2011 yılının ilk yarısını geride bırakalı birkaç gün oldu ve hepimiz şimdiden diğer yarıda gelecek oyunları beklemeye başladık. Yeni gelecek oyunlar tamam ama ilk altı aylık bölümde hangi oyunlar bu yıla damgasını vurdu diye merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz.
Bu galerimizle bu yılın ilk yarısının en iyi oyunlarına göz atma şansına sahip olacaksınız. Hatta yalnızca göz atmak değil, gözünüzden kaçanlar olduysa incelemelerimize ulaşabilecek, tanıtım videolarını izleyebileceksiniz. Geçin bilgisayarınızın başına, alın çayınızı kahvenizi ve galerimizde dolaşmaya başlayın. Kaçırdıklarınız varsa hiç zaman kaybetmeden oynamayı ihmal etmeyin.


F.E.A.R. 3

Belki yılın en iyi oyunu olmaya aday olamayacak, belki korku unsurunu arka plana atıp gerilim ve aksiyona ağırlık verdi ama yine de F.E.A.R. 3 ilk altı aylık periyodun en iyi oyunlarından biriydi. Alma'nın doğurup doğurmadığı ve bizim kaderimizin ne olacağını oyunu bitirenler öğrendi ama siz hala oynamadıysanız emin olun ki yılın iyi oyunlarından birini kaçırmışsınız demektir.

Dungeon Siege 3
Dungeon Siege 3, ilk iki oyunu oynayanların haliyle oldukça merakla beklediği bir oyundu ve oyunculardan karışık tepkiler aldı. Saf aksiyon ağırlıklı oynanışı ve Obsidian'ın ilk kez denediği Co-Op çoklu oyunculu seçenekleriyle oldukça eğlenceli bir deneyimdi. Eğer oynamadıysanız, mutlaka vakit kaybetmeden denemenizi tavsiye ediyoruz.


Terraria

Terraria adlı bu 15MB'lık küçük dev, 16 Mayıs'ta piyasaya sessiz sedasız Steam üzerinden sürüldü. Minecraft'a olan benzerliği dikkat çekse de, iki boyutlu olması onu Minecraft'tan daha sıcak bir oyun yapmıştı. Aksiyon-Macera/RPG olarak adlandırabileceğimiz bir türe sahipti ve Re-Logic adlı stüdyo tarafından hazırlanmıştı.
Ofiste oynamaya başlandığından itibaren iki hafta boyunca aralıksız kapıldığımız bu bağımsız oyunu denemeyen kalmasın diyorum.


Little Big Planet 2

Şaşırdınız mı? Hiç sanmıyorum. Little Big Planet 2 bu yılın tartışmasız en iyi oyunlarından biriydi. Bir önceki oyunun üzerine koyduğu yeni tonla özellik, bir sürü yeni araç gereç, uzun mu uzun tek kişilik senaryo ve sonsuz oynanış süresiyle Little Big Planet 2 yalnızca bu listede değil, 2011'in sonunda hazırlayacağımız yılın en iyi oyunları listesinde de yer alacaktır.


The Witcher 2: Assassin of Kings

The Witcher 2: Assasin of Kings piyasaya sürülmeden önce internette dolaşmaya başlayan seks görüntüleri ile iyice popüler hale gelmişti. Hatta Merlin'in Kazanı logosunun sansür aracı olarak kullanılmasına dahi sebep olmuştu Triss kızımız. Oyun piyasaya sürülünce tabii ki yalnızca seksten ibaret olmadığını herkes gördü ve yılın en iyi oyunlarından birini deneyimleme fırsatına sahip oldu.


Portal 2

Eh, Portal efsanesinin yükseklere çıkardığı çıtayı daha yükseğe başka kim taşıyabilirdi? Tabii ki Portal 2. FPS ile bulmaca türünü muhteşem bir şekilde harmanlayan Valve öyle güzel bir iş çıkarmış ki, günlerimiz ve hatta haftalarımız Portal 2'ye feda olsun diyoruz.


Mortal Kombat Bu oyunun hastası olan hiç kimse tabii ki yeni versiyonu kaçırmamıştır ama belki bir ihtimal duymamış, görmemişsinizdir diye hatırlatmak istedik. Şaka bir yana uzun zamandır görmek istediğimiz tarzda bir dövüş oyunu olan Mortal Kombat, seriyi eski günlerine geri döndürmeyi başardı diyebiliriz. NetherRealm'e teşekkürü bir borç biliriz.
inFamous 2

Türk oyuncular için özel olarak hazırlanan ve oldukça kaliteli bir iş olarak kabul edilen Türkçe dublajı ve ilk oyunu kaldığı yerden muhteşem devam ettirmesi sayesinde, her ne kadar yalnızca PlayStation 3 sahibi oyuncuların nemalanabildiği bu nimet, asla kaçırılmaması gereken oyunlar listesinin başında geliyor. Hala oynamadıysanız eksik kalmışsınız demektir ve koşarak almanız tavsiye edilir.
L.A. Noire

Kimileri L.A. Noire'ı devrimsel nitelikte bir oyun olarak görse de, bazıları ise aşırı çizgisel oynanış ve başka nedenlerden dolayı pek tutmadı. Kim tutar kim tutmaz bilinmez ama Team Bondi ve Rockstar Games'in iş birliğinden oldukça başarılı bir proje doğmuş orası gerçek.
22.000 sayfalık senaryosu ile havasını atan L.A. Noire, tartışmasız bu yılın en iyi oyunlarından biri.


Shadows of the Damned

"Bu oyun güzel olmayacak!" diyenlere inat oldukça başarılı bir oyunla karşımızda duruyor Grasshopper Studios. Dağıtımcılığını da EA üstlenince, bir oyunun reklamını daha iyi yapmanız mümkün görünmüyor. Aslına bakarsanız Shadows of the Damned zaten iyi bir oyundu ve pek çok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı.
Artık bu tarz oyunlar görmek istiyoruz.
Killzone 3

Her ne kadar eski oyunlara göre daha fazla aksiyon içerse ve hikaye kaybına uğrasa da, her PlayStation 3 sahibinin oynaması gereken oyunlardan biri Killzone 3. Yapımcıları tebrik ederek alınlarından öpüyoruz.


Dead Space 2

Alın size harika hazırlanan devam oyunlarından bir tane daha. Dead Space 2, bir oyuncunun en çok gerilim yaşadığı oyunlardan biridir. Bu yılın en iyi oyunları arasındadır ve şahsım adına ilk 5'e yerleştirebileceğim Dead Space 2'yi oynamadıysanız, satın alın ve gece ışıkları kapatıp kulaklığınızı takarak oynayın.


Patapon 3

"Pon pon patapon" diyerek başlamasam olmazdı. Patapon'un üçüncü ve muhtemelen son oyunu olan Patapon 3, seriye getirdiği yeni oynanış ve özellikler ile birlikte PSP platformunun ve bu yılın en iyi oyunlarından biri olarak bir kenara not edildi. Eğer serinin ilk iki oyununu oynayıp sevdiyseniz, bu oyunu kaçırmış olma şansınız yok ama yine de hatırlatmak istedik.