HP'nin gelecekteki sistemleri, Windows Vista ve Linux hakkında çarpıcı bir iddia...

Son aylarda Apple'ın Mac sistemlerindeki satış rakamının hızla yükselmesiyle birlikte bazı büyük bilgisayar üreticileri de kullanıcılarına ulaşmak için farklı stratejiler oluşturmaya başladı.
HP de bu üreticilerden biri. Geçmişteki stratejisini yeniden gözden geçiren ve yoluna farklı bir rotada devam etmek isteyen Hewlett-Packard, gelecekte üreteceği ürünlerinin Windows'a olan bağımlılığının daha az olmasını istiyor.
BusinessWeek'te yer alan habere göre HP, bundan sonra Vista'nın belli başlı özelliklerini bypass etmek suretiyle Vista ile olan bağlarını zayıflatmaya çalışacak. Bu da HP'nin yeni bir işletim sistemi üzerinde karar kıldığını gösteriyor; zira HP Vista'dan uzaklaşarak kendine uygun Linux sistemlerini oluşturmak niyetinde.
Ancak bu durum sadece HP'yle sınırlı değil. IBM ve Dell de Vista yerine Linux tabanlı alternatifleri seçme eğiliminde görünüyor.
Sonuç itibariyle büyük bilgisayar üreticileri arasındaki Linux tutkusu gün geçtikçe artıyor. Microsoft'un aleyhine gelişen bu durum karşısında nasıl bir adım atacağı ise tam bir merak konusu.