Revelations'ı ilk gördüğümde, etrafımdakilere "Dead Aim'i oynayan var mı?" diye sormuştum. Onca kişi içinden bir kişi "oynadım" dedi ve o da çok az oynamış. Tamam, Raccoon Şehri'ndeki atmosfer bir başkaydı, ama şahsen Dead Aim'i de sevmiştim ben. Çok kısaydı, detay yoksunuydu, belki diğer oyunlar kadar da etkileyici bir sunumu yoktu, ama olsun, yine de oynamış ve bitirmiştim.

Revelations, eski Resident Evil tadını yeni bir oyunda tatmak isteyenler için ilaç niteliğine sahip. En azından yapımcıların iddiası bu yönde. Ben mi? Ben ise, Resident Evil serisindeki ikinci gemi macerama başlamak için sabırsızlanıyorum. Ama bu kez farklı bir bakış açısı olacak bu; daha küçük bir ekran, dokunmatik kontrol mekanizması ve 3D... Evet, 3 boyutlu mekanlar ve zombiler. Nintendo'nun yeni konsolu 3DS, zombileri derinlemesine incelememizi sağlayacak.


4 - Resident Evil: Revelations İncelemesi


Ah o gemide ben de olsaydım

Hikaye hakkında pek bilgi yok henüz. Revelations, Resident Evil 4 ve 5 numaralı oyunların arasındaki dönemde geçiyor. İlk kez Resident Evil 1'den tanıdığımız BSAA takımına mensup iki adamımız var: Chris Redfield ve Jill Valentine. İki önemli karakter olduğuna göre bu akıllara co-op modunu da getiriyor haliyle. Oyunda bulunacak mekanlardan bir tanesinin, "Hayalet" ismi verilen bir gemi olduğunu biliyoruz. Bunun dışında geminin Avrupa yakınlarında bir kaza geçireceği ve senaryonun farklı boyutlara tanışacağı söyleniyor.

Resident Evil: Revelations, Resident Evil 4 ve Resident Evil 5 ile serinin aksiyona kayan çizgisini, yeniden korku-gerilim tarafına doğru çekiyor. Sadece bununla da kalmayıp, oynanış unsurlarında da köklere dönüyor. Ne gibi diyebilirsiniz? Eski oyunları hatırlarsınız, çok az cephaneye sahip olurduk. Genelde güçlü düşmanlar bizi beklediği için mermilerimizi tutumlu kullanmamız gerekirdi. Aksi taktirde koca bir bölümü en baştan başlayıp da stok yaparak ilerlediğimiz de olurdu (ben mesela). Revelations'ta da fazlasıyla mermi sıkıntısı çekeceğiz. Peki kısıtlı mermiyle nasıl ilerleriz, ne yaparız biz? İşte burada da zeka faktörü giriyor devreye. Zira oyunda eski oyunlardaki gibi birçok farklı ve eğlenceli bulmaca olacak. Bunların üstesinden ne kadar hızlı gelirsek, bazı zamanlar zombilerle uğraşmak zorunda bile kalmayacağız.