Half-Life 2, 16 Kasım 2004 tarihinde satışa sunuldu ve oyun tarihinde yeni bir dönemin başlamasında büyük rol oynadı. Ardından iki Episode ile yola devam eden seri, Half-Life 2: Episode Two'dan sonra sessizliğe gömüldü. Zaman zaman bir sonraki oyun için söylenti haberler geliyor, bazen de ufak ufak bilgi kırıntıları veriyor yapımcılar, ancak Half-Life serisinin geleceği hakkında hala kimsenin net bir bilgisi yok. 10 Ekim 2007'den (Episode Two'nun çıkış tarihi) beri Half-Life serisi hakkında söylenti odaklı, heyecanlı, kimi zaman da ilginç haberler gelmeye devam etti ve bunların geneli de hayal kırıklığıyla sonuçlandı.

İşte bu gelişmelerden akılda kalan başlıklar:

1. Gabe Newell, GT TV söyleşisinde Half-Life hakkında konuşmak istemedi

Valve'ın patronu Gabe Newell, Left 4 Dead 2 zamanlarında GT TV'ye konuk olmuş ve Geoff Keighley'in sorularını yanıtlamıştı. Sohbet esnasında Newell, Counter-Strike 2 ve The Orange Box 2 başta olmak üzere binlerce e-mail aldığından söz ediyordu. Hatta program esnasında, oyunseverlerden sorular da gelmeye devam etti. En merak edilen soru ise, tabii ki sıradaki Half-Life oyunuydu. Ancak Newell, "Üzgünüm çocuklar" deyip, konu hakkında konuşmayı istememişti.

galeri 7 - Söylentiler kralı, suskun Half-Life!

2. Game Informer: 1 yıl Half-Life hakkında bilgi yok

Herkes Half-Life hakkında ufak bir bilgi kırıntısı beklerken, Gabe Newell'dan kötü haber gelmişti. Newell, 2010 yılında Game Informer'a verdiği bir röportajda, önümüzdeki 1 yıl boyunca Half-Life hakkında bir bilginin gelmeyeceğini söylemişti. Hoş, bu zaman dilimi geçeli çok oluyor ya, neyse...

3. Half-Life fanları, Valve ofisini (Daha doğrusu bahçesini) bastı!

Hemen hemen hepimiz zaten sabırsızlanıyoruz, ancak bazı arkadaşlarımız sabırsız davranarak Valve'ın bahçesine oturup, eylem yapmayı bile denedi. Bu iki arkadaş, hiç olmazsa Kanadalı oyuncular için Half-Life 3'ün çıkmasını istiyordu. Gabe Newell onlara ne dedi bilmiyoruz, ancak en azından bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekilmeyi ihmal etmediği ortada.

4. DotA 2'de HL-2: Episode Three dosyaları mı?

Bazı meraklı oyuncular, sadece oyun içindeki detayları değil, oyunu bizzat yapılandıran dosyaları da araştırmayı pek sever. Vietnamlı bir DotA 2 test oyuncusu, yaptığı ufak bir araştırma sonucunda, oyunun dosyaları arasında Episode Three'ye ait olabileceği iddia edilen bilgiler bulmuştu. Bunlar hiçbir zaman doğrulanmadı.

5. Valve'ın E3 2010'da yapacağı sürpriz!

Bu açıklama geldiğinde yine zihinlerde Half-Life canlanmıştı. Ancak daha sonra Portal 2 olduğu belirtilmişti. Tam da umutlar bitti derken, Portal gösteriminin iptal edildiği, başka bir gösterimin yapılacağı söylentileri yayılmıştı. Sonuç olarak Portal 2, PS3 sahnesinde duyurulmuş, yine kimse Half-Life'dan bahsetmemişti.
6. Half-Life 3'ün Achievement sayfası mı?

VGA 2011'in düzenlenmesine birkaç gün kala, Internet'te Half-Life 3 ile ilgili olduğu öne sürülen yeni bir resim yer almıştı. Göya bu resim, Half-Life 3'ün Achievement sayfasının ta kendisiydi. Belki ilk etapta heyecanlandırdı bizleri, ancak resmi olarak doğrulanmadı.. E3 2012'de Half-Life 2: Episode Three ya da Half-Life 3'ü görecek miyiz?

VGA 2011 sonrası Gabe Newell'a yeni bir Half-Life oyunu hakkında sorular yöneltilmeye devam edildi. Newell da bir hayran postasına, E3 2012 için "Evet, içerisinde 3 geçen bir şeyi duyuracağız" dedi. Belki de bu bahsettiği oyun, yeni bir Half-Life'dır. Tabii diğer ihtimallere baktığımızda Portal 3 ve Left 4 Dead 3'ün de ihtimaller dahilinde olduğunu kabul etmeliyiz.

Sonuç olarak yeni bir Half-Life oyunu hakkında zaman zaman çok heyecanlandık, ama bir türlü doğru, net bir bilgi öğrenemedik. Yapımcıların ne yapacağı, oyunu ne zaman duyuracağı da hala muamma. Umarız bu durum kısa sürede çözülür artık!