Sisteminizi geniş ve havalı bir kasaya yerleştirmek istiyorsanız, Cooler Master Stacker’ın 831 SE modeli tam size göre. İri kasaya yakından bakıyoruz.


Cooler Master’ın alüminyum kasalar tarafında Stacker isimli iki modelini Segment Bilgisayar aracılığıyla ülkemizde bulabiliyoruz. Bir tanesi klasik görünümlü Stacker 810, diğeri ise bu yazımızda sizlere anlatacağımız 831 SE. Her ne kadar Stacker ismi (stack, İngilizce yığın), üst üste dizilebilirlik anlamını verse de, 831 SE modelinde, tepedeki düğme ve yuvalar sebebiyle bu pek mümkün değil. Ama bileşenleri içine dizmek isterseniz, bu konuda işinizi gayet rahat biçimde yapmanıza izin veriyor.
177 - Ferah Ve Havalı: Stacker 831 SE
Yandan Görünüşü

Bu kasanın görünümü haricinde en dikkat çeken özelliği, çıkartılabilir anakart tepsisi. Anakartınızı kasanın dışında bu tablaya yerleştirip kasanın içine monte edebiliyorsunuz. Daha ilginç bir şey; anakart tepsisini yerleştirebileceğiniz ray sistemi, kasanın her iki tarafında da var. Şöyle anlatalım: Klasik ATX kasalarda, kasayı karşınıza aldığınızda sol taraftaki kapak sisteme erişmenize izin verirken anakart sağ tarafa durur. Burada isterseniz anakartın tepsisini, anakartı baş aşağı tutarak diğer tarafa yerleştirebiliyorsunuz.

178 - Ferah Ve Havalı: Stacker 831 SE
Kutu içinde gelen, isterseniz takabileceğiniz tekerlekler.

Ters yerleştirilen anakartın birkaç faydası olmuyor da değil. Önden fanla alınıp arkadan yine fanla tahliye edilen hava tam olarak işlemci ve diğer bileşenlerin olduğu yerden geçtiği için örneğin pasif bir işlemci soğutucusu bile kullanabiliyorsunuz. Isınan hava ise tepede hem bir tahliye fanı hem de güç kaynağının kendi soğutma sistemiyle dışarı atılıyor. Bir not olarak; tepedeki fanın yuvası var ama kendisi mevcut değil. Ayrıca kasa içindeki fanları bir fan hızı denetçisiyle kullanmanızı öneririz; yoksa kafanız şişebilir.


179 - Ferah Ve Havalı: Stacker 831 SE
Ön panele yakından bakış