Mr. Freze yani Dr. Victor Fries (yine İngilizcedeki “Frez”e diye telafuz edilir) Bob Kane’in yarattığı bir karakterdir. İlk defa kendisini 1959 yılında Batman çizgi romanının 121 sayısında göstermiştir. Kendisini soğubilimine adamış bu adam IGN’in Çizgi Romanlardaki En Muhteşem Kötü Adamlar” listesinde 67. sırayı almıştır.

Soğuk füzyon

Mr. Freeze’in ortaya çıkması aslında tamamen bir tesadüf eseridir. Popülerliğini 1960’daki Batman TV dizisi ile yakalayan Mr. Freeze aslında akıllarda olmayan bir kötü adamdı. Nitekim dizinin yaratıcıları o sıralar Harvey Dent, yani Two-Face’i kullanmak istiyordu, ancak kanal yetkilileri Two-Face’in yüzünün çocuklar için çok korkutucu olduğunu düşününce onlar da alternatif bir karakter oluşturmaya başladı ve böylece Mr. Freeze ortaya çıktı. Lakin her ne kadar Mr. Freeze’in şov dünyasında var olması tesadüf olsa da Dr. Victor Fries’ın, Mr. Freeze’e dönüşmesi de bir o kadar acıklı bir durumdur.

36 - Arkham City'nin kötü adamları - Bölüm 3

Bir dahi olan Dr. Vicktor Fires küçüklüğünden beri hayvanları dondurarak öldürme gibi bir hobiye sahipti. Ailesini endişelendiren bu hal ve tavırları yüzünden kendini bir anda sıkı disiplinli bir yatılı okulda bulan ufak Victor bir anda içinde terk edilmişlik duygusunu hisseder ve depresyona girer. Ancak bir süre sonra üniversitede Nora ile tanışan Victor tekrardan haya gülmeye başlar ve Nora ile güzel bir arkadaşlık döneminden birbirlerine aşık olup evlenirler. Nitekim mutlulukları çok uzun sürmeyecektir. Nora bir süre sonra hastalanır ve yatağa düşer. Kendisine ölümcül bir hastalığın teşhisi konulur. Bu hastalığın adı Batman ve Robin filminde McGregor Sendromu olarak geçer.

Bir anda bütün hayatı yıkılan Fries karısını kurtarmak için gecesini gündüzüne katar. Bundan sonrasında anlatılan Mr. Freeze’in geçmiş hikayesi yer yer farklılıklar göstermektedir.

Bir dönemde Mr. Freeze basitçe, icat ettiği buz silahının ters tepmesiyle son halini almış kaçak bir bilim adamı olarak anlatılır.

Diğer bir dönemde ise hepimizin bildiği gibi Victor Fries, karısını hayat döndürecek tedaviyi bulmak amacıyla onu dondurarak süresi koma durumuna sokar ve araştırmaları sırasında yaptığı başarısız bir deney ile vücudunun sadece eksi derecedeki soğuklukta yaşayabilecek bir hale gelmesine sebep olur.