Double Fine Productions tarafından geliştirilen (Tim Schaffer imzalı) Brütal Legend (Evet, Brütal), öncelikle sıra dışı hikayesi ve içeriğinde yer alan karakterleriyle ilgimizi çekmişti. Absürt bir tarzı olan yapımda, bir metal grubunun üyesi olan Eddie'yi kontrol ediyoruz. Daha oyunun ilk dakikalarında grup arkadaşının hayatını kurtaran Eddie, başının üzerine düşen stüdyo parçasına engel olamaz.

Kader ağlarını örer ve başından akan kanlar, Eddie'nin lanetli kemerine bulaşır. Bu etkileşim sonucu bir boyut kapısı açılır ve Eddie'nin yaşadığı dünyaya bir yaratık gelir. Stüdyodaki herkesi bir bir vahşice öldüren bu yaratık, bir tek kahramanımızı canlı bırakır. Bu andan itibaren Eddie, farklı bir boyuta geçmiş ve yabancı olduğu bu yeni dünyada hem yaşama savaşı verecektir, hem de oranın kurtarıcısı olacaktır...

God Of Metal
Bu absürt başlangıcın ardından, oyunun devamı da aynı mantık ayarında ilerliyor. Kontrolü elimize aldığımız ilk anda şaşkınlığı üzerimizden atamadan biraz dayak yiyor ve Eddie'nin elinde silah yokken hiç kimseye zarar veremediğini görüyoruz. Kısa süre sonra ilk silahımızı, yani baltayı, Excalibur gibi yerinden söküp kullanmaya başlıyoruz. Ardından ikinci silahımız olan gitarımızı alıyoruz! Evet, yanlış okumadınız, Heavy Metal dünyasındayız ve burada gitarlar konuşuyor...

Oyun gerçekten birkaç türün birleşimi. Ancak tam olarak hiçbir tür değil gibi... Zira içinde God of War tarzı aksiyon da var, Carmageddon tarzı araçla karşınıza çıkan her şeyi ezmece de var, tıpkı Guitar Hero ve Rock Band'de olduğu gibi müzik çalma da var... İşin özü, yapımcılar kullanıcıları sıkmamak için birçok türü bir arada oyuncuya sunmuş. Tam tek düze gitmeye başladı derken, başka türlü bir ilerleyiş vuku buluyor.


Tanıdık Yüzler
Şaşırtıcı olan sadece bu farklı ilerleyiş yöntemleri değil. Ayrıca oyun boyunca karşınıza çıkan tanıdık yüzler ve sesler de olacak! Daha Brütal Legend'ın başında, King Kong filminin yıldızlarından Jack Black ile karşılaşıyoruz. Zaten oyunun ana karakteri olan Eddie'nin de modellemesi, ünlü aktör baz alınarak yapıldı. Ayrıca seslendirmesi de yine Jack Black'e ait.

Brütal Legend'da karşımıza çıkan isimler arasında, Ophelia karakterine ses veren Jennifer Hale'den tutun da, General Lionwhyte'ı seslendiren Rob Halford'a, Kill Master olarak duyduğumuz Lemmy Kilmister'a ve hatta Guardian of Metal karakteriyle Ozzy Osbourne'a kadar birçok ünlü isim bulunuyor... Yani Heavy Metal tutkunları için tam bir yıldızlar geçidi Brütal Legend!

Bir Eğlenti Bir Eğlenti
Enteresan oynanış ve ünlü karakterlerinin yanında, yapımın dili epeyce espirili. İngilizcesi iyi seviyede olan kullanıcıların yüzünü gülümsetecek birçok şakaya yer verilmiş. Ayrıca ne dediklerini anlamasanız bile, güleceğiniz komik enstantaneler de bezeli Brütal Legend. Bu açıdan eski macera oyunlarının espirili ilerleyişini andırıyor...

Oyunda karşılaşacağınız düşmanlarınızı öldürürken genellikle bunu vahşice yapıyorsunuz. Tabii kafa kopması ve çevreye yayılan kan gibi ögeler yapımda bolca bulunuyor. Küçük yaştaki kullanıcıların ya da durumdan rahatsız olacak oyuncular için yapımcılar önlem almayı ihmal etmemiş. Örneğin vahşet sahnesinden önce ekrana çıkan uyarıya verdiğiniz yanıta göre, farklı görsellerle karşılaşıyorsunuz. Kan ve parçalanmış insan bedenlerini isteğe bağlı olarak görüyorsunuz. Ayrıca seslendirmelerde de küfürlü içerik bulunuyorsa, yine uyarı mesajı alıyorsunuz. Eğer küfürü duymak istemiyorsanız, ekrandaki karakterin ağzı oynuyor olsa da, o laf sesli şekilde iletilmiyor. Ayrıca alt yazıları açtıysanız, orada da bu tür sakıncalı içerikler şifrelenerek metne çevriliyor...

Müzikler Ve Grafikler
Geldik oyunun en önemli eksilerinden birine. Tamam, heavy metal dinleyenler için tam bir müzik ziyafeti var Brütal Legend'da. Judas Priest mi dersiniz, Ozzy Osbourne mu? Motörhead mi, Scorpions mı? Manovar, Black Sabbath, Dark Tranquillity, Testament ve Marilyn Manson dahil olmak üzere, 75 farklı grup ve isimden 107 heavy metal parçası kulakların pasını siliyor. Ancak madalyonun diğer yüzüne baktığımızda, bu tür müziklerden hoşlanmayan kullanıcılar için Brütal Legend ciddi bir azap verebilir. Sesleri kapatmanız da bir işinize yaramayacaktır zira birçok yan görevde, Guitar Hero ya da Rock Band'deki gibi şarkı çalmanız isteniyor.

Görsel olarak atmosfer bir hayli başarılı olmasına karşın, grafik açısından Brütal Legend'ın ciddi bir iddiası yok. Modellemeler karikatürize edildiği için, yapımcıların muhtemelen grafik kaygısı da yok. Zaten bu atmosferdeki bir oyundan çok fazla görsel şölen beklemek yersiz olur. Ancak ortalamanın üzerinde grafikleri olduğunu da belirtelim.
Son Sözler
Genel olarak bakıldığında Brütal Legend, tarzı yüzünden herkese hitap eden bir oyun olmasa da, basit oynayış sistemi sayesinde, kullanıcılara keyifli saatler geçirtebilecek niteliklere sahip. Kısa bir oynanış vadetse de, strateji benzeri multiplayer modları ile beraber oyun süresi artacaktır. Eğer eğlencelik bir yapım arıyorsanız ve kulağınız heavy metal tınılara alışkınsa, Brütal Legend'ı sakın kaçırmayın!