Hitman: Absolution'ın detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

EDGE dergisinin son sayısından yayımlanan bilgilere göre yeni oyunda harita ekranını kaldırmak gibi ilginç gelişmeler yaşanmış.

Oyunculara ilginç noktaları gösteren bir mini map bulunacakmış ancak esas rehberimiz Instinct Mode olacak. Bu modu AC'deki Eagle Vision veya Batman'deki dedektif moduna benzetebiliriz. Buna göre Instinct Mode'da iken 47'nin düşmanları kırmızı şekilde parlayacak, ayrıca gittikleri yönleri de bize gösterecek.

2 - Hitman: Absolution'dan yeni detaylar


Kılık değiştirmek artık yapay zekayı aptal yerine koymayacak, nitekim oyundaki güvenlik görevlileri kılık değiştirmiş bile olsa oyuncunun yaptığı eylemleri sorgulayacaklar. Fakat Instinct Mode açık olduğunda 47 telsizini kullanıp görevlileri geçmek için blöfler deneyecek.

Absolution oyununda kalabalık teması daha farklı kullanılacak. Farklı kılık değiştirmeler için farklı saklanma noktaları bulunacak. Örneğin polis kıyafeti ile dolaşırken çörek kutusu olacak. Bu güvenli noktalarda 47'nin tehdit metresi hep düşük kalacak. Etrafı düşmanlarla sarılı olsa bile.

Tehdit metresi artık ekranın ortasında gri bir daire olarak gösterilecek ve tıpkı bir hasar belirticisi gibi düşmanın görüş açısını bizlere gösterecek. Ne kadar fazla düşman izlerse metre o kadar çabuk dolacak.

Oyun Chicago'da geçecek, ancak başka mekanlar olup olmayacağı bilinmiyor. Bölümlerde pek çok çevresel silah bulunacak. Örneğin masa lambasının kordonu ile birisini boğabileceksiniz.

Bölümlerde checkpoint'ler bulunacak ve bunlar farklı şekillerde ortay çıkacak. Bazı bölümler oldukça küçük ve sadece görev odaklı iken bazıları alabildiğine geniş ve açık dünya benzeri olacak. Dolayısı ile bazı bölümlerde hikaye sizi yönlendirecek bazılarında ise pek çok keşfedecek şey bulunacak.

Teknoloji tarafında ise IO firması Glacier 2 motoru ile yaptıklarından gurur duyduğunu belirtti. Highlight'larda tepkisel kontroller, yüz animasyonları ve kaplama mekanikleri bulunurken yapay zekada da çok büyük gelişme olduğu söyleniyor.

IO artık yapay zekayı gerçek zamanlı olarak editleyebiliyor. Bu şekilde yapay zeka dinamik olarak tepki verebilecek. Artık rehine aldığınızda yapay zeka ne olduğunu anlamamış gibi her yere ve her şeye kurşun yağdırmayacak mesela.

Son olarak seslerde de değişimler olmuş. Diana'nın sesi Lost'tan Marsha Thomason tarafından canlandırılıyor. Öte yandan 47'nin hem ses hem de model aktörlüğünü yapan David Bateson ise bu projede olmayacak.

Hitman: Absolution 2012'de PC, PlayStation 3 ve Xbxo 360 için beşinci oyun olarak çıkacak.