AMD, her zaman en yüksek performansı isteyen kullanıcılara yönelik ürettiği, başarılı Athlon 64 FX serisi işlemcilerini yeni Athlon 64 FX-60 ile çift çekirdekli işlemci platformuna taşıdı. Serinin en hızlı üyesi olan FX-57'nin ardından (2.8GHz), kullanıcıların saat hızı arttırılmış ve 3GHz'e yükseltilmiş olarak bekledikleri yeni FX-60, beklentilerin aksine FX-57'ye nazaran saat hızı düşük fakat çift çekirdekli bir işlemci.

Şu an piyasada alınabilecek en hızlı çift çekirdekli Athlon 64 işlemci olan Athlon 64 4800+ (2,4GHz) ile aynı çekirdek mimarisini kullanan FX-60'da çekirdekler 2.6GHz hızında çalışıyorlar ve her biri 1MB L2 tampon belleğe sahip. AMD'nin şimdiki E6 revizyonu X2'lerinin FX ismi altında paketlenmiş versiyonu olan işlemci bütün SSE komut setlerini desteklemekte ve x86, x86-64 uyumluluğunu taşımakta. 939 pini bulunan ve çift kanal DDR400 bellek desteği bulunan FX-60, Venice çekirdeği ile gelen 4 slotda aynı anda DDR400 bellek kullanabilme yeteneğine sahip.

90nm üretim süreci ile üretilen FX-60, toplamda 233.2 milyon transistör içeriyor. İşlemcinin standart çalışma voltaj aralığı ise 1.30v - 1.35v. FX-60 güç tüketimi olarak FX-57 ve 4800+'dan yaklaşık %5 oranında daha fazla güç harcıyor. Beraberinde gelen soğutucu ise FX-57'ile gelen Coolermaster yapımı heatpipe'lı soğutucunun yeni bir revizyonu fakat boyut ve ağırlık olarak FX-57 ile gelenden hiç farkı yok. Görünüşte ise heatpipeların yerleşiminde bazı farklılıklar bulunmakta.

amd3rz - AMD'den FX-60; Dünyanın en hızlı çift çekirdekli işlemcisi

Şu bir gerçek ki çift çekirdekli işlemciler artık hayatımıza girdiler ve bundan sonra yerlerini tekrar tek çekirdekli işlemcilere bırakmayacaklar. FX-60'ın şu an piyasada alınabilecek en hızlı tek çekirdekli işlemci olan FX-57'den saat hızları daha düşük olsada (FX-57 2.8GHz, FX-60 2.6GHz) FX-60 çift çekirdekli bir işlemci ve şu anki uygulamaların hepsinde olmasada bir çoğunda ve yeni çıkacak olanlarında en yüksek performansı vaad ediyor. Video ve ses işleme programlarının bir çoğu hali hazırda çift çekirdekli işlemcileri desteklemekteler .

qwer9bd - AMD'den FX-60; Dünyanın en hızlı çift çekirdekli işlemcisi

FX-60'ın bir çok inceleme sitesinde yapılan testlerinde işlemci beklendiği gibi paralel işlem desteği bulunan yazılımlarda rakipsizken, paralel işlem desteği olmayan yazılımlarla yapılan testlerde ise az farkla FX-57'nin arkasında yer almakta.

qwer10jz - AMD'den FX-60; Dünyanın en hızlı çift çekirdekli işlemcisi

Intel'in en hızlı çift çekirdekli işlemcisi olan 3.2GHz hızında çalışan Intel Pentium XE 955'i testlerde geride bırakan FX-60, çift çekirdek destekli oyunlarda (F.E.A.R, Quake 4, Call Of Duty 2) ekran kartı limitini kaldırmak için düşük çözünürlükte yapılan testlerde yine zirvede yerini almış. İşlemcinin hız aşırtma (over clock) potansiyeline gelinince, FX-60'ın çarpanı bütün FX serisi işlemcilerdeki gibi kırık. Çarpanı sadece bir yukarı alarak (13'den 14'de) FX-57'nin hızı olan 2.8GHz'e çıkmak mümkün. Tabi hız aşırtmada illa stabil bir şekilde her işlemci bu değerlerde çalışacak diye bir garanti yok fakat çarpanın kırık olması FSB ile uğraşmadan daha stabil bir şekilde yüksek saat hızlarına çıkılabilmesini olanaklı kılıyor. Techreport.com yaptığı testlerde 1.4v ile 2.8 de stabil kalmayı başarmış fakat gerisinde şansı pek iyi gitmemiş.

AMD, oyun ve masa üstü uygulamalarında en hızlısını isteyen kullanıcılara FX-57 ile zaten ihtiyaçları olan gücü çok önce vermişti. FX-60 ise üst düzey performans meraklılarına geleceğe yönelik oyun sistemleri kurarken, oyunlarda ve masa üstü uygulamalarda ihtiyaçları olan gücü sağlamak üzere üretilmiş bir işlemci. Yapılan testler gösteriyorki paralel işleme destek veren uygulamalarda olduğu kadar 2.6GHz hızı ile tek çekirdekten faydalanan uygulamalarda da FX-60 kullanıcıların bütün ihtiyaçlarını en üst düzey performansla karşılayabilecek yeterlilikte. FX-60, 1055$'dan başlayan fiyatlarla yurt dışından temin edilebilir durumda.