Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız ve dünyamızı bekleyen en büyük tehlikelerden birisi olarak adlandırılan Küresel Isınma dünya üzerinde yaşayan herkesi tedirgin etmekte, ya da en azından etmeli. Gereksiz enerji tüketiminden kaçınarak ya da çevre dostu ürünler kullanarak bu konuda tedbirimizi alıp kendimizi rahatlatıyoruz.Peki bir bilgisayar kullanıcısı olarak bu konuda neler yapılabilir? Birazdan okuyacağınız 5 basit adım ile hem bilgisayarla ilgili giderlerinizi azaltacak hem de çevre için birşeyler yapmış olacaksınız.Tek kişinin uygulamasıyla işe yaramayacak gibi görünse de bu işlemleri okuyan herkes uygularsa, hatta bu uygulayanlar da arkadaşlarının uygulamasını sağlarsa hem ülkemiz hem de dünyamız için uzun vadede oldukça iyi bir iş yapılmış olacak.


Neden yazdırıyoruz?

İlk tasarruf konumuz mürekkep ve kağıt. Şu anda içinizden “Bir A4 kağıdın hesabını mı yapacağız?” demeden önce şu kısa yazıyı bir okumanızı tavsiye ederim.Mektup ve posta gibi yazışmalarda artık mail kullanılması dönemine girildiğini düşünüyorum. En azından basit şirket içi yazışmalarda mail kullanılması hızlı ve masrafsız olacaktır.Bireysel kullanımda da kağıt tüketimi büyük bir sorun olabiliyor. Her bir sayfası için ağaç kesilen bu değerli kağıtları da düşüncesizce kullanmamak gerek. Bir kere okunması gereken bir dokümanı yazdırarak hem kağıt hem mürekkep israfı yapmış oluruz. İnternetten elimize geçen bir belgeyi önce okuyup işimize yarayacaksa ve gerçekten tekrar tekrar okumamız gerekiyorsa yazdırmak daha mantıklıdır.Hatta bu belgenin sadece gerekli olan kısımlarını seçip yazdırarak da işe yaramayacak kağıtlardan kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca kağıt masrafınızı yarı yarıya indirmek için de yapılması gereken basit ama kullanışlı bir yol mevcut.Windows'un “yazdır” menüsünden bir kağıda basılacak sayfa sayısını 2 olarak işaretlerseniz biraz daha küçük bir yazıyla ancak yine okumaya yetecek büyüklükte olacaktır. Ayrıca aynı kağıdı arkalı önlü kullandığınız da düşünülürse normalde 4 kağıda sığacak bir yazıyı 1 sayfaya sığdırmış olacaksınız.
CD ve DVD'lere veda edin
Son yıllarda büyük önem kazanan CD ve DVD'ler de dikkatsiz kullanıldığı taktirde çevre için bir sorun oluşturabiliyor.

Bütün teknolojik ürünlerin taşınabilir hale geldiği bu yıllarsa aslında pek ihtiyaç duyulmaması gereken CD ve DVD'lerin üretiminde oldukça fazla enerji harcanıyor. Bunun yanı sıra pek az CD maksimum kapasitesi olan 700 MB ya da pek az DVD maksimum kapasitesi olan 4.7 GB'a kadar dolduruluyor. Bazı dosyaların arşivlenmesinde kullanılabilecek olan DVD'lerin başka da pek kullanım alanı yok gibi.

Örneğin bir arkadaşınıza bazı veriler göndermeniz gerekiyorsa bir flash disk ya da harici sabit-disk hem daha masrafsız hem de daha kolay olacaktır. Ya da daha basiti tekrar yazılabilir CD ya da DVD kullanarak çok az bir miktar daha fazla ödeyerek oldukça uzun süreli bir kullanım ile diğer türlü yapacağımız masraflardan sakınabiliriz.Bırakın bilgisayarınız da uyusun

Bilgisayarınızla gün içinde sık aralıkla ilgilenmeniz gerekiyorsa Windows'un güç seçeneklerine bir göz atmanızda fayda var.

Enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız ve devamlı bilgisayarınızı kapatıp açmak sıkıcı geliyorsa ve zaman kaybına yol açıyorsa Windows'daki birkaç basit ayar ile bu soruna da çözüm bulabiliriz.

Bilgisayarımızı kullanmadığımız zamanlarda uyku modunda bırakmak oldukça ekonomik ve pratik bir çözüm olacaktır. Güç seçeneklerinden bilgisayarın kaç dakika içinde uyku moduna geçeceğini belirlemeniz yeterli. Belirlediğiniz süre kadar bilgisyararınızda bir işlem yapmazsanız monitör ve sabit disk gibi çok enerji harcayan parçalar elektrik harcamayacaktır. Mouse'unuzun ufak bir hareketi ile oldukça kısa süre içinde bilgisayarınızı karşınızda açık bulacaksınız.

Bu basit ayar sayesinde hem cüzdanınıza hem ülkemize büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.


Lüzumsuzsa kapatın

Sağdan soldan duyduğum kadarıyla askeri yerlerde ışık düğmelerinin yanında böyle bir yazı bulunurmuş: “Lüzumsuzsa kapatın”. Askeri böyle demişse bir bildiği vardır diyoruz sornası tasarruf konumuza geçiyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu da enerji tasarrufu ile ilgili bir konu. Gerek download gerek başka sebeplerden ötürü bilgisayarını 24 saat açık tutması gerekenlerdenseniz hayli kabarık faturalara alışıksınız demektir. Ancak o sırada ihtiyacınız olmayan bilgisayar parçalarını kapatarak da tasarruf edebilirsiniz. Örneğin download için bilgisayarınızı açık tutuyorsanız monitör ya da hoparlör gibi ihtiyacınız olmayan parçaları kapatabilirsiniz. Ancak bu noktada da bir sorun var. Bazı ürünler bilgisayarınız kapalıyken bile elektrik tüketmeye devam ediyor. Sizde de böyle bir yazıcı, tarayıcı, hoparlör ya da benzeri bir ürün varsa büyük ihtimalle “akıllı priz” gibi bir isimle satılan prizlerden alarak bu dertten de kurtulabilirsiniz. Bu prizler üzerinde bulunan açma kapama düğmesi ile bu parçalara giden elektriği de tamamen kesebilirsiniz.

Eskileri atmayın

Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden birisi olan teknoloji konusunda elinizdeki bilgisayarı geliştirmeden birkaç ay “çağdışı” damgası yiyebilirsiniz.Senelik “upgrade”lerinizi yaptıktan sonra elinizde oldukça fazla bir teknolojik ürün kalması muhtemel. Peki bu ürünlerin dolabınızda durması yerine yapılabilecek daha güzel bir şey yok mu? Tabi ki var.İlk olarak düşünmeniz gereken (tabi ki elinizdeki parça sağlamsa) satmayı düşünmektir. Elimizdeki ürün büyük ihtimalle eski olacağından bu ihtimali geçmek zorunda kalırız. Diğer ihtimal geri dönüşüm için elimizdeki ürünü göndermektir. Her ürün için geridönüşüm bilgilerini üreticinin sayfasından bulabiliriz.Son seçenek ise bedava olarak ürünümüzü göndermektir. Bu konuda nette kolaylıkla bulunabilen “mailing list”lerden bir tanesine gerekli bilgiler ile ürünümüzü yazdıktan sonra ürünümüz ile bir insanı mutlu edebiliriz.