76156714nz1 - QuarkXPress yenilendi


Popüler masaüstü yayıncılık yazılımı QuarkXpress'in 8. sürümü yayınlandı. Yeni sürümde neler var?


Arayüzü yenilenen QuarkXPress 8'de Web ve Flash araçları, ileri tipografik kontrol ve global yayın özellikleri bulunuyor.

Kullanıcılar yeni Picture Content aracı ile resimleri sayısal değerleri girmeden gerçek zamanlı bir şekilde manipüle edebiliyor. Akıllı Nesne ve Text Content araçları sayesinde bu iki araç arasında seçim yapmaya gerek kalmıyor. Programda Bézier Pen aracı da yenilenmiş.

QuarkXPress 8'de çalışma ortamına da çeşitli yenilikler eklenmiş. Artık yeni tuşlar kullanarak ana sayfalara doğrudan erişip PDF, EPS, SWF veya HTML şeklinde export etmek mümkün. Ayrıca bölünmüş tuşlar, geliştirilmiş menüler ve özelleştirilebilir aktif paneller de eklenmiş.

Programda artık tıklanabilen kontrollere sahip bir ölçüm paleti ve masaüstünden veya başka programlardan resim sürükleme özellikleri bulunuyor. Ayrıca QuarkXPress'ten Photoshop, Illustrator, Microsoft Word ve başka programlara resim sürüklemek de mümkün.

Programın sistem gereksinimleri G4 ve üzeri (buna Intel de dahil) işlemci, 1GB RAM, 1GB hard disk alanı ve bir DVD sürücü. Ayrıca programı aktif hale getirmek için internet bağlantısı da gerekiyor.

QuarkXPress 8'in fiyatı 799 Dolar. Elindeki QuarkXPress'i yeni sürüme yükseltmek isteyen kullanıcılar ise 299 Dolar ödeyecek. Ayrıca programın 60 günlük bir deneme sürümü de bulunuyor.