Dövüş oyunlarını oldum olması sevmişimdir. Çocukluğumda gittiğim arcade salonlarından, günümüz konsollarına kadar her platformda dövüş oyunlarını tecrübe etmeyi ihmal etmedim. Tabii hepimizin aklında yer etmiş, klasik olarak nitelendirebileceğimiz dövüş oyunları var. Ancak bunlarında yanında bu oyunlardan da destek alıp, normal dövüş oyunlarına nazaran daha şaşalı görünen dövüş isimleri de yok değil. İşte Ultimate Marvel vs Capcom 3 de bu kategoriye girenlerden bir tanesi.

"Ultimate Marvel vs Capcom 3 nedir" diye sorarsanız, daha önce çıkan Marvel vs Capcom 3: Fate of Two Worlds'ün genişletilmiş bir versiyonu diyebiliriz. Zaten bu oyuna sahipseniz, Ultimate Marvel vs Capcom 3'ü almanıza pek de gerek yok demektir. Zira yeni karakterler ve yeni birkaç dövüş tekniği dışında hiçbir farkı yok. Oyunumuzda, Marvel vs Capcom 3'de yer alan 36 karakter yer alıyor ve artı olarak 12 tane de yeni dövüşçü var.


2 - Ultimate Marvel vs. Capcom 3 İnceleme


Marvel karakterleri: Hawkeye, Rocket Raccoon, Iron Fist, Ghost Rider, Doctor Strange, Nova
Capcom karakterleri: Frank West, Strider Hiryu, Phoenix Wright, Nemesis T-Type, Vergil, Firebrand.

Dünya tehlike altında

Oyunumuzda klasik arcade modu, online oyun modu ve arkadaşınızla karşılıklı oynayabileceğiniz vs. modu bulunuyor. Arcade modu, anlayacağınız üzere oyunun hikayesini oluşturuyor. Üç karakter seçiyor ve yola koyuluyorsunuz. Dövüş esnasında ihtiyacınıza göre istediğiniz karakterleri anlık olarak dövüşe dahil edip rakiplerinizin üstesinden gelebiliyorsunuz. Kontrollerin gayet rahat olması, oyundan alacağınız zevki de artırıyor doğal olarak. Kısa bir seansın ardından oldukça kolay şekilde kombolar yapabiliyorsunuz. Bu aynı zamanda ekranda görsel şölene dönüşüyor. Görevimiz dünyayı kurtarmak. Her ne kadar iki farklı evren bir araya gelmiş olsa da, herkesin amacı aynı. Ultimate Marvel vs. Capcom 3'de, az evvel de belirttiğim gibi arkadaşlarınızla dövüşebiliyor, isterseniz görev tabanlı da ilerleyebiliyorsunuz. Bu görevler de genellikle saldırı çeşitleri oluyor ve sizden istenen dövüş tekniklerini sergileyerek bir sonraki aşamaya geçmeye çalışıyorsunuz.

Elde ettiğiniz her başarılı, başarısız oyun deneyimi, size deneyim puanı olarak geri dönüyor. Ana menüye geldiğinizde, kendi istatistiklerinizin yer aldığı ekrana da adım atabiliyorsunuz. Hangi dövüşçüyle daha çok oynadınız, hangisiyle daha başarılı oldunuz, en çok hangi saldırı yöntemlerini denediniz gibi detaylar yer alıyor burada. Ayrıca sonradan açılan itemleri de kullanarak kendi dövüşçü kimlik kartınızı oluşturabiliyorsunuz. Ve tabii ki puanlarınız, dövüşçülerinize yeni elbiseler almanıza, yeni saldırı teknikleri öğretmenize de yardımcı oluyor.


3 - Ultimate Marvel vs. Capcom 3 İnceleme


Ultimate Marvel vs. Capcom 3, hem işitsel hem de görsel olarak baştan aşağıya büyük bir çizgi roman misali hazırlanmış. Karakter ve mekan tasarımları gayet hoş. Ancak karakterlerin tasarımları sanki biraz çizgi roman sayfalarından kurtulmaya çalışırmış gibi arka plan tasarımlarına nazaran daha plastik olmuş. Özellikle kombo yaptığınız esnalarda oluşan görsellik unsuru çok güzel, lakin bir önceki oyunla mukayese ettiğimizde öyle büyük bir yenilik olmadığını anlamamız zor olmuyor.

Eğer Marvel vs. Capcom 3'ünüz yoksa...

Sonuç olarak eğlenceli bir oyun Ultimate Marvel vs. Capcom 3. Eğer Marvel vs. Capcom 3'ü oynamadıysanız, içinde yeni karakterlerin de bulunduğu Ultimate Marvel vs Capcom3'ü alabilirsiniz. Tam tersi bir durum söz konusuysa, bu oyunu almanıza pek gerek yok. Zira geniş bir DLC'den öteye gidemiyor.