Video oyunlarındaki baş karakterler her zaman için ilgi odağı olmuştur. Sonuçta bizim yönettiğimiz karakterler onlardır. Oyu içerisinde bizleri onlar temsil eder, biz ne istersek onu yaparlar. Ancak Bu demek değildir ki baş karakterler her zaman en çok sevilen karakterler olacak. Bazen karakterimizden nefret ederiz bazen ise hayran kalırız. Öte yandan oyunlardaki bayan karakterler ne olursa olsun, kim olursa olsun her zaman çok sevilmiştir. Düşmanımız da olsa, dostumuz da olsa onlara her zaman bir sevgi beslemişizdir. Hele ki bu karakterler güçlü kişiliklere sahipse ve savaşabiliyorlarsa o zaman kalbimizin sultanı olurlar.

İşte biz de Merlin ekibi olarak düşündük taşındık ve sizlere oyunlardaki güçlü kadın karakterlerden 21 kişilik bir liste hazırladık. Öncelikle şunu baştan açıklayalım, buradaki “güçlü” kelimesi sadece fiziksel olarak değil ruhsal ve psikolojik olarak da tanımlanmalı. Dolayısı ile listede hayatında silah tutmamış bir karakter görürseniz şaşırmayın. Bir de Mortal Kombat, Street Fighter gibi oyunlardaki karakterleri almaktan vazgeçtik çünkü bilirsiniz onlar… zaten güçlü.
Herkesin katkısının olduğu bu listede elbette eksikler bulacaksınız ancak onlar da ikinci listeyi beklesinler artık. İşte “Oyunlardaki 21 Güçlü Kadın Karakter”. İyi eğlenceler.

Morrigan ve Flemeth - Dragon Age

Pekala, normalde listemizdeki her sırada sadece bir karakter olacak ancak bu ikili için bir istisna yapabiliriz. Ne de olsa anne-kızı birbirinden ayırmak hiç hoş olmaz (her ne kadar onlar ayrı kalmaya hevesli olsalar da). Dragon Age’in bu gizemli ikilisi hakkında yazılacak belki sayfalarca şey var, Morrigan’ın sahip olduğu potansiyel güç, bizden (veya Alistair’den) olan çocuğumuz ile ilgili planları, garip kişiliği ile Morrigan kısa zmaanda gözümüzün nuru, gönlümüzün sultanı oldu.

Hatta o kadar ki normalde oyunu bayan karakterlerle oynamak isteyen kişiler bile sırf Morrigan ile “yakınlaşmak” için bir seferlik erkek char açmışlardı. Flemeth’e gelince, onun için fazla söze gerek yok. Oyunun Boss’u Archdemon’dan bile on kat daha zor olan bir ejderhaya ne diyebilirsiniz ki?

galeri 1 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Chell – Portal

Chell’in gerçekten üzücü bir hayatı vardır. Onun geçmişini çok fazla bilmesek de onun hayatında uzun süredir bulunduğumuz için, acısını yoğun şekilde paylaşıyoruz. Zavallı kızımız hayatının büyük bir bölümünü Aperture Science’ın uçuk test odalarından kaçmaya çalışırken ona ettiğimiz yardım bizlere hiçbir zaman yük gibi gelmedi. Ah güzel Chell ne kadar mutlu oldum ikinci oyunun sonunda…(SPOILER ALERT!!!) için. Haydi kal sağlıcakla.

galeri 2 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Lara Croft - Tomb Raider

Nasıl ki dünya dediğimizde aklımıza mavi bir küre geliyorsa oyun, kadın, karakter ve güçlü kelimeleri bir araya gelince de aklımıza doğrudan Lara Croft geliyor. Her oyununda bizlere birlikte hem fiziksel hem de zihinsel mücadeleler yaşayan Lara’nın yeni oyunundaki videoları gördükten sonra işlerin çok farklı olacağını görüyoruz. Eski Lara artık yenilmez değil. Artık canı yanıyor ve acı çekiyor ama yine de zihinsel olarak çok güçlü. Seni seviyorum Lara. İşte söyledim ve geri almayı düşünmüyorum.

