Bugün ofise inFamous 2 diski gelene kadar hayat çok normal seyrediyordu. Hatta ofise sessiz sedasız gelen inFamous 2'nin paketinden çıkması belli biraz zaman aldı. Zira gelen paketin içerisinde onun olduğunu bilseydik, pakete çok daha saygıyla yaklaşırdık emin olabilirsiniz.

inFamous 2'yi alıp da PlayStation 3'e takana kadar da,
her şey normal olarak seyrini sürdürdü. Fakat, PlayStation 3'te inFamous 2 yazısını gördükten sonra bir daha hiçbir şey aynı kalamadı...

Cole Phelps? Ah pardon o başka oyundu...

Şu anda karşınızda, onlarca arabayı havada birbirine vurdurmuş, yolda müzik yapmaya çalışan perküsyonistlerin kim bilir kaçını tekmelemiş, etrafta gördüğü her elektrik kaynağından şebeke hattının ne kadar elektriği varsa emmiş olarak duruyorum.

Karşıma çıkan yayaların, güçlü darbelerimle havada uçması... O da bir şey mi? Havaya fırlattığım bir yayaya, en yakındaki çöp kutusunu göndermem, düşmanlarla savaşırken bir yandan da şehri birbirine katışım beni hiç utandırmadığı gibi, oldukça eğlendirdi de diyebilirim.

inFamous 2 oyununa olan özel sempatim, haberlerini yazarken, paragrafa ve cümleye küçük harfle başlamama izin vermesinden kaynaklı olabilir ama çok az insanın inFamous 2 oynayıp da sempati duymadan kayıtsız kalabileceğini düşünüyorum açıkcası.

22 - inFamous 2 İncelemesi

Lafı fazla uzatmadan hemen inFamous 2'den bahsetmek istiyorum sizlere. Öncelikle oyunun başlangıcında eğer PlayStation 3'ünüzde ilk oyundan kayıtlı oyunlarınız duruyorsa, inFamous'tan devam edin seçeneği aktif hale geliyor.

Fark edeceksiniz ki, menüler ve bütün seçenekler karşınıza Türkçe olarak çıkacak! Sony, inFamous 2’nin tüm menülerini, altyazılarını ve dublajını Türkçe yaparak, Türk oyuncuların dikkatini üzerine çekmeyi başarıyor. Hikayenin anlatımı ve seslendirme kalitesi oldukça başarılı, ki bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğim.

İster o oyununuza devam ediyorsunuz ki eğer oyunu bitirmişseniz başlangıçtaki brifing daha kısa sürüyor, istiyorsanız da “Yeni oyuna başla” diyerek inFamous'ın ne olduğunu anlatan brifingin ardından aksiyonun içerisine dalış yapıyorsunuz.

What the hack is going on there?

Oyunun hikayesi ise, ilk oyundan da hatırlayabileceğiniz The Beast'in dünyaya adım atması ve Cole'un onu durdurmaya çalışması olarak özetleyebiliriz. Cole, The Beast'i durdurabilmek için yeni güçler elde etmesi gerektiğini düşünmektedir ve bunun için yola çıkarlar. Yanında en yakın arkadaşları Zeke ve Lucy Kuo ile birlikte çıktıkları yolculuk hikayenin başlangıcı olacaktır.

inFamous 2'nin kontrolleri de bir önceki oyunla aynı olduğundan serinin sevenleri hiç zorluk çekmeden oyuna adapte olacaklardır. Yeni başlayanlar için de oldukça rahat bir kontrol sistemi olduğunu söylemem gerekiyor. İlk başta yapacağınız "ısınma" tadındaki savaşlarla hem kontrollere alışacak hem de oyuna gerçekten ısınacaksınız.

inFamous 2 baştan sona aksiyonla dolu, fantastik bir oyun diyebiliriz. Bu kadar hızlı ve hareketli bir oynanışı çok az oyun böyle kotarmayı başarıyor. Yaptığınız her hareketin her vuruşun farkında olarak ve rahatlıkla yapacak, dövüşlerin ise keyfini çıkaracaksınız kısacası.

Ayna ayna söyle bana benden daha güzeli var mı bu dünyada?

Genel olarak tek tuşa seri bir şekilde basmaktan ibaret gibi dursa da, Cole'un özel güçleri ve saldırı şekillerinin oyun ilerledikçe sayıca oldukça arttığını söylemem gerekiyor. Başlarda hep aynı şeyi yapıyormuş hissine kapılsanız da gittikçe varyasyonlarınız artmaya başlıyor ve bu kez de sayının çokluğundan kullanmayı unutacağınız yetenekleriniz olacak desem yersiz olmaz. Tabii bunu bir eksi olarak görmemek gerek kesinlikle.

2 - inFamous 2 İncelemesi

Gördüğünüz neredeyse her binaya tırmanabilmeniz ve en tepesine çıkıp "Leap of Faith" benzeri bir dalışa geçmeniz, biraz Assassin's Creed tadı verse de artık her oyunun birbirine benzediği de bir gerçek. İyi yapıldığı sürece bu tür benzerlikler de insanın gözüne batmıyor zaten. Bir binanın tepesine çıktığınızda aşağı atlayın ve "Kare" tuşuna basarak dalışa geçin. Cole yere sertçe vuracak ve belli bir alandaki düşmanları sersemletecek.

Kurşunla bir doları tam altmış metreden delmekte

inFamous 2'de en çok kullanılan tuş R2 oluyor. R2 ile kaldırdığınız nesneleri Kare ya da X tuşlarından birine basarak ve tabii ki öncesinde hedef alarak fırlatabiliyorsunuz. Önce bir arabayı alıp duvara fırlatmak gibi masum hareketlerle başlayan R2 serüvenim, bir arabayı atmosfere doğru fırlatıp düşüşü sırasında diğer bir arabayla onu vurmaya çalışmama kadar ilerledi.

Bu küçük hikayeyi anlatma sebebim, inFamous 2'nin oldukça başarılı fizik motorunun ne kadar iyi çalıştığını söylemekti aslında. Fırlattığınız nesneler, fırlatılış açılarına göre harekete geçtiklerinde “Gerçekten olmuş!” dedirtiyor insana. Ayrıca sırf bu atıp tutma etkinliği bile inFamous 2'de ilk başlarda bana ekstradan yaklaşık bir saatlik bir oynanış süresi daha yaşattı.