Yüzüklerin Efendisi dünyanın en fazla hayrana sahip edebi eserlerinden birisidir. Hayran kitlesi o kadar büyük ki, "Dünya Yüzüklerin Efendisi okuyanlar ve okumayanlar olarak ikiye bölünmüştür" gibi iddialı bir lafın türemesine neden oldu. Prosoför J.R.R Tolkien'in dil bilimciliği ve tarih bilgisini en iyi şekilde konuşturduğu eser, özellikle filmleriyle birlikte popülerliğine, popülerlik katmıştı. Böyle bir hikayenin günümüzün fenomeni haline gelmiş MMPORG'unun çıkmaması, imkansızdı. 2007 yılında çıkan ve sadece iyi karakterlerin oynanmasını sağlayan Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar kendine has güzel özelliklere sahip olsa da, firmanın reklam konusundaki yetersizliklerinin kurbanı oldu. Mines of Moria adlı bir ek pakete sahip olan oyun, ne yazık ki türün ağır topları karşısında fazla bir başarı elde edemedi. Ancak oyun Yüzüklerin Efendisi'ni bir hayat tarzı olarak belirlemiş elit bir kitle tarafından oynanılmaya devam ediyor. Bu oyunu World of Warcraft ve Age of Conan gibi oyunlarla karşılaştırmak yanlış. Tasarımlar ve içerik olarak, Lord of the Rings Online, tamamıyla kitapların güzelliğini yansıtıyor. Oyunun, her ne kadar MMPORG türü için eksiklikleri olsa da, Orta Dünya sevdalısı insanlar için artıları çok fazla. Lord of the Rings Online'ın resmi olarak ülkemizde satılmaya başladığı bu günlerde, yapımcı firma Turbine ile bir röportaj yaptık. Burçin Aygün'e yardımlarından dolayı teşekkür ederiz…


Lord of the Rings, dünyada en çok beğenilen ve fanatiği olan evrenlerden bir tanesi. Filmler de gördüğümüz gibi, fanatikler yapılan hataları ve değişiklikleri affetmiyorlar. Böyle bir baskı altında oyunu geliştirmek nasıl bir duygu?

Hayranlarımız ayrıntılara, özellikle de Tolkien'in kurgusuna sadık kalmamıza çok önem veriyorlar. Bu yaklaşımı seviyoruz çünkü biz de aynen öyle düşünüyoruz! The Lord of the Rings Online™, J.R.R. Tolkien'in üçlemesine dayanan bir oyun. Kardeşlik yolunu izlerken geçtiğiniz yerlerden, Brendibadesinden tutun Moria'nin derinliklerine kadar oyunda bulunan her yerden gurur duyuyoruz.

Serinin fanatikleri en çok chain quest sistemini beğenmişler. Bunun J.R.R Tolkien'in tarzını yansıttığını söylüyorlar. Böylesine bir başarı yakalamak için oldukça zorlanmış olmalısınız. Bu konuda Prof. Tolkien'in oğlu Christopher Tolkien'den herhangi bir danışmanlık ya da yardım aldınız mı?

Yeni içerik ve hikaye fikirlerimiz için sürekli olarak Tolkien Enterprises ile irtibat halindeyiz. Tolkien'in çalışmalarına sadık kalmak bizim için son derece önemli. Tüm hikayelerimiz, Turbine'de çalışan yetenekli tasarımcılarımız (aynı zamanda Tolkien fanatikleri) tarafından yazılıyor.

Orta Dünya'yı, bilgisayar oyununa çevirirken, ortam için neleri örnek aldınız?

Firmamız, Asheron's Call ile başlayan köklü bir Devasa Online Oyun yaratma geçmişine sahip ve yaptığımız işlerin büyük kısmı bu geleneğin takipçileri. Dünyanın açık olduğunu hissettirmesi bizim için çok önemliydi. Orta Dünya yalnızca aslında sadık olmakla kalmamalı, aynı zamanda gerçekçi de olmalıydı. Eminim ki çizer ve tasarımcılarımızın elimizdeki bu dünyaya yansıttıkları sevgiyi rahatça görebilirsiniz.

Sizce Lord of the Rings Online'ı piyasadaki diğer MMPORG'dan üstün kılan özellikler neler?

