1 s - Assassin Creed 2 [Inceleme]
“Yeni karakterimiz Ezio, ne kadar da Altair’e benziyor.”

Kurgusu gereği, aslında modern zamanda yaşayan bir insanın DNA’larından, önceki nesillerinin anılarını öğrendiğimiz yapımda, Altair adlı bir suikastçıyı kontrol ediyorduk. Modern zamanda (2012) ise Desmond Miles isimli bir barmeni yönetip, laboratuvar ortamında “Animus” adı verilen makine sayesinde, anılara yani Altair’e dönüyorduk. Hem Altair, hem de Desmond Miles için ilk oyunun sonu bir hayli enteresan bitmişti. Öyle ki, diğer artifact’lerin yerini öğrenen Altair’in ne yapacağı merak konusuyken, 2012’de de işler iyice karışıyor, laboratuvarı silahlı adamlar basıyordu. Düşmanlar henüz Miles’e ulaşmadan oyunun sonu geliyordu ve sonrasında ne olacağı bir hayli merak uyandırmıştı…
2 s - Assassin Creed 2 [Inceleme]
“Artık suya düşmekten korkmaya son!”

Da Vinci’nin tasarımları
Yeni oyun duyurulduğunda her şey kaldığı yerden devam edecek derken, bambaşka bilgiler yayınlandı. Evvela Assassin’s Creed 2’de Altair’i kontrol etmeyecekmişiz! Zira artık farklı bir zaman dilimindeyiz. Altair’i 1191’de bıraktık. Onun yerine Floransalı bir soylu olan ve ailesi, düşman aileler tarafında öldürülen Ezio Auditore de Firenze’yi 1476 yılında yöneteceğiz. Dolayısıyla oyunun geçtiği dönemde Leonardo Da Vinci henüz 24 yaşında. Yayınlanan ilk trailer gösterdi ki, yapımcılar Assassin’s Creed 2’de Da Vinci’nin tasarımlarından bir hayli yararlanacak. Zaten Da Vinci’nin Venedik’teki atölyesi de oyunda yer alan mekanlar arasında. Venedik’te ilerleyeceğimiz yapımda, Saint Marks Kilisesi, The Rialto KöGoogle Page Rankingüsü, The Grand Su Kanalı ve The Little Su Kanalı gibi yerler de bulunuyor. Gerçeklerine göre birebir modellenen bu mekanlar, oyunda da sıkça kullanılacak. Ağırlıklı olarak Venedik’te görev yaptığımız için bolca su kanalı göreceğiz. Neyseki Altair’de eksik olan bir şey, Ezio Auditore de Firenze’de mevcut; kanala düşüp boğulmak gibi bir korkunuz olmasın, zira artık karakterimiz yüzebiliyor. Sadece yüzmeyle de kalmıyoruz. Da Vinci’nin tasarımlarından yararlanan yapımcılar, onun meşhur uçma makinesini de kullanmamıza imkan tanıyacak…
Bunca gerçek mekanı kullanan yapımcılar, dönemin önemli kişilerini de oyuna dahil etmiş. Floransalı düşünür Machiavelli, kontes Caterina Sforza ve Floransa hükümdarı Lorenzo de’ Medici de yapımda yer alıyor. Hatta Medici’ye bir suikast de yapacağımızı belirten yapımcılar, ayrıca Assassin’s Creed 2’deki görev çeşitliliğinin de altını çiziyor. Öyle ki, 16 farklı görev tipinin yer alacağı belirtilen oyunda, hırsızlık ve dinleme gibi sıkıcı işlere yer verilmeyecek. Bilindiği üzere ilk yapımda hem görev çeşitliliği azdı, hem de bazı rutin işleri tamamlamak adeta işkence oluyordu. Bu problemi fark eden Ubisoft, önlemini almış görünüyor.
3 s - Assassin Creed 2 [Inceleme]
“İlk oyundaki gibi yüksek yerlerden aşağı atlayabiliyoruz.”
Yine ben geldim doktor
Ezio’nun silahları hiç şüphesiz hayatta kalmasını sağlayacak olan yegane teçhizatlarını oluşturuyor. Her iki elinde de birer tane gizli bıçağı bulunan karakterimizin ayrıca balta, çekiç, mızrak, topuz, iki farklı kılıç ve baltalı kargısı da olacak. Tabii bunların aynı anda üzerimizde bulunduğunu düşünemiyorum(!)
