Dünyanın en çok kullanılan internet ağ tarayıcı yazılımı İnternet Explorer'da güvenlik açıkları ortaya çıktı. Bu açıklar korsanların, başka bilgisayarları kontrol etmesini sağlıyor..


Microsoft'un internette ağ tarayıcı yazılımı İnternet Explorer'a yönelik yeni bir casus virüsün hızla yayıldığı bildirildi. İnternet Explorer'ı kullananların bilgisayarı, bu virüs sayesinde kolaylıkla başka birisi tarafından kontrol altına alınabiliyor. Konuyu Microsoft incelemeye alırken müşterilere geçici olarak başka ağ tarayıcısı yazılımları kullanmaları tavsiye ediliyor. Microsoft yatığı açıklamada sorunu çözmek için acil olarak alternatif bir yazılımın geliştirildiğini belirtti.

BÜTÜN VERSİYONLAR SORUNLU
Dünyanın en çok kullanılan internet yazılımı olan İnternet Explorer'in 7. versiyonuna daha önce de saldırılar yapıldığını dile getiren Microsoft, diğer versiyonların da potansiyel olarak güvenli olmadığını söylediler. İsveç'te SVD gazetesine konuşan bir uzman, kullanıcının Explorer vasıtasıyla bir web adresine bağlandığında, başka bir web sitesine yönlendirildiğini, orada bir 'java script'i yüklemesi istendiğini ve daha sonra da kullanıcının bilgisayarına casus programın bulaştığını söyledi. Kaja Narum isimli uzman, bu durumu kullanıcıların fark edemeyeceğini ve bilgisayar korsanlarının özel dosyalara sızabileceğini kaydetti. Narum, Explorer'ın bütün versiyonlarında aynı problemin yaşandığını ifade ederken, özellikle versiyon 7'de riskin en yüksek seviyede olduğuna işaret etti. Narum Explorer yüzünden meydana gelen bilgisayar mağduriyetlerinin en çok Asya'da yaşandığının altını çizdi.

Güvenlik seviyesini artırmak öneriliyor


Microsoft İsveç teknik şefi Daniel Akenine ise, zararın büyüklüğüne göre Explorer'a yeni güncellemelerin gerekli olabileceğini belirtti. Microsoft yetkilisi ayrıca, ortaya çıkan zararın büyüklüğünü ve yayılma alanını araştırmak için büyük çaplı bir araştırma başlattıklarını, son verilere göre Explorer kullanıcıları arasında bu zarara uğrayanların oranının şimdilik yüzde 0.2 civarında olduğunu tahmin ettiklerini ekledi. Akenine, Explorer'ın 'en yüksek güvenlik' ile kullanılmasını tavsiye etti. Web Browser, Türkçe ismiyle 'ağ tarayıcısı' kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML, XHTML, CSS, Java Script, Flash temelli sayfaları görüntülemeyi sağlayan yazılıma verilen isim. Internet Explorer dışında 20'ye yakın ağ tanımlayıcı standardı bulunuyor.

Ben simdiden firefoxa geçtim kullandığım tüm pclerde