iPhone’da zaman zaman oynadığım Street Fighter IV’ü saymazsak, uzun süredir dövüş oyunlarından, özellikle de Street Fighter’dan uzak kaldım. Daha çocukken ilk “atari”mde oynadığım (Çin malı bir NES klonuydu) Street Fighter aklıma geldi, Arcade Edition’ın diski elime geçtiğinde. O versiyonda şimdi M.Bison olarak tanıdığımız karakter, kopyacı Çinliler tarafından “Vega” olarak değiştirilmişti ve sadece yerde kayma hareketiyle bütün rakipleri altedebiliyordunuz.

O zamandan bu zamana çok şey değişti. Eğlence faktörü, görüntü kalitesi, sesler, oynanış... Her özellik katlanarak gelişti. 3D’nin de katılmasıyla Street Fighter markası da yeni yüzüne kavuşmuş oldu. Serinin son oyunu da bu profile uymuş, ancak PC oyuncularını unutmuş şekilde sadece konsollar için piyasaya çıkmıştı. İşte Super Street Fighter IV Arcade Edition, PC’cilerin dövüş açlığını gidermek için tam da bu noktada karşımıza çıkıyor.

2 - Super Street Fighter IV: Arcade Edition


Chun-li’yi dövmeyen dizini döver

Arcade edition, konsol oyuncuları için büyük değişiklikler sunmuyor. Bu yüzden PC oyuncularının öncelikle buradaki incelemeyi okumalarını tavsiye ediyorum. Orijinal Super Street Fighter IV için bir DLC olarak da indirilebilen Arcade Edition, özellikle Street Fighter fanatikleri için hazırlanmış. Bu sürümde oyuncular kendi özelliklerini ve puanlarını görebiliyor, online maçlardan önce görülen istatistikleriyle birlikte 30 karakterlik bir mesajı da karşı tarafa gösterebiliyorlar. “Elite Channel” özelliğiyle 3000 PP ve yukarısına sahip oyuncuların tekrar videolarını izleyebiliyoruz. Böylelikle elinizde cipsiniz varken oyuna ara verip bu videoları izlemeniz mümkün. Bu şekilde oyunun çevrimiçi özelliği de bir tür yarışmaya dönüşüyor. Daha iyi puanlar alıp “Elite Channel”da tekrar videonuzu yayımlamak, oyundaki prestijinizi oldukça yükseltebiliyor.

Arcade Edition’la birlikte oyundaki karakter sayısı da 35’ten 39’a yükseliyor. Eklenen 4 karakter ise Evil Ryu, Oni, Yun ve Yang’dan oluşuyor.

Hadouken? – Kusura bakmayın taze bitti.

Bu yeni dörtlüden ilki Evil Ryu. Şeytan Ryu da diyebileceğimiz bu olduka sinirli ve alev soluyan arkadaşımız, bir nevi Akuma-Ryu karışımı. İleri ve geriye ışınlanabilen Evil Ryu, Hadouken ve Shoryuken hareketlerini de gerçekleştirebiliyor. Şarj edilebilen Ultra Fireball gibi bazı hareketleriyle de online maçların gözdesi olacağa benziyor.

Yeni ve en ilgi
çekici karakterlerden biri ise Oni. Oni görünüş olarak Gouken’e, dövüş stili olarak Akuma’ya benziyor. İki tip alev topu atabilen Oni, özel bir fırtına tekmesi ve havadayken yapabileceği özel hareketlerle de çoğu oyuncunun favori dövüşçüsü olacağını gösteriyor.

Bu iki karakter dışında daha önce Street Fighter III’te gördüğümüz Yun ve Yang oyuna yeni eklenen dövüşçüler arasında. Yun özellikle arka arkaya vurabildiği tekme ve yumruklarla Japon fanların yeni favorisi olmuş durumda. Yang ise dönen tekmeleriyla oldukça can yakacağa benziyor. Her iki karakter de zamanla öğrenildikçe gelişebilen bir dövüş yapısına sahip.

Kısmet öbür combo’ya inşallah.

Super Street Fighter IV Arcade Edition, orijinal oyuna bazı dengelemeler sunuyor.
Özellikle online maç yapanlar, bu dengelemelerden oldukça hoşnut kalacak.


3 - Super Street Fighter IV: Arcade Edition


Orijinal SSFIV sahiplerinin “15 dolar’a değecek mi?” sorusunu sorduğunu duyar gibiyim. Eğer Street Fighter fanatiğiyseniz, çoktan almışsınızdır. Ancak oyunu sadece
eğlenmek için oynuyorsanız, halihazırdaki oyunla da yetinebilirsiniz.

Gelelim PC oyuncularına. Eminiz ki aranızda Street Fighter özlemini benim gibi gidermek isteyenler vardır. O halde ne yapıyoruz. Cebimizdeki parayı, gönül rahatlığıyla Super Street Fighter IV Arcade Edition’a veriyoruz. Sonra gelsin Hadoukenler, uçsun Tiger Kick’ler. Aman diyeyim, klavyenizi ya da gamepadinizi gaza gelip kırmayın.

Not: Bu arada Capcom, kopya koruması için oyunu Internet’e bağlanmadan oynarsanız karakterlerin sadece 15’iyle oynamanıza izin veriyor. Ancak şirket kısa bir süre içinde yeni bir güncellemeyle bu kısıtlamayı kaldıracağını belirtti.