Intel'in mobil işlemcisi Atom'un perdesi aralandı: Yeni işlemcisini ve platformunu tanıtan Intel, Atom'un mobil cihazlarda 0,6 W güç ile çalışacağını açıkladı.


Geçtiğimiz yıldan beri hakkında konuşulan Silverthorne işlemcisi ve Menlow platformunun üzerindeki örtüyü kaldıran Intel, Silverthorne'un yeni adını da açıkladı: Atom.

MID (Mobile Internet Device) olarak da bilinen mobil cihazlarda kullanılacak olan Atom'un güç gereksiniminin 0,6 Watt'a kadar ineceği açıklanırken, bu güçle çalışan işlemcilerin 500 MHz hıza erişeceği belirtildi. Aynı seride 2,5 W güç kullanan işlemciler ise 1,8 GHz hızı görebilecek.

Intel'in Diamondville tabanlı Atom işlemcileri de dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak ve tek çekirdekli modeller 4 W, çift çekirdekli modeller ise 8 W güç gerektirecek. Tek çekirdekli Atom 230 1,6 GHz ve 533 MHz FSB ile 512k L2 ön bellek sunacak.

Tümünü kapsayan Menlow platformu, isim değişikliğine giderek Inter Centrino Atom halini aldı. Platform, Inter Atom işlemci, Intel 945GSE yonga ve kablosuz bir alıcıdan oluşuyor.