id Software, resmi olarak 1 Şubat 1991'de Amerika - Louisiana'da bağımsız kurulan bir oyun şirketidir. Orijinal ekip, John Carmack, John Romero, Adrian Carmack ve Tom Hall'dan oluşuyordu. Henüz yolun başındaydılar ve düşünceleri diğer stüdyolardan çok farklıydı. İşte bu durum, onları kısa sürede zirveye çıkaracaktı.


Fikirler derinlerden geliyor

id'in efsane isimleri, 80'li yılların sonuna doğru Softdisk isimli şirkette çalışıyordu ve bu firma için Shareware tarzında oyunlar hazırlıyordu. Yine de Romero ve Carmack'in akıllarından "daha büyük oynamak" geçiyordu. O sıralar piyasanın bir numaralı firması olan Nintendo, hem ürettiği konsollar, hem de oyunlarıyla parlayan bir yıldızdan farksızdı. Özellikle Super Mario World 3 çok iyiydi. Peki bu tarz platform oyunları sadece SNES için miydi? PC'de de oynanamaz mıydı? İşte bu fikirle hareket eden ikili, kısa sürede Super Mario World 3'ün ilk bölümünü PC için tasarladı ve karakter olarak da daha evvel John Romero'nun hazırladığı bir oyun olan Dangerous Dave'in baş karakteri Dave'i ekledi. Amaç, bu tip oyunların PC'de de gayet rahat çalıştığını göstererek Nintendo'da işe başlamaktı. Bekledikleri gibi olmadı ve Nintendo, kendi konsolları dışındaki farklı platformlara oyun yapmaya sıcak bakmadı. Ne güzel ki bu kötü sonuç, Romero, Carmack ve ekip arkadaşlarını yıldırmadı. Zira kısa süre sonra Apogee Software'dan (3D Realms) Scott Miller'ın teklifi gecikmeyecekti.6 - Efsane oyun firmaları - Bölüm 4Scott Miller, ilk etapta John Romero ile görüştü ve kendileri için oyun yapmalarını istedi. Anlaşma aynen şöyleydi: Miller, ekibe kendilerine her iki ayda bir oyun yapması için bilgisayar ve ekipmanlar verecek, hazırlanan oyunlar da Shareware yöntemiyle satışa sunulacaktı. Böylelikle Commander Keen geliştirildi ve ilk görev paketi Marooned on Mars, 14 Aralık 1990'da satışa sunuldu.


Ideas from the deep = id Software

Apogee Software için oyunlar hazırlanıyordu, ancak ortada bir firma yoktu. Kullanılan ekipmanlar hep Apogee Software'ındı ve bunların id ekibi tarafından kullanıldığını da diğer ortaklar bilmiyordu. Öğrenmeleri uzun sürmedi ve bu durum Carmack ve arkadaşlarına yine kapıyı gösteriyordu. Fakat Miller, bu ortaklığı sevmişti ve bozmayı düşünmüyordu. En iyisi Carmack ve arkadaşlarının bir şirket kurarak, Apogee ile ortaklığını sürdürmesiydi. Öyle de oldu ve id Software için ilk adımlar atıldı. Hemen Softdisk'teki görevlerinden ayrıldılar. Şimdi ilk iş, bir isim bulmaktı. Ideas from the deep onların için çok iyi bir seçenekti, ancak uzundu ve daha kısa olmalıydı. Onlar da bu cümlenin anlamını, "id" kısaltmasına sıkıştırarak ortaya id Software'ı çıkardı. Resmi olarak 1 Şubat 1991'de kuruldu, ilk ofis Louisiana'da tutuldu ve yeni oyunlar için çalışmalar da başladı.
id Software, Commander Keen ile bir süre yol aldıktan sonra, farklı bir projeye geçiş yapmayı kararlaştırdı; Wolfenstein 3-D! FPS türünde düşünülen bu oyunda, Nazilerin çılgın deneylerini öğrenip ortadan kaldırmak için yola çıkan Amerikalı bir ajanı kontrol edecektik. Yine de ilk düşünce Wolfenstein değildi. Ondan önce FPS türünün şekillenmesine katkı sağlayan Hovertank 3D ve Catacomb 3D gibi oyunlar da hazırlandı. Wolfenstein 3D'nin çıkışı 5 Mayıs 1992'de gerçekleşti. Çıkışın ardından kısa süre sonra ise, Apogee Software ile olan ortaklık sona erdi ve id, yola farklı yayımcılarla devam kararı aldı; GT Interactive de onlardan bir tanesiydi.