Geliştirilmiş yapay zeka sayesinde artık düşmanlar kolay yem olmayacak. Kendilerine özgü hareketleri ve dövüş şekilleri olan yeni düşmanlarımızın zayıf yönleri de bulunacak. Yani hep aynı kişiyle dövüşüyormuş gibi hissetmeyeceğiz. Eklenen bir yeni özellik de, askerlerin silahlarını onlara karşı kullanmak. Doğru tuş kombinasyonuyla düşmanı gafil avlayıp, bitirici vuruşu onun silahıyla yapabileceğiz. Eğer işler istediğimiz gibi gitmez de, ağır şekilde yaralanırsak, iyileşmemiz çok uzun sürecek ve bu yüzden kasabanın doktoruna gitmemiz gerekecek.
4 s - Assassin Creed 2 [Inceleme]
“Kuş? Uçak? Süpermen? Hayır Ezio!”
Bizim mahallenin çocuğu
İlk oyunda da bulunan, halkla etkileşim Assassin’s Creed 2’de geliştirilmiş. Öyle ki, artık iyi veya kötü yaptığınız her şey, halk arasında tanınmanızı etkileyecek. Eğer kötü şeyler yapan biriyseniz, halk size karşı pek dostane davranmayacak. Halbuki onları askerlerin elinden kurtaran bir kahramansanız, size zorda kaldığınızda yardım edecekler.
Oyunda Altair’i kullanmayacağımızdan dem vurmamıza karşın IMDB sitesinde Assassin’s Creed 2’ye ayrılmış olan künyede, Philip Shahbaz’ın seslendirme ekibinde olduğu görülüyor. İlk oyunda Altair’i seslendiren Philip Shahbaz’ın kadroda yer alması, eski kahramanımızı, belki kısa bir ara videoda bile olsa yeniden görebilme umudumuzu yeşertiyor.
Gündüz düşleri
Altair gibi Ezio’nun da akrobatik özelliklerinin bulunacağı belirtilen oyunda, at ile koşturmalara, kulelere ve binalar tırmanmalara devam edeceğiz. Hatta yapıma eklenen yeni bir özellik sayesinde, çıktığımız bir kuleden gün batımını izlemek imkanımız olacak! Zira gece ve gündüz değişimlerinin yaşanacağı yapımda, artık gece görevlerimiz de olacak.
Assassin’s Creed 2’de de tıpkı ilk oyundaki gibi bonus objeler bulunacak. Bayrak, heykel ve altın para olarak belirlenen bu nesneleri topladığımızda, heyecan uyandıracak özel materyaller açılacak. Yaklaşık 240 kişilik koca bir ekibin üzerinde çalıştığı yeni yapımda, Ubisoft’tan Jade Raymond görev almayacak.
5 s - Assassin Creed 2 [Inceleme]
“Yeni karakterimiz, Altair kadar usta bir suikastçı.”
Scimitar
Ubisoft Montreal imzalı bir oyun motoru olan Scimitar Engine ile şimdiye dek üç yapım geliştirildi. Motorun ilk kullanıldığı isim Assassin’s Creed oldu. Ertesi yıl Shaun White Snowboarding ve Prince of Persia’da deneme fırsatı bulduğumuz Scimitar, şimdi de Assassin’s Creed 2’de karşımıza çıkacak. Bu da gösteriyor ki, yeni yapımda grafiksel olarak çok da öteye gidilmeyecek. Olsun, görevler çeşitlensin, yine geniş bir harita olsun kafi diyenlerdenseniz, Scimitar yeterli gelecektir. Henüz resmi bir açıklama gelmemiş olmasına karşın 2009 yılı içerisinde raflarda yer alması beklenen Assassin’s Creed 2 hakkındaki bilgiler gösteriyor ki, Ubisoft ödevlerine çalışıyor. Umarım bir aksilik olmaz ve en kısa zamanda Ezio ile Venedik’te tur atmaya başlarız.

Bu aralar her oyunda ubisoft imzası var hadi bakalım hayırlısı (: