97987 - HP, işletim sistemi mi yapacak? Windows Vista ile son kullanıcılara yeterince ulaşamayan bilgisayar üreticisi HP, kendi işletim sistemi için gizlice çalışmaya mı başladı?


Ev kullanıcılarının bilgisayar konforunu artırmak ve Vista'ya bağımlılığı ortadan kaldırmak için HP'nin kendi işletim sistemini tasarlayacağı söyleniyor. Elbette HP eğer böyle bir işe girecekse bile, tepeden tırnağa yeni bir işletim sistemi yapmayacak. Linux tabanlı bir sistem üzerinde çalıştığı söylenen HP, bu olası işletim sistemiyle normal Linux dağıtımlarından çok daha basit ve ev kullanıcılarına hitap edecek bir yazılım ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Gereksiz Bir Yatırım mı?

Henüz tasarım aşamasında olduğu tahmin edilen "HP işletim sistemi", firma tarafından doğal olarak yalanlandı. Hatta HP PC grubunun CTO'su Phil McKinney; bu olasılığı düşündüklerini, ancak resmi olarak kendi işletim sistemlerini oluşturmaktan ziyade, mevcut Windows uygulamalarında oynamalar yapma yoluna gittiklerini açıkladı. McKinney, yeni bir işletim sistemine büyük yatırımlar yapmanın manasız olduğunu söylese de, dünyanın en büyük PC üreticisi HP, kendine özel bir Linux dağıtımının altından kalkamayacak gibi görünmüyor.