id, her zaman daha iyi oyun yapmayı hedefler

Wolfenstein 3D'nin elde ettiği başarı, hem maddi, hem de manevi olarak id Software'ı tatmin etti. Birçok kuruluşun "yılın en iyi oyunu" olarak gösterdiği yapım, sonraki yıllarda da yeni üyeleriyle karşımıza çıkacaktı, ancak akıllarda o an için farklı düşünceler vardı; daha gelişmiş bir oyun ortaya çıkarmak. Zira günümüzde Tim Willits'in de söylediği "id Software'ın geliştirdiği her oyun, mutlaka en son çıkan oyunundan daha iyi olmak zorundadır. Her defasında daha iyi oyunlar için çok çabalıyoruz." İşte bu sözlerin temeli, aslında id Software'ın temeline atılan harçta saklı.2 - Efsane oyun firmaları - Bölüm 4Stüdyonun teknik yönetmeni John Carmack, hemen yeni bir grafik motoru yazmaya başladı. Yeni oyun 10 Aralık 1993 tarihinde piyasaya sunulacaktı ve o an, oyun tarihine altın harflerle kazınarak, "oyunların PC'lerde gayet rahat ve benzersiz bir şekilde çalıştığını kanıtlayacaktı." Yeni oyun için fikirler hep olmuş. Tom Hall, Commander Keen'in devamının yapılmasını öne sürerken, diğerleri ise yeni bir aksiyon oyununda karar kılmış. Hatta bu sırada, Aliens filminin oyununun hazırlanması için id Software'a bir teklif bile gelmiş. John Romero o günler için şöyle diyor: "Aliens'ın video oyununu yapmak için haklar bize önerildi. Mükemmel bir fikir olduğunu düşündük ve üzerinde 30 dakika konuştuk. Sonunda oyunun üzerinde tam yaratıcı kontrol alamayacağımızdan dolayı reddettik. İki adet İkinci Dünya Savaşı dönemi oyunu yapmıştık ve kullanacağımız silahlar konusunda sınır olmaması için fütüristik bir oyun yapmak istedik. Sonra oyunun uzayda geçmesine karar verdik. Uzaylılara karşı savaşmanın daha önce çok fazla işlendiğini düşündük. Gelecekte uzayda neyi ummayabilirdik? Cehennemden gelen iblisler! Böylelikle oyunun iskeletini oluşturduk."

Hazırlanmakta olan yeni FPS oyunu, akıcı bir oynanışa, çok iyi grafiklere, daha önce görülmemiş ışık efektlerine ve farklı seviyelerdeki harita tasarımlarına sahipti. John Carmack, ortaya teknik anlamda çok iyi bir iş çıkarmıştı. Tabii ki tasarımlarda Adrian Carmack, John Romero ve Tom Hall'ın da büyük emekleri vardı. Sıra bu oyuna isim vermeye gelmişti ve o fikir de Carmack'tan çıktı. Tom Cruise'un Paranın Rengi isimli filmini izlerken, bir sahnede Cruise'un söylediği "Doom" sözcüğü, böylelikle yeni FPS'nin ismi olmuştu. Doom, 93 yılına bomba gibi düştü. Shareware olarak dağıtılan yapım, adeta dünyayı salladı. Her yönüyle çok iyi bir oyundu, ama öyle bir özelliği vardı ki, birçok şirketin çalışma düzenini bozdu, sırf bu sebeple Doom Killer isimli programın yazılmasına sebep oldu; Deathmatch!