Evet yıl sonuna yani 2-3 ay içerisinde intel ve de amd den 4 çekirdekli işlemciler son kullanıcıların hizmetine sunulucak. Bu aslında güzel bir haber gibi görünmesinin yanı sıra çoğu insanı oldukça düşündüren bir haber.

Öncelikle ilk neden, şuanda milletin harıl harıl hava ataraktan benim 64 bitlik dual core pc m var. 1500 dolara topladım vs vs gibi attıkları havalar yıl sonunda bu 4 çekirdeklerin çıkması ile yalan olucak. Onların topladıkları o 1500 lük pc ler bi anda 1000 lerin altına inip 3 haneli fiyatlarla anılacak.

Ki ben daha öncede bu forumda bunun böle olucağını yazmıştım. 2007 başına kadar sistem toplamayın diye. Yakın arkadaşlarımı bu şekilde kurtarmıştım pc alma hayallerinden.

Bu sene Türkiye de o kadar çok pc satıldıki. Daha önceki yıllara oranla Yaklaşık 1.8 kat daha fazla. Ama aslında bu sene pc almak için en yanlış zamandı.

Bu yüzden pc almadan önce çok ama çok ince araştırmalar yapmanız gerekir.Bunuda yeri gelmişken söyliyeyim. Ayrıyetten şunuda ekliyeyim. Belkide Bu 4 çekirdekliler Aralık başı gibi çıkacak. Onlar çıktığı zamanda hemen atlamak yanlış bi karar olur. Zaten ilk nedeni sizlerinde tahmin edeceğiniz gibi satış stratejisi dolayı ilk yaklaşık bir aylık fiyatların olması gerektiğinden 2 kata yakın daha pahalı olması. Diğer asıl önemli olan olay ise direct x 10 lu ekran kartlarınında 2007 başında çıkacak olması.

O konudada çok hataya düştü bizim bilinçsiz pc kullanıcılarımız. Bende işte 1900xt dual var. Bilmemne var diye çok sevinmelerine rağmen aldıkları o pc ile en fazla 1 sene idare edebileceklerinin farkına henüz daha varamadılar bile. 2007 nin ortası dahi olmadan şu anda 700 dolarlara satılan ekran kartlarını 100 dolara alabileceğiz.

Evet 4 çekirdekler oldukça çabuk sayılabilecek şekilde dual lerin ardından çıkıcaklar. Buda biz kullanıcıları ayrıyetten ya biz 4 çekirdekli aldıktan 3 ay sonrada ps3 seviyesindeki gibi 8 çekirdekli çıkarsa korkusu ile baş başa bırakıyor. Ki bu da bizi 4 çekirdeklilere sevinçle atlamadan önce biraz bekleyip araştırma yapmaya yöneltmesi gerekiyor.

Ayrıyetten AMD nin ters taraftan yaptığı teknolojik aratştırmalarıda bu piyasanın dahada hızlı gelişmeye doğru gideceği izlenimlerini veriyor.

Peki ne bu AMD nin ters teknolojik araştırması. Bu intelin çekirdek sayısını arttırıp 8 li 16 lı çekirdekleri çıkartmaya çalışmasının aksine. Amd çoklu çekirdekleri çıkartmasına çıkartıyor. Ama çalışma planını ters uygulatma üzerinde çalışıyor.

İntel çoklu çekirdekleri bilgisayara çoklu olarak göstermeye devam ediyor. Böylelikle HT de başlattığı teknolojinin gelişmiş bir devamı şeklinde anakarta çoklu işlemci olarak kendini göstertip. Yapılan işlemleri işlemcilerin çekirdeklerine eşit şekilde dağıtıp hız arttırmayı planlıyor. Fakat asıl iş burada başlıyor.Çünkü işlemciye her işlemi eşit şekilde dağıtıp göndermek zor. Her işlemin kendi çalışma prensibleri içersinde bu çift çekirdek ayrıcına tam uymadığı zamanlarda olabiliyor. Örneğin oyunlarda bu daha sık karşımıza çıkıyor. Evet çoklu çekirdek olması illaki hız ve performanss arttırımını büyük ölçüde sağlıyor. Ama bu çoklu işlemcilere eşit şekilde paylaşım yapılması içinde belli bir işlem gücü sağlanması gerekiyor. Yani buda sanılanın aksine tek işlemciye ölçüyle , gerçek 2 kat performansı vermemesine yol açıyor.

Amd de burda devreye giriyor. İntelin bu çalışmasının aksine bir araştırma geliştirme ile. Bilgisayara çoklu işlemcisini tek bir işlemciymiş gibi göstertmeye çalışıyor. Çekirdeklerin birbiri arasındaki çalışma prensiblerini öyle bir şekilde eşitlemeye çalışıyorki. Sanki çift veya dörtlü gibi değilde tek bir işlemci gibi, bir bütün gibi çalışmasını ve de algılanmasını sağlamaya çalışıyor. Ve de bunu başarması demek, daha sonra gereken eşit çekilde işlemcilere dağıtma zorunluluğunu ortadan kaldırması demek. Buda harcanan ek işlem gücü gereksinimini ortadan kaldırması demek.

Eğer Amd bunu başarırsa intelin gerçekten iyi bir cvp vermesini gerektirir. Çünkü intel buna cevap veremezse ve de amd bu açtığı farka istinaden faiş fiyatlar uygulamaya kalkmaz intelle gene yaklaşık fiyatlarda kalırsa intelin bu çoklu çekirdek pazarındaki payını oldukça kaybetmesi demek olur.

Ama büyük ihtimalle tabiki intelde buna karşılık vericek bi teknoloji çalışmalarına başlamıştır. Veya bişiy bulmasa bile bu seferde fiyatlarını oldukça aşağıya çekmesi gerekicektir.

Yani sonuç olarak en karlı çıkan bizler olucağız. Ama tabi bu kadar çabuk yeni teknolojiler çıkmaya devam etmediği sürece. Eğer bunlar oyun oynar gibi bugün 4 yarın 8 ertesi gün 16 çekirdekli sunarız derlerse , bizi büyük zararlar bekler.