galeri 3 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Faith Connors - Mirror's Edge

Diyelim ki bir arkadaşınız size uygun olduğunu düşündüğü bir kızı anlatıyor ve tanımlaması şöyle; sağ gözünün altında siyah bir dövme var, kısa ve esmer saçlı, kahverengi gözlü, Asyalı, atletik yapıya sahip, tırmanmayı ve koşmayı çok seviyor, mükemmel bir ses tonu var ve doğrular için savaşıyor. İlk karşılığınız ne olur acaba? Ben direk “Ayarla o zaman” derdim açıkçası. Özellikle de Faith gibi birisi karşıma çıkarsa onun sırtına biner ve bütün şehri çatılarda dolaşırdık birlikte. Ne güzel olurdu. Mirror’s Edge’in başkahramanı Faith Connors’ın nitelikleri hepimiz tarafından biliniyor ve saygı gösteriliyor. Seni tekrardan aramızda görmek istiyoruz Faith, hadi kandır şu DICE’ı da devam oyunu bir an önce gelsin.

galeri 4 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Jill valentine - Resident Evil

Hangisi daha güzeldi henüz karar verebilmiş değilim, oyundaki 1 ve 0’lardan oluşan ancak bizim gözümüze bir tanrıça gibi gözüken Jill Valentine mi, yoksa filmlerde kendisine (iyiki) can veren esmer tanrıça Sienna Guillory mu? Sanırım Jill’in karakteristik özelliği ve hayalimizdeki tasviri ile Sienna’nın bedeninde can bulmuş hali en güzelidir. Resident Evil serisinde doğası gereği pek çok güçlü karakter olsa ve bunların bazılar bayan olsa da Jill hiç şüphe yok ki bu karakterler arasında en ilgi çekeni olmuştur. Üstelik müjdemi de isterim Sienna yeni çıkacak beşinci filmde de rol alacakmış.

galeri 5 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter

April Ryan - The Longest Journey

Size başlangıçta da söylediğimiz gibi güçlü karakter mantığımız sadece fiziksel özelliklerden ibaret değil. Nitekim zaten şu ana kadar yazdığımız ve bundan sonra yazacağımız bütün karakterler mental ve ruhani açıdan oldukça güçlü. Fakat bazıları fiziksel açıdan o derece güçlü olmayabilir, April Ryan gibi. Gerek hikayesi gerek atmosferi ile beni benden alan ve macera oyunlarına olan tutkumu iyice pekiştiren The Longest Journey’nin patagonisti April belki Lara gibi usta bir dövüşçü veya silah ustası değil ancak milyonlarca insanın çözmediği sırrı çözebilen ve sessiz sedasız bir şekilde dünyayı kurtaran bir karakter. Umarım yakında yeniden görüşürüz April.

galeri 6 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Nico Collard - Broken Sword

Hazır söz macera oyunlarındaki bayanlardan açılmışken o zaman o şekilde devam edelim ve sırada beni macera oyunlarına başlatan seri Broken Sword’a geçelim. Elbette Broken Sword adı geçince ilk aklımıza gelen George Stobbart olur. Fakat ondan daha nitelikli ve kesinlikle daha zeki olan Nico Collard’ı kesinlikle ikinci sıraya atmak olmaz. Birlikte anılına bu ikilinin maceralarında güzeller güzeli Fransız’ımız her zaman George’ın aklı olmuş ve onu zor durumlardan kurtarmaya çalışmıştır. Ne diyebiliriz ki Nico olmasa zavallı George çoktan yitip gitmiş olurdu. Merci Nico, nous vous aimons.

galeri 7 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Elaine Marley - Monkey Island

