No More Heroes, Nintendo Wii için piyasaya sürüldüğünde bu oldukça şaşırtıcı bir duruma yol açmıştı. Zira bu kadar çok şiddet ve seksüel öğeler içeren bir oyunun, genel olarak “aile konsolu” olarak adlandırılan bir konsolda piyasaya sürülmesi bir anomali olarak adlandırılabilirdi aslında.

Aradan üç yıl geçti, No More Heroes olması gereken yeri buldu ve PlayStation 3’lerimizde boy gösterdi. Hiçbir şekilde sansür içermeyeceği ve HD olarak yeniden yapılandırılacağı söylenen No More Heroes bakalım söylediklerinin ne kadarının arkasında durabiliyor.

Benim adım Travis Touchdown

Genel olarak oyuna başladığımızda ve Travis Touchdown’ı kontrol etmeye başladığımızda şiddete aç bir Assassin özentisini yönlendirdiğimizi hemen anlıyoruz. Kendisi tek derdi UAA sıralamasında bir numara olmak olan genç bir dövüşçü. Açık arttırmayla satın aldığı Beam Katana’sıyla önüne geleni doğrayarak başladığımız oyuna başlamak için oldukça sade bir menüden geçmemiz gerekiyor.

Bu menüde yalnızca Options ve Start Game seçenekleri olduğundan açıklamaya ihtiyaç duyulacak bir durum yok. Options’tan görsel, işitsel ayarları yapabilir, PlayStation Move desteğini açıp kapatabilir, kontrollere göz atabilirsiniz. Ayrıca buradan altyazıları açıp kapayabiliyorsunuz.

1 - No More Heroes: Heroes' Paradise

Start Game diyerek oyuna başladığınızda ise oyun sizi hızlıca bir şekilde içerisine almayı başarıyor. Kısa bir “Tutorial” bölümünden sonra hangi hareketin hangi tuşla yapıldığını anlıyoruz ve başlıyoruz insanları doğramaya. Zaten oyunun tek amacı ve olayı karşınıza çıkan herkesi haritadan silmek olduğundan kimi görürseniz öldürmenizi tavsiye ediyorum.

Oynanış açısından da oldukça basit aslında. Fakat işin içine PlayStation Move’u sokmaya kalkarsanız, onuncu dakikadan itibaren oyunu kapatacağınızın garantisini veriyorum. Şahsen madem oyunda kılıç var, PS Move ile oynayıp katana sallayayım diye düşünürken, PS Move’u yalnızca standart Sixaxis mantığıyla kullandığını ve tek yaptığım şeyin, PS Move’u bana gösterilen yöne sallayarak kullanmak olduğunu fark ettiğimde büyük bir hayal kırıklığı yaşadım açıkcası. Acaba ne zaman PS Move’u tam olarak kullanabilen bir oyunla karşılaşacağız diye düşünmeye başladım.

Tabii başkaları Move ile daha rahat oynayabilir bilemiyorum ama saf aksiyon olan bir oyunu yalnızca Sixaxis ve hatta DualShock 3 ile oynamanın keyfi kesinlikle bambaşka oluyor, bunu söylemem gerek. Kontrollere alıştınız ama bu kez dikkatinizi çok önemli bir nokta çekecek.