Çok şaşırdınız değil mi? Konami yaptığı açıklama ile PC, PS3, Xbox 360, PSP ve PS2 platformları için geliştirilen futbol oyunu Pro Evolution Soccer 2010'u duyurdu. Pro Evolution Soccer 2010 daha güzel grafiklere, daha iyi animasyonlara, yapay zekaya, daha gelişmiş bir çoklu oyuncu desteğine ve oldukça gelişmiş bir oynanışa sahip olacak. Aynı zamanda Konami bu oyun için daha çok indirilebilir içerik yayımlamayı düşünüyor ve oyunun şu ana kadar çıkmış olan en iyi ve en gerçekçi Pro Evolution Soccer olacağını da belirtiyor.

Pro Evolution Soccer 2010'un her zaman olduğu gibi sonbahar aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Konami Digital Entertainment GmbH serinin gelecek yeni oyunu Pro Evolution Soccer 2010 un serideki en ayrıntılı ve yenilikçi oyun olacağını, önemli gelişmeler içereceğini söylüyor.Oynanıştaki büyük gelişmelerle şu ana kadarki en gerçekçi futbol oyunu olacağı ekleniyor.

PES 2010 un PLAYSTATION®3, Xbox 360, PC-DVD, PSP® (PLAYSTATION®Portable), PlayStation®2 ve cep telefonları için sonbaharda çıkması planlanıyor ve her platform için özenle hazırlanıyor.Konami nin Tokyo daki geliştirici takımı oyuncuların isteklerini toplayarak daha gerçekçi ve tatmin edici oyun yapmak için uğraşıyorlar.

PES 2010 için eklenecek yeni özelliklerOynanış :

Pes 2010 oynanış açısından oyuncuların daha fazla heyecanlı karşılaşmalar yapabilmesi için daha çok geliştiriliyor.Defanstaki alan savunma özellikleri geliştiriliyor bu yüzden ataklarda dikkat edilmesi ve farklı yollar denenmesi gerekecek.PES 2010 gerçek futbol üzerine çok yoğunlaşacak bu yüzden stratejik hamleler ve hızlı reaksiyonlar gerekecek.Kalecilerin becerileri artacak gerçek kalecilerin kurtarışları gözden geçirilecek, karşı karşıya kalınan pozisiyonlarda kaleciler daha akıllı davranacaklar.Hakemler üzerinde de çalışılacak ve yapay zekaları ile oyundaki dengeye dikkat edecek.


Gelişmiş Görseller :

PES 2010 görsel olarak ciddi gelişme içine girecek.Oyuncu animasyonları gözden geçirilerek gerçek futbolculara çok daha yakın olacak.Oyuncuların yüz ifadelerinde de gelişmeler olacak. Ayrıca oyuncu yüzlerinde yeni ışıklandırma sistemi olacak.Stadyum detayı da ciddi şekilde arttırılacak çim detayları gözden geçirilecek.


Yeni animasyon ve hareketler :

Top sürme ve koşu animasyonları değiştirilecek.Kişisel beceri gerektiren hareketler arttırılacak ve oynanışa etkisi olacak.Koşu animasyonları vuruş animasyonları tekrar gözden geçirilip daha gerçekçi hale getirilecek.Ayrıca oyundaki yürüyüş animasyonları da değiştiriliyor.Animasyonlar arasındaki geçişlerde ise gerçekçiliğe önem verilecek, duran bir oyuncunun pas atmasıyla koşan bir oyuncunun pas atma animasyonları farklı olacak.


Maçlardaki Atmosfer :

Seyirci reaksiyonları geliştirilecek.Yeni tezahüratlar eklenecek.Ev sahibi takım ile deplasman takımı arasındaki seyirci farklılığı maça etki edecek.Maçın gidişatına göre seyircinin tezahüratı artacak ya da azalacak.Faullerde ve gollerde seyircilerin tepkimesi değiştirilecek.Spikerin özellikleri arttırılacak


Geliştirilmiş Master League :

Master League yenilenecek. Uzun kariyerli olacak ve menajerlik özellikleri arttırılacak. Master League ile ilgili bilgiler daha sonra verilecek.


