i1 - Worms: Open Warfare 2

u kurtlar akıllanmıyor arkadaşlar. Senelerdir süre gelen 'ee, ne zaman worms oynuyoruz!' muhabbetinin eksik olmadığı hayatımızda daha fazla yer edinmek, bizi her 'yeni oyun' deyişimizde 'revenge' çığlıkları ile gaza getiren bu Team 17 şaheseri, üzgünüm ama NDS platformunda, adına özgü ufak ekranlarda da devam ediyor. Ama sanmayın ki bu üzgünlüğüm oyunun kötü oluşundan...


2D gibisi var mı?

Hatırlayanlar bilir, bu sevgili kurtçuklarımız, zamanın ötesine taşınmak istenen her 2 boyutlu oyun gibi 3. boyuta geçme hatasında bulunmuş, ama yoldaki çakıllara takılarak tepetaklak olmuştu. Ardından Team 17 ekibi akıllanmış olacak ki (eh, meşenin değdiği yerde iz kalır derler) farklı bir platformda ama aynı tadın korunduğu, üstüne de kremasının, kirazının eklendiği güzel bir pasta yapmaya karar verdiler. Bu pastadan pay alanlar ise PSP ve NDS oldu. İkisinin arasında görsel olarak pek fark olmasa da, NDS�nin kendine has nimetleri sayesinde, eskiye nazaran daha farklı bir Worms geldi karşımıza. Şöyle ki�

Open Warfare 2 (OW2), diğer Worms oyunları gibi aynı oynanış sistemine sahip. Bize verilen kısa sürede, bulunduğumuz haritanın özelliklerini ve rüzgarın etkisini göz onunda bulundurarak, bize verilen eşsiz ve hiçbir oyunda örneği bulunmayan cephanemizden silahımızı seçerek, karşı takımı en kısa sürede, en az kayıp ile yok etmek. İlk başta basit gibi gözüken bu amaç, yapay zekanın yapabileceklerini ve silahların alternatif kullanım alanlarını keşfettikçe çok farklı bir hal alıyor. Yukarıda bahsettiğim bu eşsiz cephanemizde alışıla gelmiş silahlarımız �Patlayan ve uçan kuzu, kutsal bomba, kamikaze, hava saldırısı vs.� dışında, �patlayan kuzunun daha aşmış versiyonu olan Bufalo, ekranın yarısını kaplayan bir eşek büstü , takım arkadaşınızın canını dolduran yıldırım ve her hareketinizi izleyen bir Minigun� gibi oyunun zevkini arttıran ve ömrünü uzatan yeni silahlar da mevcut. Toplamda 36 adet saldırı ve savunma amaçlı arkadaş sayesinde, Rambo: Kurtçuğun Dönüşü adlı filmini çekmeniz olası.

Tüm bunların yanında, tabii ki Worms�un en güzel özelliğinden biri de parçalanabilir haritalarıdır. Bu haritaların kendini tekrar etmemesi ve oyuncuyu sıkmaması da en önemli amaçlardan biri olmalıdır. OW2�de, serinin diğer oyunlarına nazaran tam bir harita cenneti mevcut dersem abartmış olmam. Toplamda 6 adet arka plan bulunuyor. Bu arka planların hepsinin kendine özgü bir dünyası var. Çöl savaşı, buz dağları, uzay, gökyüzü veya korsan gemileri. İşin en güzel tarafı ise, tüm bu arka planların değişimi ile birlikte, oynadığımız haritanın arkasında da tamamen 3 boyutlu görüntülerin çıkması ve menüden tutun, yazılara kadar hepsinin aynı temaya bağlı kalması. Gökyüzünde uçaklar uçarken, denizde korsan gemileri ile renklendiriliyor ekranımız. Bu tema seçiminin ardından, hazır bulunan 8 haritadan birini seçebildiğimiz gibi, santimi santimine istediğimiz savaş alanını yaratabiliyoruz. Bu da yetmediyse, oyun boyunca kazandığımız puanlar ile her arka planın kendine özgü olan haritasını açma imkanımız da mevcut. Eh, daha ne olsun!

Stupiid!

