En popüler el oyun konsolları: Blackberry ve iPhone!

Gündemi Sony PSP ya da Nintendo DS işgal ediyor olsa da pazar araştırmaları dünyanın en çok oyun oynanan platformlarının cep telefonları olduğunu gösteriyor


20090211023035blackberrqz0 - En popüler el oyun konsolları...


Pazar araştırmaları yapan comScore firmasının son raporuna göre en popüler mobil oyun platformu Blackberry Curve modeli çıktı. Bu süreçte cep telefonlarının her geçen gün oyunseverler tarafından biraz daha benimsendiğini ortaya koyuyor. Örneğin 2007-2008 yılları arasında akıllı telefonlarda mobil oyun yükleme oranı yüzde 300 oranında artış göstermiş. Yetenekli cihazlarda bu eğilim sürerken ilginç bir şekilde hemen her sene normal telefonlarda oyun yükleme oranı yüzde 15 oranında gerilemiş.
Apple’ın fenomen haline gelen cep telefonu iPhone mobil oyun pazarının toplamından yüzde 14 pay almış durumda. iPhone kullanıcılarının üçte biri telefonuna bir oyun yükleyip denediğini söylüyor. Bu oran normal telefon sahiplerinden 8 kat fazla. Akıllı telefonların sahipliğinin de etkisiyle bu trend sürecinde cep telefonunda oyun oynayanların yaş aralığı 35’e kadar ulaşmış durumda.