü, savaşta gruba düşündüğünüzün çok üstünde zarar verir. Bu nedenle bu gibi noktalarda ölümlere izin vermemek en önemli konudur. Bu da priestte bir miktar stres yaratır, stres hata riskini arttırır. Eğer parti priestine anlayış göstermiyorsa ve sürekli rahatsız edici biçimde; �neden heallemedin, heeeeaaallll, shielllddd, ne duruyosuun�, tarzında konuşuyorlarsa, bu asla daha iyi bir oyun çıkarmanızı sağlamaz. Bu nedenle tüm spellerinizi, büyülerinizi ve zamanlamayı öğrenmişseniz, bunları görmeyin, sadece yapmanız gerekeni yapın, umutsuzluğa, üzüntüye yada sinire kapılmayın, kendinizi suçlamayın, sadece biraz dikkatli olun ve sakin davranın, göreceksiniz ki çok daha iyi olacak. (ayrıca insanların size Heal! Buff! demesi her zaman eleştiri değildir, iyi niyetle söyleyebileceklerni veya o anki heyecanlarından bu şekilde davranabileceklerini göz ardı etmeyin) Sonuçta da büyük takdir toplayabilirsiniz. Büyük raidlere gitmeden önce grubun sizden beklentileri ve pri-raid teknikleri ve UI ler hakkında bilgi toplamanız yerinde olacaktır. Priest, daha öncede bahsettiğimiz gibi birçok konuyu ve kişiyi kollar. Bu nedenle birçok dikkat edilmesi gerekeni izlediği için parti hareketlerinin yönetilmesinde priest iyi iş çıkarabilir. Partidekilerle konuşun, mananızı görmeden hareket ediyolarsa söyleyin. Buff zamanlamalarını izleyin. Gerekiyorsa şu konuda partidekileri uyarın: sizin mananız bekleniyorsa, mananızın full dolmuş olması demek de �saldırı zamanı geldi� anlamını taşımaz. Çünkü bazı spelleriniz (örneğin prayer of the fortitute, ve herkese yapılan resist, spirit, kendinize yaptığınız inner fire gibi bufflar ve benzeri özel koruyucular gibi) mananızı aniden ve önemli miktarda azaltacak kadar mana harcar ve genellikle bunları yapmamız için mananızı doldurmanız gerekir. Eğer tüm bunlar yapıldıysa ve mananız dolduysa hazırım diyerek partinizi harekete geçirebilirsiz.