Quick game, Custom game gibi bilinen oyun türlerinden başka, size NDS�yi elinizden bıraktıramayacak birçok farklı oyun da mevcut. Tek kişilik oyun menüsüne girdiğimizde karşımıza çıkan "Puzzle, Champaign, Laboratory ve Training" olmak üzere 4 bölüm karşılıyor bizi. Bunlardan Puzzle, adından da anlaşılabileceği gibi size çözmeniz gereken bazı sorunlar sunuyor. En olmadık haritalarda, en olmadık ve imkansız gözüken amaçları vererek, size sıkılmadan zaman geçirmenize neden olacak en güzel modlardan biri. Champaign, ara videolarla süslenmiş, size her seviyede farklı görevler veren bir düzene sahip. Puan toplamak için en güzel seçimlerden biri. Laboratory ise, sadece NDS platformuna özel olup, dokunmatik ekranın ile sese ve üflemeye duyarlı mikrofonun nimetlerinden yararlanarak hazırlanmış zevkli ve kolay oyunlardan oluşuyor. Son olarak, eğer kendinizi daha yüksek zorluk dereceleri için yetersiz görüyorsanız, içinde atış talimi yapabileceğiniz ve yeni silahları deneyebileceğiniz Training bölümünü ziyaret edebiliyorsunuz.

Bu ufak ekranlarda geçirilen uzun zamanların tabii ki bir karşılığı oluyor elbet. İçinde barındırdığı bu modlardan kazandığımız puanları, yine ana menüde bulunan �Shop� bölümünde değerlendiriyoruz. Oluşturduğumuz takımı renklendirmek için kurt renkleri, daha önce de bahsettiğim özel arka plan haritaları, çok daha rahatsız edici silahlar, yepyeni seslendirmeler, dans şekilleri, mezar taşları ve doymamış oyunculardansanız yeni puzzle, champaign ve laboratory görevleri almak mümkün. Oyunun ömrünün uzatılması ve yeniden oynanabilirliğinin sağlanması için ufak ama çok güzel detaylar olsa gerek.

Bitmiyor, bitemiyor

Tüm bu güzelliklerin yanında, içinde barındırdığı online modu sayesinde de, yapay zekayı yetersiz bulanlar için hoş bir alternatif sunuyor. Denediğim zamanlarda hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışan online oyun, arkadaşlarınızla ya da tanımadığınız insanlar ile zaman geçirmek istediğinize çok güzel bir tercih. Kablosuz bağlantının bulunduğu herhangi bir alanda, şansınız olursa kesinlikle denemenizi öneririm. Bu konu hakkında söyleyebileceğim tek eksi ise, oynadığımız kişşi ile hiçbir şekilde iletişim kuramamamız. Belki bir sanal klavye ya da sadece online moduna özgü kurtçuk hareketleri eklenebilirdi.

Teknik anlamda ise söyleyecek çok şey olduğunu sanıyorum. Zaten bilgisayarlarımızda aşırı az sistem ihtiyacına sahip olan Worms, NDS�de de sorunsuz bir şekilde çalışıyor. 2 boyutun tüm güzelliklerini, New Super Mario Bros kadar olmasa da, göze hoş gelen bir şekilde sunuyor. Ses ve müzikler zaten böyle bir oyun için gayet yeterli. Özellikle kazandığınız puanlar ile açılan yeni kurtçuk seslendirmeleri, oyuna çok ayrı bir zevk katıyor.

Serinin tüm oyunlarını oynamış biri olarak söyleyebilirim ki, Open Warfare 2, bu güne kadar yapılmış en iyi Worms oyunudur. Gerek kendi türünde, gerekse genel olarak sizi bu kadar uzun süre meşgul edecek, ve aynı zamanda bir miktar bile sıkmayacak oyunlar bulmak, bu günlerde hayli zor. O yüzden eğer bir Niintendo DS ya da PSP sahibiyseniz, hiç düşünmeden almanızı öneririm. Her yaştaki insana hitap eden bu eskimeyen klasiği sakın kaçırmayın.

Ekran Görüntüleri
1 - Worms: Open Warfare 2
2 - Worms: Open Warfare 2
3 - Worms: Open Warfare 2
4 - Worms: Open Warfare 2
5 - Worms: Open Warfare 2