Eh konu macrea oyunlarına geliyorsa o zaman adı anılmadan konuyu kapatamayacağımız tek oyundur Monkey Island. Guybrush Threepwood’un zombi korsan LeChuck’a karşı verdiği mücadelede her iki taraf için de paha biçilmez bir ödül olan kızıl saçlı güzel Elaine Marley ise bu oyundaki en güçlü karakter. Düşünsenize tüm Karayiplerde dehşet salan bir korsanı dize getirmek kaç kişinin harcıdır? Özellikle Guybrush’ın bazen bizi bile delirten saçmalıklarından sonra çok isteyip de fiziksel olarak imkansız olduğu için atamadığımız tokadı ŞLAAPP diye geçirmesi ile içimizden “Allah razı olsun Elaine” dediğimiz zamanları bir hatırlayın. Elaine Marley sen gerçekten Tri-Island Area’nın valisi olmayı hak eden bir kadınsın.

galeri 8 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter

Trishka – Bulletstorm

Epic’in çılgın çocuğu Cliff’in uzun bir süre reklamını yapıp “Dostum bu manyak bir şey olacak” diye beynimize beynimize dayattığı ancak sonucunda “Evet, güzel olmuş, ancak o kadar da manyak değil dostum” şeklinde cevap verdiğimiz oyun Bulletstorm’da başkahramanımızın kısa bir süre içinde tanıştığı Trishka, ciddi anlamda güzel, ciddi anlamda güçlü, ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken bir karakterdi. Cengaver yiğitliğindeki bu kızımız hakkında acı gerçeği öğrendiğimizde ise daha da kanımız ısınmıştı ona. Üstelik işin güzel yanı, ikinci oyun çıkarsa sadece biz ve Trish olacağız. Ahahaha.

galeri 9 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Alice – American McGee's Alice, Alice: Madness Returns

Charles Lutwidge Dodgson’ın kemikleri sızlıyor olabilir belki, nitekim o Alice’in hikayesini yazarken ruhsal bozuklukları olan, tımarhanenin müdavimi olmuş ve elinde ekmek bıçağıyla düşmanlarını parçalayan küçük bir kız çocuğunu hayal etmemiştir. Zaten o dönemde böyle bir karakter yazsa büyük olasılıkla onu tımarhaneye atarlardı. Fakat ne olduysa American McGee’nin hayal gücünde oldu ve bu uysal saf çocuk kahramanı Alice’i tam anlamıyla bir psikopata döndürdü. Belki listemiz içindeki diğer bayanlardan yaş olarak oldukça genç ancak Alice kesinlikle onlardan daha güçsüz değil. Bu küçük yaşında kafasının içerisindeki o kabusla savaşmak herkesin harcı değildir.

galeri 10 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Bodhi - Baldur's Gate II

Benim için dünyanın gelmiş geçmiş en iyi RPG video oyunu serisinin en iyi bölümü olan Baldur’s Gate II’nin bu listede yer almasının belki sizler için farklı nedenleri olabilir. Aslında bizim de ilk başta aklımıza Jaheria, ardından da Imoen gelmişti. Ancak ben şahsen Jaheria’dan (çoğunluğun olduğu gibi) nefret edip Imoen’in de çok güçlü bir yapısı olmadığını düşündüğüm için oyunun baş kötüsü Jon Irenicus’un kız kardeşi olan vampir Bodhi’nin bu listeye en uygun aday olduğunu fark düşündüm. Bodhi gerçekten hem gizemli hem karizmatik hem de güçlü bir karakter. Bir kere en başından o bir vampir. Daha ne olsun ki zaten. Ancak bizimle yaptığı diyaloglar ve her ortama kattığı o atmosferden dolayı iyi bir şey yapmak uğruna bile kötü yola sürükleyen Bodhi’yi hala unutmadık. Üstelik bizden Imoen'i kurtarmak için 20,000 yerine 15,000 istiyordu. Bonkör esmer.

galeri 11 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Sarah Kerrigan – Starcraft

