s - Spider-Man 2001 (Örümcek Adam) Önizlemeli-Açıklamalı-Tek Link
s1 - Spider-Man 2001 (Örümcek Adam) Önizlemeli-Açıklamalı-Tek Link
s2 - Spider-Man 2001 (Örümcek Adam) Önizlemeli-Açıklamalı-Tek Link
s3 - Spider-Man 2001 (Örümcek Adam) Önizlemeli-Açıklamalı-Tek Link
s4 - Spider-Man 2001 (Örümcek Adam) Önizlemeli-Açıklamalı-Tek Link
s5 - Spider-Man 2001 (Örümcek Adam) Önizlemeli-Açıklamalı-Tek Link

Oyun Hakkında
Evvet, oyunumuzun adı Spider-Man. Adında anlayabildiğiniz gibi, oyun benim hayatımın kahramanı olan Spider-Man’in maceralarını konu alıyor. Bir PSX çevirmesi olmasına rağmen birkaç kısım dışında bunu pek de hissetirmiyor. Nedir o kısımlar? İlerleyen bölümlerde.
Size bu oyunla Final Fantasy filmi arasında bir bağlantı kurayım. Final Fantasy, neredeyse sinemalardan kaldırılmak üzereyken gittim filmi izlemeye. İki arkadaş oturmuş, fragmanların bitmesini bekleme faslında alışılmış muhabbetleri yapıyorduk. Birden perdede Spidey bütün asaletiyle gözüktü ve bizden “abovvvv!!!” diye bir ses geldi. Neyse, FF’yi izledik ve ben eve geldim. PC’mi açıp nete girdim, bir haber gözüme ilişti: Spider-Man 18 Eylül’de piyasalarda!!! Bu habere inanılmaz sevindim, ama ertesi gün gördüğüm Spider-Man 2, PS2 için geliyor haberiyle biz PC oyuncularının çizgi kahraman oyunları bakımından ne kadar şanssız olduklarını gördüm. Ha, Spider-Man filminin fragmanıyla bağlantı şu, sanırım Spider-Man fırtınası geri dönüyor.
Oyunumuzun konusu şu şekilde: Dr.Octavius bir konferans vermektedir. Peter Parker ve Eddie Brock’da bu konferansı izleyenler arasındadır. Fakat birden Spidey kostümlü biri konferansta sözü geçen bombayı çalar ve Eddie’nin fotoğrafını çektiğini görür. Makineyi alıp kırar, Eddie sinirlenir ve içindeki Venom uyanır. Peter Parker bu olanları dehşetle izler. Spidey’nin 4. bölümde Rhino ile kapışmasından sonra Venom ve işbirlikçilerinin Spidey’nin en yakın arkadaşı olan Black-Cat’i kaçırmasıyla kovalamaca başlar. Gördüğümüz gibi konumuz aynı bir Spider çizgi filmi gibi. Zaten öyle olması gerekiyor.
Gelelim grafiklere; Oyun bir PSX çevirmesi olmasına rağmen grafikler şahane. Oyunu oynadığım normal diyebileceğimiz makinemle en ufak bir takılma bile yaşamadım. Ayrıca grafikler pırıl pırıl, insan bazen keşke çizgi filmleri de böyle olsaydı diyor. Oyunumuzun bir PSX çevirmesi olduğunu belli ettiği yönlerden biri burda devreye giriyor, bölüm aralarındaki demolar. Çok kötü grafikliler! Olsun, oyun içindeki grafikler bu açığı kapıyor.
Sesler ve müzikler harika. Spidey’nin kendi kendine yaptığı espriler. Havada uçarken “Move Spidey, move, move, move!!!” gibisinden şeyler mrııldanması vs. çok etkileyici. Müzikler ise tekno olması ile oyuna renk getirmiş. Fakat oyunda çizgi filmdeki klasik Spider müziğine tam olarak rastlayamadım. Yine de grafikler ve sesler atmosferi tamamlamış.
Oynanabilirlik. Oyunumuzun komutları gayet kolay. Hele bir de kendinize göre ayarladığınız zaman. Fakat gel gelelim kamera açıları rezalet. Karşılaştığınız düşmanlar bir zıplayıp üstünüzden geçti mi yandınız. Kameranın arkanızı göstermesi için bayağı bir uğraşmanız gerekiyor. Hele bir de 2-3 kişi birden saldırmışsa! Oynanabilirlikteki tek sorun kamera açıları.
Atmosfere geri dönmek istiyorum. Ben hayatımda hiçbir oyunun bana yüksekliği bu kadar güzel hissettirdiğini görmedim. Oyun yükseklik öğesini çok iyi kullanmış ki Spidey denince akla gelen ilk şeylerden biri bu. Oyunda Spidey’nin tüm hareketleri mükemmel kullanılmış, herşey aynı çizgi filmdeki gibi. Özellikle beni mest eden bir bölüm varki, o da 3. bölüm, yani helikopterle kovalandığınız bölüm. O bölümü oynarken bir ara monitöre burnumun değdiğini farkettim. Beni o kadar etkiledi ki artık rüyamda Spidey olup kötü adamların peşinden koşmamaya karar verdim. Bunun yanısıra, Spidey’nin dövüş hareketleri de çok gerçekçi…
Son olarak menüye değinmek istiyorum. Oyun, burdada PSX çevirmesi olduğunu belli ediyor. Ana menü:
Continue: Save’li yeri başlatma
New Game: Yeni oyun başlatma
Options: Çeşitli ayarlar, ve Load-Save için
High Scores: Puan tablosu
Special: Spidey’nin kostümleri vs…
Gallery: Oyundaki demoları seyretmek, karakterleri tanımak için.
Menüler bundan ibaret. Load-Save kısmı Options menüsündeki File System’dan yapılıyor. Ben söyleyim de sonra benim gibi aramayın.


k 494959 avatar - Spider-Man 2001 (Örümcek Adam) Önizlemeli-Açıklamalı-Tek Link

Şifre : bilkolik