Hergün iş ve hayatınızda bir sürü cihaz vardır.Müzik dinlediğiniz , veri transferi yaptığınız yada film izlediğiniz.


Peki bunların arka yüzünde size bunları yapmanızı sağlayan kabloları hiç düşündünüz mü? Her yeni ürünle tuhaf bir kabo ile karşılaşır acaba bunu nereye bağlıyoruz dediğiniz yada bir kablo gördüğünüzde bu kablo neye yarıyordu dediğiniz oldu mu hiç ?

CablePus - Kabloların Gücü Adına


Gelin isterseniz birkaç örnek ile hayatımızda bulunan elektronik cihazların kablolarının birkaçına yakından bakalım.USB Type A

usb - Kabloların Gücü Adına

Evrensel olarak kabul görmüş bağlantı birimi genelde yeni bir donanım ile bilgisayarınızı bir araya getirmeye yarayan veri aktarım hızı çıktıktan bu yana 3. kez evrim geçirmiş bir bağlantı birimidir.

USB Type B

type b usb male - Kabloların Gücü Adına
Bu giriş kablosu şuan için yazıcı ve tarayıcı cihazlarınızı bilgisayarınıza bağlamanıza yarar.
Mini ve Micro Usb
minimicro - Kabloların Gücü Adına

Mini usb daha ufak cihazlarda ( kamera ve
cep telefonu gibi ) kullanılan cep telefonlarında henüz standart hale gelmemiş olsada kullanılan bir bağlantı kablosudur.

Micro usb Bazı telefon markalarının şarj aletlerinde kullandığı dönüştürücü görevi yaparak şarj imkanı sağlayan bir kablo çeşididir.(Veri transferinde kullanılır mı? Neden olmasın yapılabilir.Yapısı müsait )


IEEE 1394 (aka FireWire)

firewire400 - Kabloların Gücü Adına


Usb bağlantı birimine alternatif olarak üretilmiş her cihazda göremeyeceğiniz bir bağlantı yuvasına sahiptir.Usb veri transferinden daha hızlı aktarım yapabilme
ihtiyacı için üretilmiştir.Farklı ve geliştirilmiş versiyonları mevcuttur.


RJ45


rj45 - Kabloların Gücü Adına


Tipik bildiğimiz modemimiz ile internet bağlantısı sağlamamıza yarayan kablo türü.Tabi sadece internet için kullanılmaz.içindeki kablo sıralamaları farklı olanlar ile iki bilgisayarı birbirine bağlayabilecek bir hale gelip karşılıklı oyun oynanmasına imkan verebilir.

eSATA


esata male - Kabloların Gücü Adına

Serial ATA olarak bilinen bu kablo anakartınız üzerideki yuvasına takılıp veridlerini depoladığınız harddiskinizi bilgisayara bağlayabilirsiniz.Belirtmekte fayda var bu kablo kasa içinde kullanılır.Harici disklerimizi zaten USB TYPE A ile bağlıyoruz.


HDMI

hdmi male - Kabloların Gücü Adına


Yüksek çözünürlükte video ve ses kalitesi sunan yeni nesil cihazların bağlantı birimi olarak kullanılan bu kablo çoğu üründe standart hale gelmeye başlamıştır.

DVI

dvi male - Kabloların Gücü Adına


Bu kablomuz ise yeni nesil ekran kartlarında bulunan bir bağlantı yuvasına ve eski HDMI bağlantısı olmayan tvlerde bulunan bağlantı yuvasına takılırdı.Daha iyi görüntü almak için üretilmiştir.


D Sub

dsubkablousuwq9 - Kabloların Gücü Adına

Ekran kartınızı monitöre ile bağlamaya yarayan bu kablo bir görüntü aktarım görevi üstlenir.Eski crt monitörlerde genelde bu kablonun bir ucu monitör içinde sabit diğer ucu açıkta durmaktaydı.

Serial Port

resim33vx8 - Kabloların Gücü Adına

Oldukça fazla giriş sayısı olan bu kablo (25pin) genellikle yazıcılar için kullanılır özellikle nokta vuruşlu yazıcılar bu kablo sayesinde bilgisayar ile bağlantı sağlar.

S-Video Connector

hsvideoconnectortw2 - Kabloların Gücü Adına

Ekran kartlarının tam gelişimini sağlamadığı zamanlarda tvye görüntü aktarmak için kullanılan klasik kabloların bir versiyonu olan bu kablo türü görüntü aktarımını sağlardı. Halen bile projeksiyon cihazlarında pc ile bağlantı sağlama görevi üstlenir.


DisplayPort

displayport2 - Kabloların Gücü Adına

Bu kablo türü ise özel bir bağlantı yeri ister görüntü ve sesi aynı kablo üzerinden taşıyarak transfer işlemi yapar.Çoklu monitör bağlantılarında da kullanılır.


Mini and Micro DVI


mini dvi male and female - Kabloların Gücü Adına


Apple marka bir ürününüz yoksa bu kablo ile pek karşılaşmazsınız ama yined söyleyelim DVİ kablonun Apple markalı ürünler üzerindeki şeklidir.