Blizzard’ın üç dağından bir tanesi olan Starcraft çoktan epik bir yapıya sahip oldu. Hal böyle olunca hikayenin kahramanları da birer göz nuru haline geldi. Jim Raynor’ın o umursamaz tavırlarının altında yatan Kerrigan özlemi ve nefreti ikinci oyunda daha da hayat bulmuş ve daha da epik bir hikayeye dönüşmüştü. Sarah Kerrigan Zerg’ler tarafından Queen of Blades’e dönüştürüldükten sonra Raynor’un baş düşmanı ve eski aşkı haline gelmişse de hikayenin sonunda güzel Kerrigan’ı kurtarmayı başarmış ve tekrardan onunla birlikte olmuştu. Biz de bu mutlu sahnede göz yaşlarımızı tutamamıştık.

galeri 12 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter

Sylvanas Windrunner – Warcraft

Blizzard’ın üç dağından ikincisi olan Warcraft ise aslında SC’den farklı olark birden fazla kadın karaktere ev sahipliği yapmıştır ancak hiç şüphe yok ki bu bayanlar arasında Sylvanas Windrunner her zaman için farklı bir yere sahip olmuştur. Evet bir Elf olması ve çenenizin düşürüp bir daha toplanamayacağı güzellikte olmasının bunda büyük etkisi var ancak öte yandan cesareti, azmi ve kararlılığı ile Sylvanas Windrunner her erkeğin gönlünde yer etmiş bir karakterdir. Her ne kadar Arthas onu öldürmüş ve daha sonrasında bir undead olarak geri döndürmüş olsa da kesinlikle yeni undead hali ona olan hayranlığımızı hiç azaltmadı.

galeri 13 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Alyx Vance - Half Life

Dünyanın en yetenekli ancak en talihsiz bilim adamı Gordon Freeman’ın hikayesi bir yarım hayat boyunca sürdü ve halen sürmesi için de Valve'a talep mektupları yağıp duruyor. Freeman’ın sonu ne olacak bilmiyoruz ancak şurası kesin ki Freeman dene ağzı var dili yok dahi eğer yanında Alyx olmasa hayatının yarısını bile yaşayamazdı. Ünlü FPS Half-Life’ın en sağlam karakteri olan Alyx’nin kişiliği ve yeri geldiğinde eğlenceli yeri geldiğinde tavırları oyunu bir kat daha oynanır kılmıştı. Baban için çok üzüldük Alyx, kanı yerde kalmayacak. Bu arada ünlü düşünür Mahmut Saral’a göre Half-Life 3’te Alyx’i yöneteceğiz ve babasının intikamını alacağız.

galeri 14 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter

Rayne - Bloodrayne

İş vampir oldu mu erkeği de kadını da oldukça seksi, güçlü ve karizmatiktir. Evet her zaman için sizin boğazınıza saldırıp bütün kanınızı emebilir ve ardından sizi parçalayabilir ama vampir bir kızla iki saniye yan yana durmak bile oldukça heyecan verici bir şey olsa gerek değil mi? Tabi bir vampir var bir de Rayne var. Beyaz perde de Kristina Loken’in hayat verdiği Rayne oyun dünyasının en güçlü karakterlerindendir hiç şüphesiz. Kollarındaki kılıçları, Scorpion tarzı zinciri, kızıl küt saçları ve her daim kan damlayan ağzı ile Rayne’i oynamak sadece zevkten ibaretti.

"Hey bir dakika bu ağzında kan olmayan Rayne resmini kim koydu? Hocam biz boşuna mı yazdık onu oraya yahu?

galeri 15 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter

The Boss (The Joy) – Metal Gear Solid 3: Snake Eater

The Joy adıyla da bilinen ve Solid Snake'in babası Naked Snake ya da diğer adıyla Big Boss'un bir anne ya da bir sevgili kadar yakın gördüğü The Boss, Lori Alan tarafından seslendirilen bir karakterdi.

