Activision/Blizzard düzenlediği finansal yıl bitiş konferansında, 2011 ve 2012 yılında piyasada olacak oyunlarıyla ilgili oldukça ilgi çekici bilgiler vermeyi ihmal etmedi. Önce Diablo 3'ün betası duyuruldu ardından da oyunla ilgili önemli açıklamalar geldi. Ayrıca yeni Call of Duty'nin de göz kamaştırıcı olacağını söylemeden edemedi.

1 - Activision: 2011'de Diablo 3 yok, CoD 8 Muhteşem !


Öncelikle Diablo 3 ile başlayalım. Şunu söylememiz gerekiyor ki, Blizzard'ın 2011 yılında herhangi bir oyunu piyasaya sürülmeyecek gibi duruyor. Yani bu demek oluyor ki, ne Diablo 3 ne de StarCraft 2: Heart of the Swarm'ı bu yıl içerisinde göremeyeceğiz. Hatta yapımcı Thomas Tippl, iki oyunu da 2012 yılında beklememiz gerektiğini belirten açıklamalarda bulundu:

"Şu anda önümüzde baktığımızda 2011 yılında bir Blizzard oyunu göremiyoruz. Erkenden oyuncuyla buluşmak adına bu iki oyunu da eksiklerle piyasaya sürmek istemiyoruz. Fakat size şunu söyleyebilirim ki, 2012 yılında iki büyük Blizzard projesi oyuncuyla buluşacak, emin olabilirsiniz." diyerek iki oyunu da 2012 yılına kadar beklemek zorunda kalacağımızı belirtti.

Bunların haricinde Blizzard'ın CEO'su Mike Morhaime ise Tippl'a göre çok daha iyimser konuşarak, ekibinin Diablo 3'ü 2011 yılında piyasaya sürmeyi çok istediğini ve bunun için uğraştıklarını ama büyük ihtimalle 2011 yılında piyasaya sürmek için yetiştiremeyeceklerini belirtti. Bu cümleleri size Diablo 3 beta duyuruldu adlı haberimizde zaten duyurmuştuk.

Blizzard'ı geride bırakırsak ve Activision sularına doğru ilerlersek, 2011 yılında tek bir Activision projesinin oyuncuyla buluşacağını görüyoruz. Bu da henüz tam olarak duyurulmamış olan Call of Duty 8! Yapımcı firmadan henüz bir duyuru gelmemiş olsa da, Activision CEO'su Eric Hirshberg oyunun muhteşem olacağı konusunda oldukça ikna olmuş görünüyor:

2 - Activision: 2011'de Diablo 3 yok, CoD 8 Muhteşem !


Hirshberg; "Neresinden bakarsanız bakın, Call of Duty serisi her zaman oyun dünyasının en büyük eğlence kaynaklarından biri olmuştur ve bu yıl piyasaya sürülecek serinin yeni halkasının bu seri için yeni standartlar belirleyeceğini söyleyebilirim. Oyunun arkasındaki yaratıcı ekip inanılmaz işler çıkarıyor ve size söyleyebileceğim, daha önce örneği görülmemiş bir online oyun evrenine sahip olacağınız."

"Bu online evren sayesinde Call of Duty, FPS türünde çıtayı yükseltmeyi bırakın, çıtayı yeniden yaratıyor dersek yanılmış olmayız. Oyunculara daha önce hiç yaşamadıkları seviyede bir bağımlılık ve efsanevi aksiyon vaadediyoruz. Call of Duty'nin son halkası bugün baktığımızda bir mihenk taşı olacak diyebiliyoruz." diyerek yeni oyuna ne kadar güvendiğini gösterdi.

Son olarak da, yeni bir James Bond oyunun şu anda hazırlanmakta olduğunu ama bu oyunla ilgili bilgilerin E3'ten önce açıklanmayacağını söyleyerek konuşmasını noktaladı.