Yapay Zeka :

Tokyo geliştiricileri yeni yapay zeka Teamvision 2.0 ı entegre edecekler.Orta saha ve defans oyuncuları birbirleriyle yardımlaşacabilecekler.Kolay gollerin önüne geçilmesi ve oyunun daha fazla simulasyona yakın olması üzerinde durulacak.Ayrıca oyuncular daha fazla gol bulunması için istedikleri futbolcuları oyun içinde farklı alanlara yollayabilecekler.PES 2010 da yeni sistemiyle oyuncular stratejik olarak daha fazla hamle yapabilecekler.Serbest vuruşlarda oyuncular kendi oyuncularını ceza sahası alanına koşu için yollayabilecekler.


Bireysel Oyun Özellikleri :

Önceki PES oyunlarında , takım formasyonları oyuncuların hareketlerine etki ediyordu.PES 2010 da yeni bir sistemle oyuncuların bireysel özelliklerinde defans ya da atak varsa bu oyunda etkili olacak. Her oyuncunun kendi özellikleri doğrultusunda kendine has yapay zekası olacak ve takım arkadaşları bunu bilecek, mesela bir futbolcunun eğer iyi orta yaptığı biliniyorsa ataktayken ceza sahasına daha fazla oyuncu koşu yapacak.Aynı şekilde markaj özelliği fazla olan bir futbolcu oyunda etkili olacak.


Strateji Kullanımı :

Yeni bir güç barı sistemi gelecek ve özellikleri arttırılacak.Maçtaki herşey mesela pas sıklığı,hareketlilik,defans çizgisi,oyun genişliği oyuna etki edecek. Takımların özellikleri de etkili olacak mesela Juventus kontra atakta iyiyken Barcelona geniş ataklarda etkili olacak.İç saha ve deplasman maçları da oynanışa etki edebilecek.


Penaltılar :

Tüm sistem değiştirilerek daha iyi kontrol, daha iyi yer tutma ve hedefi daha iyi tutan vuruş imkanı sağlanacak.Geliştirilmiş Online Oyun:

Tokyo takımı oyunun online özelliği için yeni ve geliştirilmiş yazılım ekliyor.Daha fazla indirilebilen seçenek eklenmesi planlanıyor.Konami ayrıca daha fazla lisans , transfer güncellemeleri ekleyerek oyunu daha kaliteli tutmak istiyor.Takım ve oyuncu özellikleri de gerçek futbol dünyasındaki değişimlerle daha yakın yapılmaya çalışılacak.
Konami UEFA ile ilişkilerini daha güçlendirerek Europa League Licence (UEFA Kupası) haklarını da aldı.UEFA Champions League içinde daha geliştirilmiş bir şekilde PES 2010 a dahil edilmesi planlanıyor.Lionel Messi ile PES 2010 içinde anlaşılmış.

PES serisinin yapımcısı Naoya Hatsumi "Şu ana kadar PES serisindeki yorumları, eleştirileri dinledik ve PES 2010 oyunu içinde oyuncuların istekleri doğrultusunda yenilikleri eklemeye devam edeceğiz.PES 2010 için daha kullanıcı dostu, daha kaliteli,şu zamandaki donanımı iyi kullanan ve gerçek futbola daha yakın olması için gayret ediyoruz.

PES serisinin Avrupa Takım Lideri Jon Murphy ise "PES 2010 için hazırlıklar daha sürecek, yeni oluşumla ve Tokyo takımının güçlenmesiyle her geliştirici takım belli bölgeler üzerine yoğunlaşacak"

Birkaç ay sonra yeni detaylarda açıklanacak...