Oyun boyunca karşılaştığımızda, bizi yerden yere vurup kolumuzu bacağımızı kırması nedeniyle ne kadar sert bir karakter olduğunu anladığımız bu kadın karakterin yer aldığı Snake Eater'ı hala oynamamış olanlar için spoiler olmaması açısından hikaye ile ilgili bir şeyler söyleyemiyorum ama The Boss'un fedakarlığını oyun dünyası asla unutmayacaktır... – Murat “mumu” Sağlam

galeri 16 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter

Samus Aran – Metroid

Samus Aran büyük olasılıkla oyun dünyasındaki en sürpriz bayanlardan bir tanesidir. Nitekim ilk zamanlarda o robot kıyafetinin içinde bir erkek olduğunu düşünen oyuncular bu sarışın afeti gördüklerinde gözlerine inanamadılar. Bunca zamandır savaştıkları eski asker yeni kelle avcısının bu kadar güzel ve seksi olduğunu bilselerdi kellelerini seve seve verirlerdi muhakkak. Samus Aran’ın kötü karakter olduğunu hesaba katarsak onun hem mental hem de fiziksel açıdan ne kadar güçlü olduğunu düşünmemiz gayet doğal.

galeri 17 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Chloe Frazer – Uncharted

Avustralyalı bu güzel hazine avcısı ikinci oyunun başrol oyuncularından bir tanesidir. Chloe’un geçmişi ile ilgili çok fazla bir şey bilmesek de ona olan hayranlığımız büyüktür. Lakin şunu biliyoruz ki o ve Nate daha oyunlar başlamadan önce birbirlerini tanıyorlardı. Oyunu bir diğer kahramanı Elaine’den farklı bir yapıya sahip Chloe klasik film kurgusu gibi gözüken ancak aslında izleyici üzerinde büyük bir etki yaratan iyi kadın kötü kadın oyununda gizemli esmeri oynamıştır. Zaten Nate’in aklını ve kalbini bir kere çalmış olan Chloe’nin bunu ikinci defa yapmakta fazla zorlanmayacağı da aşikar. Bakaım üçüncü oyunda her ikisinin de yüzleri daha az gözükecek olsa bile bu ikili “talihsiz” Nate için nasıl bir kapışma yaşayacaklar.

galeri 18 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Elexis Sinclaire – SIN

Yıllar öncesinin FPS oyunu SIN’in baş kötüsü Elexis Sinclaire; güzel, güzel olduğu kadar çekici, çekici olduğu kadar tehlikeli ve tehlikeli olduğu kadar güzel bir kötü kadın. Hani “Böyle düşmanım olsun daha ne olsun derler ya” işte Elexis’i tek cümle ile özetlemek bundan ibarettir. SiNtek adlı bir biyoteknoloji firmasının sahibi olan Elexis’in başımıza açtığı onca şeyden sonra bile hala kızamıyoruz ona.

galeri 19 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Lightning - Final Fantasy XIII

Ali Hillis tarafından seslendirilen Lightning karakteri, Final Fantasy XIII adlı oyunda karşımıza çıkmıştı ilk kez. Square Enix, Lightning'in yaratılırken Cloud Strife (Final Fantasy VII)'ın kadın versiyonu olmasını istediklerini ve bunu başardıklarını söylemişti.

Elinde katlanabilen kocaman kılıcıyla, Final Fantasy evrenini sallayan bu kadını bu listeye almamak imkansıza yakındı zaten. Lightning'i Final Fantasy XIII'ün devam oyunu Final Fantasy XIII-2'de tekrar görmek için sabırsızlanıyorum açıkcası. - Murat "mumu" Sağlam

galeri 20 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter


Bayonetta

Bayonetta, 500 yıllık uykusundan uyandığında arada geçen zamanı hiç hatırlayamasa da, saçıyla nasıl büyüler atabileceğini, bin çeşit ateşli silahı ustalıkla nasıl kullanabileceğini ve daha önemlisi şekil değiştirebildiğini unutmamıştı. Düşmanlarını aklınıza gelebilecek her türlü şekilde yok etmek için adeta yemin etmiş olsa da, asıl derdi yalnızca hafızasını neden kaybettiğini öğrenebilmekti.


galeri 21 - Oyunlardaki En Sert 21 Kadın Karakter