Aslında örnek verebileceğim bir çok özellik var. Zengin bir öyküye ve oyuncu deneyimine odaklanmış olmamız bence rakipsiz. Orta Dünya'nın mükemmel ortamları online oyunları geçelim, pek çok rol yapma oyunu arasında bile en iyilerinden diyebilirim. Hala daha Hollin Kapısından girdiğimde nefesimin kesildiğini hatırlıyorum. Hikaye ve dünyanın yanı sıra oyunculara karakterlerini kişiselleştirmeleri ve kendi deneyimlerini yaratmaları için de kozmetik giysi sistemi gibi imkanlar veriyoruz. Oyunculara yeni yetenek ve unvanlar kazandıran kişilik özellikleri ve oyuncuyla birlikte gelişen Efsanevi eşyalar da bunlardan bir kaçı.

Oyunda Sauron'un Elf kılığına girmiş hali gibi, serinin fanatikleri mest edecek anlar var. Ayrıca bu, geçmişi merak edenler için de iyi bir kaynak oluyor. Bu tarz sürprizler devam edecek mi? Bir sonraki sürpriziniz nedir?

Amacımız her zaman oyuncunun kendisini The Lord of the Rings Online'da bir kahraman gibi hissetmesini sağlamaktı. Devasa bir ordudaki sıradan bir asker değil, karanlığın güçlerini püskürtmeye çalışan çabanın hayati bir parçasısınız; Kardeşliğin geçtiği yollardan geçiyorsunuz. Bu kahramanlık dolu anları yaşatmaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Oyun ilk hazırlanırken, etrafta iyiler olduğu gibi kötü ırklarında seçilebileceği söylenmişti. Ancak bunun olmadığını gördük. İleride, LOTRO'da kötülerin saflarında da savaşma şansımız olacak mı?

Kötü ırklar eğlenceli olabilir ve bu aslında sürekli düşündüğümüz bir şey. PvP sistemimiz olan Yaratık Oyunu sayesinde Sauron'un minyonlarından birini kontrol edebiliyorsunuz, bunu bu yönde atılmış ilk adım kabul edebilirsiniz. Her ne kadar bunu devamlı aklımızda bulundursak da, oyuna eklemek istediğimiz daha bir çok özellik mevcut.

NPC olarak kitaplarda geçen hangi karakterleri oyunda görebiliyoruz? Hangi karakterlerde oyuna eklenmeyi planlanıyor?

Kardeşliğin aklınıza gelen her üyesini The Lord of the Rings Online'da bulabilirsiniz. Gandalf ve Aragorn ile ilk karşılaşmalardan Legolas ve Gimli ile orc avına kadar çeşitli etkileşimlerde bulunabiliyorsunuz. Yeni karakterler ekleyeceksek, bunu ileride Orta Dünya'nın farklı yerlerine yapacağımız yolculuklarda gerçekleştirmeyi tercih ediyoruz.

İleriye yönelik başka genişleme paketi planları var mı? Varsa eğer Fellowship of the Rings'i mi yoksa Two Towers'ı mı konu alacak?

İçerik güncellemeleri eklemeye ve The Lord of the Rings üçlemesinin hikayesini sürdürmeye devam edeceğiz. Hatta Kardeşliğin görmemiş olduğu eğlenceli yan maceralarımız da olacak. Bizi takip edin!

Oyunda ev sahibi olma sistemi bayağı beğeniliyor. Ancak oyuncular bu sistemin sınırlı olmasından şikayetçi. Özellikle Minas Tirith gibi ünlü şehirler de ev sahibi olmak istiyorlar. Oyunda böyle bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz?

Güneydeki ikon şehirlere doğru genişlerken, Ev sisteminde de geliştirmeler yapmak istediğimiz bir şey. Bu kesinlikle ileride göz önüne alacağımız bir düşünce.

Helm's Deep, Gondor Kuşatması gibi devasa savaşları oyuna nasıl uyarlamayı düşünüyorsunuz? Onbinlerce ork, uruk hai, southling, wild man bize saldırırken, şimdi olduğu gibi 6-12-24 kişi halinde, 3'er 5'er gelen düşmanlara karşı mı savaşacağız, yoksa oyun motoru elden geçirilip oyunculara çok daha "epic" bir deneyim yaşatacak mısınız?

"Çatışma" sistemi ile bu tür savaşlara doğru ilk adımı atıyoruz. Çatışmalar, farklı büyüklüklerdeki gruplar arasında yapılabilecek savaşlara deniyor. Oyunculara yeni mücadeleler sunmak için bu tür sistemleri denemeyi seviyoruz. Bu yıl bu tür daha bir çok değişiklik duyurmayı planlıyoruz.

Alıntıdır