Yeni filmi izleyenler bilir, bu filmde Batman'in geçmişinde neden bu yollara giriştiği anlatılmakta. Hani paşa paşa parasını harcayıp eğlence dünyasına dalabilirdi. Neyse ki bu elim olay yaşandı da bir kahramanımız daha oldu. Gerçi üzülmemiz lazım ama...

Film gerçekten iyi olmuş. En azından 3. ve 4. filmin kalitesinin çok çok yukarısında. Aynı adı taşıyan konsol oyunundan bahsetmek istiyorum bu yazımda. Dağıtımcı olarak EA firmasını görünce heycanlanmamak elde değil. Öncelikle şunu söyleyeyim, oyun direk filmin bir kopyası. Belirli bir sırayı izleyerek oklar yardımıyla nereye gidiceğimiz bile belli olan, mümkün olduğu kadar kolay bir oyun. GTA gibi bir oyun beklemeyin yani... İlk kez Batman'le tanışıyorsanız -ki bu mümkün değil- oyun size farklı gelecektir. Oyunun artılarını sıralarsak; dövüş sistemi gerçekten sinematik tasarlanmış. Saldırı ve bitirme tuşları ile adamları teker teker dövmek gayet eğlenceli. Street Fighter ve Tekken'le kıyaslarsak, dövüş sistemi çok komplike değil ama başında zaman geçirmeye değer buluyorum. Düşmanlarımızı tutup konuşturmamız, bilgi almamız biraz Punisher'ı andırmakta. Hatırlıyorsanız "The Punisher"da da el alemi binbir çeşit işkence sayesinde konuşturuyorduk.

Diğer tüm DC Comics karakterlerinin oyunlarında olduğu gibi, Batman Begins da aksiyon olarak tasarlanmış. Yani Batman abimizi ensesinden yönetiyoruz. Bunun avantajları da var, dezavantajları da. Kamera açıları "idare eder" derecede diyelim en iyisi... Oyunun bir diğer artısı ise, etraftaki nesnelerle iletişim halinde olmamız. Yalnız nesneleri alıp da düşmanlarımızın üzerinde kullanamamak beni hayrete düşüren bir eksi oldu. Neden derseniz, "Artık hemen hemen her oyunda bu özellik var da ondan!" diye bir cevap veririm..

Kahramanımızın vazgeçilmez aracı Batmobile da oyunda yer alıyor. Filmden direk alınmış araç askeri bir tankı andıran yapısıyla gönüllerimizde taht kurmuş durumda. En azından 3. ve 4. filmdeki araçtan çok daha iyi.(Dejavu)..

Düşmanlarımıza gelirsek, Scarecrow ve mafya babası Falcone başı çekiyor. Scarecrow püskürttüğü duman ile Batman'e korkularını tekrar yaşatıyor. Tüm sahnelerin filmden renderlanmış olması izlediğimiz filmi bir daha bize yaşatıyor...

Sonuç olarak, şunu söylemek gerekirse -ki buna gönlüm elvermiyor- oyun bir kere oynanıp rafa kaldırılacak derecede kolay ve sıkıcı yapılmış. Bu da benim gibi bir Batman hayranını üzen bir gelişme. Siz de oyunu oynayınca bana hak vereceksiniz. Daha fazla uğraşılıp daha güzel şeyler ortaya çıkarılabilirdi. En azından başına oturduğunuz saatler arasında eğleneceğinizin garantisini verebilirim. Garanti süresi çok uzun değil ama!